Piatok, 31. marec 2023
Meniny má Benjamín | zajtra Hugo

LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov?

Stará legenda hovorí, že keď kráľ Belo IV. prehral bitku s Mongolmi, pri úteku pred nepriateľmi sa začal topiť v divokej rieke Torysa. Na pomoc mu prišla smelá dievčina Sabína, ktorá kráľa zachránila a doma sa oň postarala. Kráľ dal na jej prianie z vďaky za záchranu postaviť kláštor a nemocnicu, vedľa ktorých vzniklo mesto pomenované po záchrankyni Sabíne – Sabinov.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiks a nálepky získaš:

Mestské kúpalisko Sabinov(nálepka Sabína), web

Hotel Javorná – wellness a kúpalisko(nálepka kráľ), web

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. V apríli 1966 si v Los Angeles režisér Ján Kadár za tento film prevzal zlatú sošku Oscara. Na motívy filmu vznikol turistický projekt Chodník Obchod na Korze. Prejdite sa mestom - na 11 tabuliach nájdete QR kód, ktorý je prepojený na konkrétnu pasáž z filmu, ktorá sa na danom mieste natáčala. Od roku 2016 môžete v meste nájsť aj sochu Oscara, ktorá bola do mesta inštalovaná na znak pripomenutia 50. výročia získania prestížneho ocenenia. 


Mestské kúpalisko Sabinov
Teplé slnečné dni sú priam ako stvorené na čas strávený na letom kúpalisku. V Sabinove na mestskom kúpalisku na vás čaká rekreačný, plavecký aj detský bazén. Za návštevu získate nálepku SABÍNU


Wellness a kúpalisko Hotel Javorná, Drienica
Osvieženie vo vode a wellness služby ponúka aj Hotel Javorná na Drienici. Zariadenie sa nachádza v prostredí rekreačnej oblasti Drienica. Za návštevu získate nálepku KRÁĽ. 


Ďalšie tipy na výlety:
Oltárny kameň, Lysá
Na Drienici odporúčame prechádzku na Lysú. Okrem krásnej prírody môžete vidieť pamätník histórie - Oltárkameň. Obrovský balvan, ktorý nájdete východne od vrchola Lysej v blízkosti chodníka zelenej turistickej značky, je svedectvom kultových zvykov našich predkov. Po turistike máte možnosť dopriať si chutnú kávu alebo obed v hoteli Javorná. 


Socha Sabíny, Sabinov
Od roku 2014 zdobí centrum Sabinova socha Sabíny, ktorá Sabinovčanom pripomína históriu a známu legendu o statočnej dievčine. 


Spiaci mních, Kamenica
Skalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha. Od cesty sa k Spiacemu mníchovi dostanete krátkou 20 minútovou prechádzkou. V teréne môžete nájsť 3 minijaskyne – Perúnovú, Káblovú a Lonovú. 


Kamenický hrad
Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Postavili ho v roku 1248. Zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. Dnes sa naň vďaka obnove opäť vracia život. Zdatnejší turisti zvládnu túru na hrad Kamenica spojenú s výstupom k Spiacemu mníchovi. 


Vyhliadková veža, Ľutina
Chcete si vychutnať nádherný panoramatický výhľad na Šarišskú vrchovinu a svahy Čergovského pohoria? Neváhajte navštíviť vyhliadkovú vežu v Ľutine, ktorá vám takýto výhľad zabezpečí. Veža sa nachádza v pútnickom areáli, ktorý zdobí aj unikátny miniskanzen, v ktorom nájdete 49 miniatúr drevených chrámov zo Slovenska a Ukrajiny. 


Ľudové múzeum, Brezovica
Ľudové múzeum v Brezovici je zrkadlom obce za posledných sto rokov. Príďte si pozrieť, ako sa vyrábalo plátno, ako sa tkali koberce a ďalšie predmety bežného života. Expozíciu dopĺňajú dobové fotografie. Viac...


Hradisko Lipany
Hradisko v sebe spája archeopark v podobe slovanského hradiska, historickú lukostrelnicu, zverinec a amfiteáter. Hradisko sa nachádza len 5 min od centra mesta Lipany, v krásnej tichej lokalite v tesnej blízkosti rybníkov. Viac... 

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií...

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!


Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži.

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Socha Oscara. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska

Socha Oscara. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska
Kúpalisko Sabinov. Zdroj - Mestské kúpalisko Sabinov

Kúpalisko Sabinov. Zdroj - Mestské kúpalisko Sabinov
Wellness a kúpalisko Hotel Javorná, Drienica

Wellness a kúpalisko Hotel Javorná, Drienica
Oltárny kameň - www.cergov.sk

Oltárny kameň - www.cergov.sk
Socha Sabíny - severovychod.sk

Socha Sabíny - severovychod.sk
Spiaci mních. Zdroj - JAno Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Spiaci mních. Zdroj - JAno Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Kamenický hrad. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska

Kamenický hrad. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska
Lutina. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Lutina. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Ľudové múzeum, Brezovica

Ľudové múzeum, Brezovica
Hradisko Lipany - www.hradiskolipany.sk

Hradisko Lipany - www.hradiskolipany.sk
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
1. izbový byt na sídlisku III.

Dám do dlhodobého prenájmu kompletne zariadený veľký (41m²) jednoizbový byt na Sídlisku III. Voľný ihneď. Max 2 osoby. V cene internet a energie

+421905743031 | cena: 400,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK