Piatok, 28. február 2020
Meniny má Zlatica | zajtra

Sto rokov odvážnej Prešovčanky

Medzi storočných oslávencov sa v tomto roku zaradila aj pani Alžbeta Vjaterová. Prešovčanka počas svojho života prekonávala množstvo prekážok, no vždy bola pre svoju rodinu vzorom odvahy a pevného charakteru.

Pani Vjaterová sa narodila 15. augusta 1919. Začiatkom septembra jej na krásnu oslavu životného jubilea prišiel zablahoželať a popriať veľa zdravia aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

„Myslím, že za taký krásny vek môže najmä genetika, ale aj štýl života a usporiadané manželstvo, " začína rozprávanie o mamke dcéra Eva.

Alžbeta Vjaterová sa narodila a vyrastala v Zborove, ako jedno z 10 detí svojich rodičov. Jej otec bol murársky majster, robil fasády na bardejovských domoch. Vydala sa a narodili sa jej 2 dcéry.

Počas druhej svetovej vojny prežívala ťažké chvíle. V tom čase bývala v Litmanovej a vojna bola postrachom pre všetkých, bez rozdielu. Cez deň bolo počuť Nemcov, večer partizánov. Ľudia museli často utekať zo svojich domovov do lesov, alebo sa ukrývať v senníkoch. Pani Vjaterovej však odvaha nechýbala ani v najťažších chvíľach.

„To boli také časy, že vzala do ruky dieťa, nejaké jedlo a utekala, " rozpráva o odvahe svojej mamky dcéra Eva. „Raz sa stalo, že pri úteku do lesa zabudla v dome detský cumlík. Vrátila sa poň, zasvietila v izbe, a v tom sa spustila vlna striel zo samopalov. Našťastie sa chytro prikrčila k zemi a strely nezasiahli ju, ale stenu. Náš otec sa o ňu veľmi bál, no ona len skonštatovala - Čo robíš cirkus, veď trafili stenu, nie mňa, " spomína dcéra na neuveriteľný príbeh.

Keď deti vyrástli, pracovala pani Vjaterová ako robotníčka pri pásovej výrobe, no neskôr sa práce musela vzdať pre podlomené zdravie.

V 50-tych rokoch minulého storočia sa s rodinou často sťahovali pre perzekúciu jej manžela, ktorý bol v štátnych službách. Neskôr bol rehabilitovaný, prešiel do civilného povolania, a rodina sa usadila v Prešove, kde pani Vjaterová žije už takmer 60 rokov.

Alžbeta Vjaterová bola celý život ženou silného charakteru. „Často sme sa smiali, že mamka je generál, viedla celú domácnosť, " usmieva sa dcéra Eva.

Prešovčanka mala aj nevšednú záľubu - veľmi ju zaujímalo zdravotníctvo, aj keď ho nikdy neštudovala. Čítala rôzne zdravotnícke knihy, články, robila dobrovoľnú zdravotníčku pre Slovenský Červený kríž. Bavilo ju čítať o rôznych chorobách a o tom, ako ich možno vyliečiť.

„Určovať, čo komu je a čo na to treba, to ju bavilo, ona bola taký náš primár. Keď raz ležala v nemocnici, na izbe lekári jednej pani, ktorá ležala vedľa nej, stanovili diagnózu. A keď lekári vyšli, moja mamka zahlásila, že to určite nebude toto, to bude niečo iné. A naozaj sa to potvrdilo, " smeje sa dcéra, ktorú práve táto mamkina záľuba priviedla k profesii lekárky.

Alžbeta Vjaterová je stále aktívna, pravidelne sleduje aktuálne dianie v správach a seriály. Pred približne piatimi rokmi nešťastne spadla a zlomila si chrbticu. Neoperovali ju. Po šiestich týždňoch sa síce postavila na nohy, no chodiť nevládala. Poctivo však trénovala a silou vôle sa jej podarilo začať opäť chodiť.
Dcéra to pripisuje jej nezlomnému charakteru a mimoriadne pevnej vôli. „Mamka nikdy nebola uplakaná. Keď som ju videla plakať, tak to muselo byť naozaj niečo veľmi vážne. Keď zomrela moja sestra, zniesla to statočnejšie, ako ja. Všetko ťažké, čo život priniesol, brala ako prekážku, ktorú treba prekonať."

Storočnej Prešovčanke Alžbete Vjaterovej prajeme všetko najlepšie a ešte veľa zdravia.

V roku 2019 sa dožili okrúhlych 100 rokov 3 Prešovčanky. Ďalšie 2 Prešovčanky oslávili v tomto roku úctyhodných 101 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Fašiangová zábava roztancovala prešovských seniorov
Prešovskí seniori sa stále radi stretávajú a zabávajú. V PKO Čierny orol tentoraz zažili pravú fašiangovú zábavu ako za mladých čias.
Ako poukázať percentá zo zaplatenej dane občianskym združeniam a nadáciám
Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2% zo svojich zaplatených daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam, nadáciám či iným vybraným prijímateľom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.