Utorok, 17. september 2019
Meniny má Olympia | zajtra Eugénia

LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete

Medová baba, medová Žofia. Takto sladko bola nazývaná žena, vlastným menom Žofia Maťašovská, ktorá kedysi žila v oblasti Polonín, konkrétne v dedine Nová Sedlica. Medová Žofia sa so svojím medom stala taká slávna, že na jej pamiatku postavili sochu a pomenovali po nej i lúku v Poloninách.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiksy a nálepky získaš:

Informačné stredisko NP Poloniny, Nová Sedlica (nálepka Žofia) web

Kryptá Osadné (nálepka včielka), web

Hotel a reštaurácia Armales, Stakčín (nálepka včielka) web

Informačné stredisko NP Poloniny, Nová Sedlica
Najvýchodnejšie umiestnené informačné stredisko na Slovensku. Informácie návštevníkom poskytuje počas letnej turistickej sezóny. Počas turistickej sezóny je otvorené každý deň, od pondelka do nedele, od 6.00 do 14.00 hod. Deti určite zaujme malá prírodovedná expozícia živočíchov, ktorej dominantou je statný zubor. Areál strediska dotvárajú hravé náučné prvky – dendrofon, zbierka drevín či otáčacie „rébusy“, ktoré preveria poznatky o drevinách i zvieratách. V informačnom stredisku na vás čaká nálepka Žofia. Viac...


Krypta v Osadnom
Jediná krypta svojho druhu na Slovensku. Pod oltárnou časťou pravoslávneho chrámu Voznesenia Hospodinovho v Osadnom sa nachádza krypta 1025 vojakov z 1. svetovej vojny. Krypta je otvorená 24 hodín denne. Informácie o nej a o zaujímavostiach z Osadného poskytuje audio sprievodca, ktorý je tu k dispozícii. Pri odchode z krypty si nezabudnite zobrať nálepku včielka v infocentre pri chráme. 


Hotel a reštaurácia Armales, Stakčín
Cestou do Polonín sa môžete občerstviť v hoteli Armales v Stakčíne. Hotel je obklopený nádhernou prírodou chránenej oblasti Východných Karpát, v minulosti známej ako Vlčie hory. Za využitie služieb hotela alebo reštaurácie získate súťažnú nálepku včielka. web


Ďalšie tipy na výlety:
Lúka Medovej baby
Nachádza sa v Poloninách, na trase z Novej Sedlice smerom na vrchol Riabej skaly. Ide o veľkú lúku s monumentálnou sochou ženy – Medovej baby. Socha má výšku 7 metrov a znázorňuje Žofiu Maťašovskú, jednoduchú, skromnú včelárku, ku ktorej sa viaže miestna legenda. Na lúke sa nachádza aj zrubový včelín, takže drevená Žofia stále dohliada na kvitnúce lúky a pracovité včely. Viac...


Náučný chodník k Mergancovmu kameňu, Ulič
Východiskovým bodom chodníka je obec Ulič. Náučný chodník má jednu trasu s prevýšením 80 metrov. Na trase je 8 zastávok. Na trase sa dozviete zaujímavosti o miestnej prírode, jej ochrane i histórii.

Miniskanzen drevených chrámov a Dvere do Polonín, Ulič
V Uliči si určite rezervujte čas na prehliadku miniskanzenu drevených chrámov a prostredníctvom originálnych dverí vstúpte do Polonín. Voľne prístupný miniskanzen pri obecnom úrade tvoria modely východoslovenských drevených kostolíkov. Modely sú vyrobené z dubového alebo bukového dreva v mierke 1: 10. Galéria sa nachádza pod holým nebom a je voľne prístupná verejnosti.

Drevené chrámy v okolí Sniny
Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Unikátne stavby sú zaujímavé po stránke architektonickej i sakrálnej. Okolitá príroda ešte viac podčiarkuje ich krásu. Navštíviť ich môžete napríklad v obciach Jalová, Kalná Roztoka, Nová Sedlica, Ruský Potok, Topoľa, Uličské Krivé. Viac...


Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
Observatórium je situované v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Vďaka tomu je mimoriadne vhodným miestom na astronomické pozorovania nielen pre verejnosť, ale i pre odbornú prácu. Nachádza sa tu druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku a planetárium. Premieta sa tu virtuálna nočná obloha, filmy v celooblohovej projekcii a realizujú sa prednášky na rôzne astronomické témy. Viac...


Náučný chodník pod tmavou oblohou, Nová Sedlica
Poloniny sú známe aj svojím Parkom tmavej oblohy. Nikde inde na Slovensku nenájdete lokalitu, ktorá je len minimálne znečistená svetelným smogom a ponúka tak skvelé príležitosti na pozorovanie nočnej oblohy. Východiskom náučného chodníka je obec Nová Sedlica. Chodník má jednu trasu s dĺžkou 1,2 km. Na trase je 5 zastávok s o zaujímavosťami o astronómii a prírode. 


Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

V putovaní za legendami pokračuje Gregor Mareš spolu s deťmi a priateľmi. Tento krát sa vydali do krásnych Polonín. Pozrite si, čo všetko tam môžete zažiť a ako sa zapojiť do súťaže LEGENDARIUM.

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaží

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Infocentrum NP Poloniny. Zdroj - NP Poloniny

Infocentrum NP Poloniny. Zdroj - NP Poloniny
Krypta v Osadnom. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Krypta v Osadnom. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Hotel Armales - www.armales.sk

Hotel Armales - www.armales.sk
Lúka Medovej baby. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Lúka Medovej baby. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Miniskanzen drevených chrámov, Ulič. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Miniskanzen drevených chrámov, Ulič. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Drevené chrámy. Foto - KOCR Severovýchod Slovenska

Drevené chrámy. Foto - KOCR Severovýchod Slovenska
Observatórium an Kolonickom sedle. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Observatórium an Kolonickom sedle. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Náučný chodník Pod tmavou oblohou - Poloniny Dark-Sky Park Slovakia (facebook)

Náučný chodník Pod tmavou oblohou - Poloniny Dark-Sky Park Slovakia (facebook)
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove?
LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov?
LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky
LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia
LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Prešovskí volejbalisti zdolali v príprave Košice
Hráči VK MIRAD PU Prešov sa po fyzicky náročnej a silovej augustovej časti prípravy, venujú v druhej polovici viac herným činnostiam a volejbalu. Cez víkend hostili ďalšieho extraligového súpera. V sobotu (31.8.2019) odohrali na domácej palubovke priateľský zápas proti omladenému družstvu vicemajstra Slovenska, VK KDS ŠPORT Košice.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.