Streda, 08. júl 2020
Meniny má Ivan | zajtra Lujza

LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom

Kaštieľ v Humennom, Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Kaštieľ v Humennom, Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Legenda viažúca sa k Humennému sa začína v stovežatej Prahe. Hlavný hrdina je český vojak Švejk, ktorého osudy napísal Jaroslav Hašek. Švejka to zaviedlo do Humenného, kde bol pristihnutý s fľašou koňaku, ktorú neváhal vypiť, aby dokázal, že ide o liečivú vodu z blízkej pumpy. Keď vodu ochutnal poručík, voda mala konskú príchuť. Legenda o Švejkovi sa stala takou slávnou, že Humenčania postavili Švejkovi aj sochu – a to priamo pri pumpe na železničnej stanici.

Komiks a nálepky získaš:

Vihorlatské múzeum - kaštieľ a skanzen, Humenné (nálepka socha), web

Hrad Brekov – hradné múzeum (nálepka Švejk), web

Vihorlatské múzeum - kaštieľ a skanzen, Humenné
Dominantou Humenného je renesančný kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Impozantnú stavbu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Kaštieľ dnes využíva Vihorlatské múzeum. Expozícia je orientovaná na bytovú kultúru šľachty od renesancie až po 20. storočie, sakrálne umenie a živočíšstvo Zemplína. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry. Navštívte kaštieľ a získajte nálepku SOCHA. Viac...


Hrad Brekov – hradné múzeum
Máte radi históriu, prírodu a nádherne panoramatické výhľady? V tom príprade by ste určite by ste nemali vynechať jeden z najstarších hradov na východnom Slovensku - hrad Brekov. Na hrade sa koná viacero kultúrno-spoločenských podujatí. Nenáročnú prechádzku a dobrú dostupnosť ocenia najviac rodiny s deťmi. Za návštevu získate nálepku ŠVEJKA. Viac...


Ďalšie tipy na výlety:
Hrad Jasenov
Chcete zažiť nádherné výhľady na Humenné a okolie? Navštívte hrad Jasenov, ktorý vznikol v 13. storočí po vpáde Tatárov, aby chránil prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné. Zaujímavosťou je, že hrad ma „únikovú“ chodbu vytesanú do skaly pod hradom – chodba je dlhá asi 15 m a jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Viac...


Hrad Čičva
Hrad Čičva bol pôvodne strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“. Istý čas bol aj vlastníctvom Alžbety Báthoryovej, ktorá je známa ako „krvavá grófka“, ktorá sa kúpala v krvi pannien. Traduje sa, že aj na hrade zmárnila dve slúžky. Hrad je známy tým, že v 16. a 17. storočí sa na ňom nachádzala Kniha lží a luhárov. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali aj všetky ich klamstvá. Viac...


Švejkova cyklotrasa
Ak si chcete zašportovať, vydajte sa s bicyklami po Švejkovej cyklotrase. Trať v dĺžke 52 kilometrov začína v Laboreckom sedle neďaleko obce Palota a končí pred sochou vojaka Švejka pri humenskej železničnej stanici. Cyklotrasa kopíruje železničnú trať, ktorou v minulosti putovali počas prvej svetovej vojny frontové vojská, a podľa svetoznámeho románu Jaroslava Haška aj legendárna postava dobrého vojaka Švejka.

Socha Švejka – železničná stanica Humenné
Medzi kuriozity mesta patrí socha dobrého vojaka Švejka. Legendárna postava z románu českého spisovateľa Jaroslava Haška vás privíta svojim dobromyseľným úsmevom priamo na hlavnej železničnej stanici. 


Valaškovský most lásky, Humenné
Vyše 100 rokov starý most sa nachádza na Južnom námestí v Humennom. Známy je ako „Most lásky“. Zaľúbenci si naň zamykali svoju lásku na kľúčik. Aktuálne tak môžete urobiť na kovové srdce, ktoré sa nachádza pred vstupom na most. 


NPR Humenský Sokol
Každý, kto chce vidieť husté dubové lesy a krásu vihorlatskej kveteny, by mal určite navštíviť národnú prírodnú rezerváciu Humenský Sokol, kde je zriadený náučný chodník. Prejdite sa cez spoločenstvá dobových bučín, drieňových dúbrav a popínavých drevín. Na konci hustého lesa na vás bude čakať Červená skala, z ktorej budete mať nádherné výhľady na Jasenovský hrad, Sninský kameň a Humenné. 


