Štvrtok, 13. august 2020
Meniny má Ľubomír | zajtra Mojmír

LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove?

Legendarium
Legendarium

Neďaleko obce Lipovce stál kedysi hrad. Postavený bol v chotári dedinky začiatkom 13. storočia. Jednému z pánov Lipoveckého hradu sa v šťastnom manželstve narodil syn Janko. Nečakane mu zomrela mamka a do jeho života prišla macocha, ktorá ho chcela zhodiť zo skaly. Ale stal sa zázrak a macochu, ktorá ho chcela zhodiť zo skaly, trafil blesk a premenila sa na skalu. Odvtedy môžete vidieť v okolí Lačnova kamennú babu.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiksy a nálepky získaš:

Jaskyňa Zlá diera (nálepka Kamenná baba), web

Kaštieľ Fričovce (nálepka skala), web

Jaskyňa Zlá diera
V malebnom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádzaj jaskyňa Zlá diera, nazývaná aj Lipovecká jaskyňa. V šarišskom nárečí známa ako Zlá džura. Jaskyňa je výnimočná veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. Pre tých najodvážnejších je pripravená trasa s prechodmi cez úzke jaskynné priestory, pričom smelí návštevníci majú na sebe ochranný jaskyniarsky odev. V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami a krásnou prírodou, ktorú ocení každý návštevník. K jaskyni vedie upravený chodník cez les. Za návštevu získate súťažnú nálepku Kamenná baba. Viac...


Kaštieľ Fričovce
V kaštieli nájdete možnosť ubytovania, jednodňových výletov do okolia a oddychu v parku z polovice 19. storočia. Kaštieľ sa nachádza v krásnej prírode v regióne Horný Šariš v obci Fričovce. V kaštieli nájdete novozrekonštruovaný klenot slovenskej renesančnej architektúry. Ponúka komplexné služby v oblasti ubytovania, stravovania, alebo svadieb. Nachádza sa tu aj prekrásny park s jazerami, kde nájdete aj ojedinelý vzácny strom Ginko Billoba. Za návštevu získate súťažnú nálepku SKALA


Lačnovský kaňon
Je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Túto krásnu lokalitu možno nájsť v mapách ale aj v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom. Dno tiesňavy Lačnovského kaňona sa v niektorých miestach rozširuje. V úžinách, ktoré sú dlhé 2 km sa vytvorili vodopády, ktoré majú strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela. 


Kaštieľ Péchy, Hermanovce
„Toskánsko Východu“ - Vidiecká rezidencia. Kaštieľ Péchy a jeho Lovecký Dom, stojaci uprostred nádherného trojhektárového anglického parku, je rodinné sídlo, ktoré po celé stáročia patrilo rodine Péchy. Lovecký Dom postavil Georg von Péchy pred cca. 100 rokmi pre rodinných blízkych. Dnes je znovu otvorený a pripravený poskytnúť neopakovateľné zážitky pri objavovaní klenotov regiónov Spiša a Šariša – gotických katedrál, barokových kaštieľov, starobylých pevností, alebo drevených kostolíkov. Viac...


Gravitačná anomália, Lačnov
Už ste niekedy videli stojace auto, ktoré padá smerom hore? Videli ste niekedy tiecť vodu smerom hore?
Ak chcete zažiť zbláznenú gravitáciu, tak určite navštívte Lačnov. 


Lipovský hrad
Zvyšky niekdajšieho hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 618 m n. m. a nad terén sa vypínajú západne od obce Kecerovský Lipovec. Hrad je prvýkrát písomne doložený z roku 1262, dal ho postaviť kráľ Ondrej II. Bola to ranogotická stavba a plnil obrannú funkciu. Zbúraný bol koncom kuruckých vojen v roku 1591. Celý areál hradu je verejne prístupný ale ešte nebol predmetom archeologického výskumu. Nevedie k nemu značkovaný turistický chodník. Najpohodlnejší prístup je od štátnej cesty Lipovec – Lačnov, západne od Lipovca kde je kríž a malý včelín. Dnes je tam inštalovaná aj informačná tabuľa propagujúca cestovný ruch s názvom: Prešovská hradná cesta.

