Štvrtok, 17. jún 2021
Meniny má Adolf | zajtra Vratislav

LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu

Júlia Géciová-Korponayová, oddávna známa ako Levočská biela pani, bola prvou a údajne aj jedinou ženou v celých uhorských dejinách, ktorá sa dopustila vlastizrady. Obvinená a potrestaná však bola neprávom. Neprávosť, ktorú jej spáchali, jej nedá pokoja ani dnes. Vraj ju možno občas zazrieť, ako sa túla levočskými uličkami alebo nakúka spoza mestských hradieb. Príďte sa o tom presvedčiť do Levoče!

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium k legende o Bielej pani. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiks a nálepky získaš:
Spišské múzeum (nálepka Biela Pani), web

Múzeum špeciálneho školstva, Levoča (nálepka Vlajka), web

BIO kúpalisko Levočská dolina (nálepka Vlajka), web

Spišské múzeum, Levoča
Spišské múzeum v Levoči sa venuje sprístupňovaniu závažných tém z oblasti histórie, umeleckej histórie, archeológie i architektúry. Predstavované múzeum má viac ako 120 ročnú históriu a patrí k najnavštevovanejším na Slovensku. Vo svojej správe má štyri expozície: Historickú radnicu, Dom Majstra Pavla, Výtvarnú kultúru na Spiši a Spišský hrad. Za návštevu múzea v historickej radnici si nezabudnite vypýtať nálepku BIELEJ PANI. Mimochodom, v múzeu v radnici nájdete bielu pani aj na niekoľkých originálnych maľbách a v expozícii nechýbajú ani nástroje, ktorými sa kedysi trestali zločinci.


Múzeum špeciálneho školstva, Levoča
Múzeum funguje od novembra 1990 a sídli v budove v historickom jadre mestskej pamiatkovej rezervácie v Levoči. V máji 2017 otvorilo múzeum svoje brány v zrekonštruovaných priestoroch s novými, inovatívnymi a modernými expozíciami. Doslova vás vtiahne do sveta zmyslov a ľudského vnímania. Za návštevu si nezabudnite vypýtať nálepku VLAJKA. Viac...


BIO kúpalisko Levočská dolina
Máte chuť na osvieženie v horúcich letných dňoch? Chcete si zachytať ryby? Tak určite nevynechajte návštevu BIO kúpaliska v Levočskej Doline, kde na vás čaká jedno z najmladších kúpalísk svojho druhu na Slovenku. Kúpalisko je špecifické aj tým, že čistenie vody prebieha prirodzeným spôsobom – filtráciou cez sústavu rastlín. V areáli sa nachádza aj rybník, v ktorom je možný rybolov i bez rybárskeho lístka. Súčasťou areálu je tiež pieskovisko so šmýkalkou pre deti, trampolína, bufety, sociálne zariadenia a prezliekarne. Neďaleko od kúpaliska sa nachádza Relax centrum - v budove sa nachádza útulná reštaurácia a služby wellness. Za pobyt si nezabudnite vypýtať nálepku VLAJKA.


Ďalšie tipy na výlety:
Historické centrum Levoče (UNESCO)
Bývalá metropola starobylého Spiša patrí vďaka svojej bohatej histórii a jedinečným pamiatkam medzi turisticky najnavštevovanejšie mestá na Slovensku. Historická časť mesta spolu s Dielom Majstra Pavla je zapísaná v UNESCO. Za mohutnými hradbami sa v mestskej pamiatkovej rezervácii nachádza viac ako 300 národných kultúrnych pamiatok.

Námestie lemuje vyše 50 pôvodných meštianskych a patricijských domov – Thurzov dom s renesančnou atikou, Krupekov dom s renesančnými fasádnymi maľbami či dom Majstra Pavla s múzeum. Najatraktívnejšou súčasťou starobylého námestia je tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie.


Chrám sv. Jakuba, Oltár Majstra Pavla (UNESCO)
Dominantou obdĺžnikového námestia je Chrám sv. Jakuba zo 14. storočia. Interiér kostola krášli 11 gotických i renesančných chrámových oltárov. Hlavný oltár sv. Jakuba je najvyšším oltárom svojho druhu na svete (18,62 m). Vyrezávaný je z lipového dreva a zhotovil ho v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče.


Mariánska hora, Levoča
Každoročne na začiatku júla sa Levoča stáva miestom najväčšieho stretnutia pútnikov na Slovensku. Veriaci v dlhých zástupoch vystupujú na Mariánsku horu, ktorej dominantou je Bazilika Navštívenia Panny Márie. Miesto ponúka nádherné výhľady na okolitú prírodu a mesto Levoča. Viac...


Sivá brada
Národná prírodná rezervácia Sivá Brada sa nachádza v katastri obce Spišské Podhradie. Je to chránené územie, ktoré je okrem iného zaujímavé aj tým, že sa jedná o "živú" travertínovú plochu, ktorá sa stále rozširuje vďaka vyvierajúcej vode. Na Sivej brade vyvierajú tri minerálne pramene a v minulosti tu bol gejzír, ktorý zanikol a ostal po ňom výver bublajúcej vody. Svoj názov nesie podľa tvaru naplaveniny travertínu, ktorá pochádza z tunajšieho minerálneho prameňa. Viac...


Spišská Kapitula (UNESCO)
Navštívili ste už niekedy slovenský „Vatikán“? Slovenským „Vatikánom“ je cirkevné mestečko Spišská Kapitula, z ktorej už oddávna organizovali cirkevný život nielen na Spiši. Dominuje jej prekrásna Katedrála sv. Martina.

Spišský hrad (UNESCO)
Spišský hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Na hrade sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii. Od roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

MuzikMuzeum, Spišský Hrhov
V originálnom hudobnom múzeu môžete vidieť vyše 400 hudobných nástrojov. A nielen to! Mnohé z nich si môžete vyskúšať, užiť si zážitky zo zaujímavých zvukov, melódií a tónov, ktoré nástroje dokážu vylúdiť. Kontakt

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií...

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

V objavovaní Prešovského kraja pokračuje Gregor Mareš spolu s deťmi a priateľmi aj v Levoči a okolí. Aké zaujímavosti a netradičné miesta ukrýva táto lokalita si pozrite v ďalšom videu. Samozrejme aj tu sa môžete zapojiť do súťaže LEGENDARIUM.


Ďalšie tipy na výlety.

Ceny v súťaži.


Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Historické centrum Levoče. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Historické centrum Levoče. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Múzeum špeciálneho školstva, Levoča_zdroj - Legendarium
Biokúpalisko Levočská dolina, zdroj - Rezort Levočská dolina
Historické centrum Levoče - Jano Štovka
Oltár Majstra Pavla - Jano Štovka
Mariánska hora. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Sivá Brada - Ján Paulík, Choď a foť
Spišský hrad a Spišská Kapitula. Foto - Zoltán Duray, Choď a foť 2016
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
Seriózne pamiatky i pikošky na severovýchode Slovenska sú otvorené
Severovýchod Slovenska – Bardejov, Svidník a ich okolie majú množstvo lákadiel, niektoré seriózne sú zapísané v UNESCO a iné takzvané pikošky, prinášajú úsmev alebo obdiv. Historické pamiatky tak spolu s prírodnými krásami a modernými službami cestovného ruchu ako kúpeľníctvo, wellness, či singletracky, tvoria žiadaný mix lákajúci návštevníkov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.