Náučný chodník k Brestovským mohylám
Náučný chodník ponúka bohatú prehliadku históriou. Cestou chodníkom natrafíte na nenápadné kopčeky, ktoré sú staré 5000 rokov – ide o mohyly, do ktorých svojich mŕtvych pochovával ľud. Na konci chodníka sa dostanete na miesto, ktoré so sebou viaže smutný príbeh s grófkou Máriou Antóniou Vandernath, ktorá čakala nemanželské dieťa a za nejasných okolností umrela.
Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komik a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!


Ďalšie tipy na výlety.

Ceny v súťaži.


Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info


Hrad Brekov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Brekov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Hrad Jasenov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Jasenov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Hrad Čičva. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Čičva. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Švejk v Humennom. Foto -KOCR Severovýchod Slovenska

Švejk v Humennom. Foto -KOCR Severovýchod Slovenska
Valaškovský most lásky - OOCR Horný Zemplín

Valaškovský most lásky - OOCR Horný Zemplín
NPR Humenský Sokol - www.rra.sk

NPR Humenský Sokol - www.rra.sk
Náučný chodník k Brestovským mohylám

Náučný chodník k Brestovským mohylám
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
Bardejovské kúpele otvorili aj wellness, takmer všetky atrakcie fungujú
Bardejovské kúpele, a.s. otvorili od stredy 10.júna 2020, po dvojmesačnej prestávke, aj svoje wellness centrum "Wellness SPA - bazénový a saunový svet.“ Samoplatcovia, klienti zdravotných poisťovní, i jednodenní návštevníci tak budú môcť - pri dodržaní podmienok ÚVZ SR, využívať prakticky všetky služby, procedúry a atrakcie, ktoré majú v kúpeľoch k dispozícii. Výnimkou je vonkajšie kúpalisko, o ktorého prevádzke sa ešte len diskutuje. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
K lodi Bohemia sa dostanete z Hanušoviec autobusom jednoduchšie
K lodi Bohemia, ktorá od vlaňajška brázdi vody Domaše, sa z Hanušoviec nad Topľou dostanete v lete autobusom jednoduchšie. Prešovský samosprávny kraj (PSK) totiž vyhovel žiadosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) a pridal na tejto trase počas pracovného týždňa priamy spoj cez obec Detrík.
Bardejov oslavuje 20.výročie zápisu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO
Pamiatky historického jadra Bardejova  zapísané v roku 2000 do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO sú natoľko významné, že kvôli nim ročne tisíce turistov navštívia toto centrum severovýchodného Slovenska.
Severovýchod Slovenska láka na aktívnu turistiku rodín s deťmi
Severovýchod Slovenska ponúka široké možnosti výletov pre rodiny s deťmi na individuálnu turistiku.
Ubytovanie v súkromí môže pomôcť v rozvoji turizmu na Hornom Zemplíne
Ubytovanie v súkromí môže pomôcť v rozvoji turizmu na Hornom Zemplíne. Prvým regiónom, v ktorom Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ) prezentovala možnosti, ako ho poskytovať, bol Sninský okres. Počas soboty 6. júna zrealizovala organizácia v spolupráci s obcami Stakčín, Ulič a Zboj a ďalšími partnermi tri semináre na tému poskytovania ubytovania pre turistov v súkromí.
Požehnali historizujúci most na cyklotrase
Vo Veľkom Šariši včera požehnali a uviedli do života cyklotrasu i historizujúci most. Cyklisti tak môžu plynule prejsť z Prešova až do záhradkárskej osady v Šarišských Michaľanoch. Mesto Veľký Šariš je v súčasnosti pravdepodobne mesto s najväčším počtom kilometrov cyklotrás na Slovensku v prepočte na počet obyvateľov.
Legendarium je späť!
V druhej polovici júna štartuje už 5. edícia súťaže LEGENDARIUM určená najmä pre rodiny s deťmi. Vynovený koncept súťaže vychádza z aktuálneho diania v odvetví cestovného ruchu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.