Lačnov – Pamiatková zóna ľudovej architektúry
Nedotknutá dedinka Lačnov – horská lokalita, ktorá je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. V dedinke žije len 10 obyvateľov. 


Minerálne pramene, Šindliar
Najvýdatnejší a najviac známy je hlavný prameň – Salvator medzi Šindliarom a Lipovcami. V Šindliari sú pre voľný odber zachytemé tri pramene: Sultán, ktorý sa nachádza v parčíku v strede obce a dva pramene na vyšnom konci. Každý návštevník obce sa preto môže občerstviť a oddýchnuť si v blízkosti prameňov.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií...

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Krásna príroda Lačnovského kaňona a zaujímavé miesta v okolí patria medzi tie, ktoré by ste pri putovaní za legendami určite nemali vynechať. Gregor Mareš vám spolu s deťmi a priateľmi ukáže, čo všetko tam musíte zažiť a ako sa zapojiť do súťaže LEGENDARIUM.

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info


Jaskyňa Zlá diera - foto: Lýdia Pribulová

Jaskyňa Zlá diera - foto: Lýdia Pribulová
Kaštieľ Fričovce - foto: Lýdia Pribulová

Kaštieľ Fričovce - foto: Lýdia Pribulová
Lačnovský kaňon - foto: Lýdia Pribulová

Lačnovský kaňon - foto: Lýdia Pribulová
Kaštieľ Péchy - www.pechycastle.com

Kaštieľ Péchy - www.pechycastle.com
Gravitačná anomália - Lýdia Pribulová

Gravitačná anomália - Lýdia Pribulová
Pamiatková zóna ľudovej architektúry - foto: Lýdia Pribulová

Pamiatková zóna ľudovej architektúry - foto: Lýdia Pribulová
Minerálne pramene - foto:  Lýdia Pribulová

Minerálne pramene - foto: Lýdia Pribulová
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
Objavte Poloniny
Občianske združenie Take naše vymýšľa a realizuje nápady v oblasti cestovného ruchu a regionálneho rozvoja na Východnom Slovensku. Predstavujú nový projekt Objavte POLONINY, ktorý vymysleli počas obdobia celonárodného pokoja.
7 pikošiek zo severovýchodu Slovenska
Každá správna turistická destinácia či mesto má okrem serióznych pamiatok aj legendami a zvláštnosťami opradené atrakcie, nazývané aj pikošky. Severovýchod Slovenska - Bardejov a okolie má takýchto pikošiek lákajúcich turistov dostatok.
Vodné športy na Domaši
Domaša je predurčená na prevádzku vodných športov. Dobré poveternostné podmienky lákajú najmä milovníkov jachtingu a windsurfingu. Čoraz častejšie sa objavujú aj vyznávači kitesurfingu. Okrem návštevníkov Domaše, ktorí prídu cielene s vlastným vybavením užiť si športový zážitok, poskytujú miestni prevádzkovatelia aj zapožičanie športového náradia.
Severovýchod Slovenska spustila projekt Otvorené chrámy
Na území Prešovského kraja nájdu návštevníci vyše tri desiatky drevených kostolov, ktoré tvoria osobitnú skupinu sakrálneho a pamiatkového fondu Slovenska. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, preto počas tejto sezóny, spustila projekt Otvorené chrámy. Jeho cieľom je sprístupniť architektúru drevených chrámov širokej verejnosti.
V Bardejovských Kúpeľoch pokračuje revitalizácia turistických atrakcií
OOCR ŠARIŠ BARDEJOV pokračuje v obnove turistickej infraštruktúry v regióne. Najnovšie mieni v septembri a októbri tohto roka revitalizovať turistické chodníky „Čerešňa“ a „Tri studničky“.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.