Piatok, 21. február 2020
Meniny má Eleonóra | zajtra Etela

Prírodné a kultúrne bohatstvo Prešovského kraja prilákalo v I. polroku opäť viac turistov

Prešovský kraj sa znova teší nárastu návštevnosti. V prvom polroku 2019 zavítalo do kraja 481 477 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. Rovnaké priaznivé štatistiky vedie kraj aj v počte prenocovaní, medziročne ide o rast 9,8 %. Kraj si zároveň udržal prvenstvo v počte prenocovaní domácich návštevníkov, kde tvorí najvyšší, až 21,9% podiel v rámci celej SR.

V porovnaní s 1. polrokom 2018 sa zvýšil počet návštevníkov v kraji o 43 839 na 481 477 turistov, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. V kraji bolo počas prvého polroka zaznamenaných 1 440 259 prenocovaní, medziročne ide o nárast o 9,8 %. Návštevníci ostávajú v kraji priemerne tri noci.

Prešovský kraj je dlhodobo tretím najnavštevovanejším krajom SR. V počte prenocovaní všetkých návštevníkov si však tento rok polepšil o jednu priečku a za Žilinským krajom sa umiestnil na druhom mieste (3. Bratislavský kraj). Mimoriadne obľúbený je pre Slovákov. V počte prenocovaní domácich návštevníkov dosahuje najvyšší až 21,9-percentný podiel v rámci celej SR.

Z hľadiska zahraničných návštevníkov ide o 12% podiel v rámci SR. V Prešovskom kraji sa v prvom polroku 2019 ubytovalo 130 279 cudzincov, ktorí tu strávili 366 141 nocí. V porovnaní s r. 2018 ide o takmer 8% nárast.
Top navštevovanou lokalitou kraja je okres Poprad s Vysokými Tatrami, kde zavítalo približne 320 tisíc návštevníkov ubytovacích zariadení. Počet prenocovaní sa v tejto oblasti priblížil k jednému miliónu. OOCR Región Vysoké Tatry zaznamenala dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov. U domácich + 9,24%, u zahraničných +8,59%.

Pozitívnej štatistike prospeli aj kampane KOCR Severovýchod Slovenska, ktorá sa dlhodobo prispieva k rozvoju turizmu a cestovného ruchu v celom Prešovskom kraji. Hlavným projektom je i tento rok letná cestovateľská súťaž LEGENDARIUM, ktorá prebieha ešte do 15. septembra. „Ide už o štvrtý ročník kampane, ktorá sa každoročne teší čoraz väčšej obľube najmä u detí. Často sa však stretávame s tým, že projekt nadchýna všetkých členov rodiny. Prostredníctvom súťaže môžu deti preskúmať celý región severovýchodného Slovenska od jeho kraja na Dukle až po oblasť Vysokých Tatier či Polonín. Vytipovaných je viac ako 50 turistických zaujímavostí, kde môžu návštevníci nazbierať 40 nálepiek hrdinov a nalepiť ich do originálneho komiksu, “ priblížil viac zámer projektu výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Okrem projektu Legendarium prispeli k zvýšeniu návštevnosti aj ďalšie aktivity, ako napr. Turistické noviny Prešovského kraja, fotografická súťaž Choď a foť 2019 a rôzne podujatia, ktoré KOCR spoluorganizovala v jednotlivých regiónoch.

Jedným z kľúčových podujatí v prvom polroku boli MS v ľadovom hokeji 2019, ktoré sa konali v Košiciach a Bratislave. KOCR Severovýchod Slovenska pripravila pre toto podujatie propagačné materiály. „Tlačené brožúry s výberom TOP tipov na výlety v Prešovskom kraji boli distribuované v ubytovacích zariadeniach, ako i na letisku v Košiciach. Aj týmto nástrojom sme chceli podnietiť zahraničných turistov vydať sa objavovať jedinečnosti severovýchodu Slovenska, “ doplnil Janoško.

KOCR Severovýchod Slovenska pokračuje v ďalších aktivitách, ktoré by mali prispieť k vyššej návštevnosti Prešovského kraja. Jednou z nich je aj cezhraničný projekt Karpatské dobrodružstvá, v rámci ktorého sa vytvoria tri nové produkty cestovného ruchu. Ide o dve poznávacie viacdňové turistické trasy na Slovensku s presahom do Poľska a jednu poľskú trasu s presahom na Slovensko.

*Zdroj údajov: Štatistický úrad SR

Hrebienok, V. Tatry. Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska, Jano Štovka

Hrebienok, V. Tatry. Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska, Jano Štovka
Turistika. Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska, Jano Štovka

Turistika. Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska, Jano Štovka
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania idú prezentovať tradičné slovenské jedlá na kuchársku olympiádu
18. februára budú kuchári z Prešova predvádzať svoje umenie na kuchárskej olympiáde v Stuttgarde. Súťažiť budú v kategórii Community catering Teams. Súperiť budú s kuchármi z Taiwanu, Malaysie, Švédska, Chorvátska, Ameriky či Švajčiarska.
Predpremiéra filmu Sviňa sa v Prešove uskutoční za prítomnosti tvorcov a hercov
Film Sviňa je tým filmom, ktorý by si mal pozrieť každý. Aj preto filmu venujú veľkú pozornosť nielen tvorcovia, ale aj jeho protagonisti, ktorí sa osobne zúčastnia predpremiéry v meste Prešov. Rezervovať si miesto na slávnostnej predpremiére je možné už dnes.
Gabriela Marcinková: Predpokladám, že Sviňa vyvolá veľkú spoločenskú diskusiu
Film Sviňa sa stáva čoraz častejšou témou spoločenských rozhovorov. Už z traileru je zjavné, že pôjde o drsný film, ktorý naozaj verne znázorní realitu, ktorú dnes na Slovensku žijeme. Na premiéru v Prešove príde aj rodáčka Gabriela Marcinková.
Peter Cmorik šokuje fanúšikov i blízkych! Havária na motokárach!
O tom, že život človeka dokáže zmeniť jediná sekunda, sa presvedčili už mnohí. Najnovšie sa do kategórie ľudí, možno až s fatálnymi skúsenosťami tohto druhu, zaradil i slovenský spevák Peter Cmorik, pre ktorého sa stala takmer osudnou jazda na motokárach. I keď, našťastie, „iba“ vo videoklipe k najnovšej skladbe Dnes to príde.
Študenti Pedagogickej fakulty pomáhali športovcom s intelektuálnym znevýhodnením
Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.
Slanská bude zelenou oddychovou zónou
Mesto Prešov chystá verejné obstarávanie pre projekt revitalizácie verejného priestranstva na Slanskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová. Pribudne zeleň, lavičky i nové osvetlenie.
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia víťazov jubilejnej fotosúťaže
V Rákociho paláci vystavia víťazné diela fotosúťaže Náš príbeh. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v utorok 11. februára v rámci kampane Národný týždeň manželstva. Na Slovensku sa organizuje jubilejný desiatykrát.
Inzercia
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.