
Legendarium
Neďaleko obce Lipovce stál kedysi hrad. Postavený bol v chotári dedinky začiatkom 13. storočia. Jednému z pánov Lipoveckého hradu sa v šťastnom manželstve narodil syn Janko. Nečakane mu zomrela mamka a do jeho života prišla macocha, ktorá ho chcela zhodiť zo skaly. Ale stal sa zázrak a macochu, ktorá ho chcela zhodiť zo skaly, trafil blesk a premenila sa na skalu. Odvtedy môžete vidieť v okolí Lačnova kamennú babu.
Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.
Komiksy a nálepky získaš:
Jaskyňa Zlá diera (nálepka Kamenná baba), web
Kaštieľ Fričovce (nálepka skala), web
Jaskyňa Zlá diera
V malebnom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádzaj jaskyňa Zlá diera, nazývaná aj Lipovecká jaskyňa. V šarišskom nárečí známa ako Zlá džura. Jaskyňa je výnimočná veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. Pre tých najodvážnejších je pripravená trasa s prechodmi cez úzke jaskynné priestory, pričom smelí návštevníci majú na sebe ochranný jaskyniarsky odev. V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami a krásnou prírodou, ktorú ocení každý návštevník. K jaskyni vedie upravený chodník cez les. Za návštevu získate súťažnú nálepku Kamenná baba. Viac...
Kaštieľ Fričovce
V kaštieli nájdete možnosť ubytovania, jednodňových výletov do okolia a oddychu v parku z polovice 19. storočia. Kaštieľ sa nachádza v krásnej prírode v regióne Horný Šariš v obci Fričovce. V kaštieli nájdete novozrekonštruovaný klenot slovenskej renesančnej architektúry. Ponúka komplexné služby v oblasti ubytovania, stravovania, alebo svadieb. Nachádza sa tu aj prekrásny park s jazerami, kde nájdete aj ojedinelý vzácny strom Ginko Billoba. Za návštevu získate súťažnú nálepku SKALA.
Lačnovský kaňon
Je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Túto krásnu lokalitu možno nájsť v mapách ale aj v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom. Dno tiesňavy Lačnovského kaňona sa v niektorých miestach rozširuje. V úžinách, ktoré sú dlhé 2 km sa vytvorili vodopády, ktoré majú strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela.
Kaštieľ Péchy, Hermanovce
„Toskánsko Východu“ - Vidiecká rezidencia. Kaštieľ Péchy a jeho Lovecký Dom, stojaci uprostred nádherného trojhektárového anglického parku, je rodinné sídlo, ktoré po celé stáročia patrilo rodine Péchy. Lovecký Dom postavil Georg von Péchy pred cca. 100 rokmi pre rodinných blízkych. Dnes je znovu otvorený a pripravený poskytnúť neopakovateľné zážitky pri objavovaní klenotov regiónov Spiša a Šariša – gotických katedrál, barokových kaštieľov, starobylých pevností, alebo drevených kostolíkov. Viac...
Gravitačná anomália, Lačnov
Už ste niekedy videli stojace auto, ktoré padá smerom hore? Videli ste niekedy tiecť vodu smerom hore?
Ak chcete zažiť zbláznenú gravitáciu, tak určite navštívte Lačnov.
Lipovský hrad
Zvyšky niekdajšieho hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 618 m n. m. a nad terén sa vypínajú západne od obce Kecerovský Lipovec. Hrad je prvýkrát písomne doložený z roku 1262, dal ho postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591. Celý areál hradu je verejne prístupný ale ešte nebol predmetom archeologického výskumu. Nevedie k nemu značkovaný turistický chodník. Najpohodlnejší prístup je od štátnej cesty Lipovec – Lačnov, západne od Lipovca kde je kríž a malý včelín. Dnes je tam inštalovaná aj informačná tabuľa propagujúca cestovný ruch s názvom: Prešovská hradná cesta.
Lačnov – Pamiatková zóna ľudovej architektúry
Nedotknutá dedinka Lačnov – horská lokalita, ktorá je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. V dedinke žije len 10 obyvateľov.
Minerálne pramene, Šindliar
Najvýdatnejší a najviac známy je hlavný prameň – Salvator medzi Šindliarom a Lipovcami. V Šindliari sú pre voľný odber zachytemé tri pramene: Sultán, ktorý sa nachádza v parčíku v strede obce a dva pramene na vyšnom konci. Každý návštevník obce sa preto môže občerstviť a oddýchnuť si v blízkosti prameňov.
Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.
Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií...
Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!
Krásna príroda Lačnovského kaňona a zaujímavé miesta v okolí patria medzi tie, ktoré by ste pri putovaní za legendami určite nemali vynechať. Gregor Mareš vám spolu s deťmi a priateľmi ukáže, čo všetko tam musíte zažiť a ako sa zapojiť do súťaže LEGENDARIUM.
Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info