Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Po stopách Jo Nesboa s dvorným prekladateľom najslávnejších nórskych kníh a sprievodcom BUBO, Jozefom Zelizňákom

Návštevníci košickej Tabačky sa už 5. 9. prenesú do Škandinávie vďaka cestovateľskej prednáške Jozefa Zelizňáka. Sprievodca dobrodružnej cestovnej kancelárie BUBO je známy aj svojou druhou profesiou. Preložil totiž tie najslávnejšie severské detektívky.

Práve jemu môžete vďačiť za to, že si trilógiu Milénium od Stiega Larssona či drsné krimi Jo Nesboa prečítate aj v slovenčine. Knihy nórskeho majstra krimi vyšli dokonca v slovenskom preklade skôr ako v angličtine a o vydanie Milénia na slovenskom trhu sa Jozef Zelizňák zaslúžil priamo.

Už 25 rokov sa vyberá do sveta nie len na stránkach kníh, ale aj ako vášnivý cestovateľ a sprievodca. Vyštudoval nórčinu a švédčinu, miluje Berlín a Buenos Aires, no jeho srdcovou záležitosťou sa stala oblasť východnej Ázie, ktorú od roku 2001 navštívil nespočetne veľakrát. Viedol slovenské prvoexpedície do Bangladéša, Guyan a Surinamu aj Severnej Kórey či prvú cestu BUBO na Antarktídu.

Na septembrovej prednáške sa však bude venovať najmä svojim cestám po Nórsku, obľúbenej krajine mnohých cestovateľov. Jozef má Nórsko prechodené, okrem toho sa osobne pozná s Nesbom, ktorého spoznal ešte ako mladého začínajúceho autora. Určite má vďaka týmto skúsenostiam v zálohe mnoho zaujímavostí o krajine fjordov, losov, športu a drahého piva.

Čo robia Nóri, keď si chcú otvoriť k futbalu pivo? Prečo tu štát nestavia mosty? Čo robil Nesbo na Slovensku a kde sa mu najviac páčilo? Aj na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie profesionálny sprievodca a prekladateľ Jozef Zelizňák na cestovateľskej prednáške o 20:00 h. v Tabačke.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania idú prezentovať tradičné slovenské jedlá na kuchársku olympiádu
18. februára budú kuchári z Prešova predvádzať svoje umenie na kuchárskej olympiáde v Stuttgarde. Súťažiť budú v kategórii Community catering Teams. Súperiť budú s kuchármi z Taiwanu, Malaysie, Švédska, Chorvátska, Ameriky či Švajčiarska.
Gabriela Marcinková: Predpokladám, že Sviňa vyvolá veľkú spoločenskú diskusiu
Film Sviňa sa stáva čoraz častejšou témou spoločenských rozhovorov. Už z traileru je zjavné, že pôjde o drsný film, ktorý naozaj verne znázorní realitu, ktorú dnes na Slovensku žijeme. Na premiéru v Prešove príde aj rodáčka Gabriela Marcinková.
Peter Cmorik šokuje fanúšikov i blízkych! Havária na motokárach!
O tom, že život človeka dokáže zmeniť jediná sekunda, sa presvedčili už mnohí. Najnovšie sa do kategórie ľudí, možno až s fatálnymi skúsenosťami tohto druhu, zaradil i slovenský spevák Peter Cmorik, pre ktorého sa stala takmer osudnou jazda na motokárach. I keď, našťastie, „iba“ vo videoklipe k najnovšej skladbe Dnes to príde.
Študenti Pedagogickej fakulty pomáhali športovcom s intelektuálnym znevýhodnením
Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
Slanská bude zelenou oddychovou zónou
Mesto Prešov chystá verejné obstarávanie pre projekt revitalizácie verejného priestranstva na Slanskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová. Pribudne zeleň, lavičky i nové osvetlenie.
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia víťazov jubilejnej fotosúťaže
V Rákociho paláci vystavia víťazné diela fotosúťaže Náš príbeh. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v utorok 11. februára v rámci kampane Národný týždeň manželstva. Na Slovensku sa organizuje jubilejný desiatykrát.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.