Piatok, 13. december 2019
Meniny má Lucia | zajtra Branislava, Bronislava

Sto rokov odvážnej Prešovčanky

Medzi storočných oslávencov sa v tomto roku zaradila aj pani Alžbeta Vjaterová. Prešovčanka počas svojho života prekonávala množstvo prekážok, no vždy bola pre svoju rodinu vzorom odvahy a pevného charakteru.

Pani Vjaterová sa narodila 15. augusta 1919. Začiatkom septembra jej na krásnu oslavu životného jubilea prišiel zablahoželať a popriať veľa zdravia aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

„Myslím, že za taký krásny vek môže najmä genetika, ale aj štýl života a usporiadané manželstvo, " začína rozprávanie o mamke dcéra Eva.

Alžbeta Vjaterová sa narodila a vyrastala v Zborove, ako jedno z 10 detí svojich rodičov. Jej otec bol murársky majster, robil fasády na bardejovských domoch. Vydala sa a narodili sa jej 2 dcéry.

Počas druhej svetovej vojny prežívala ťažké chvíle. V tom čase bývala v Litmanovej a vojna bola postrachom pre všetkých, bez rozdielu. Cez deň bolo počuť Nemcov, večer partizánov. Ľudia museli často utekať zo svojich domovov do lesov, alebo sa ukrývať v senníkoch. Pani Vjaterovej však odvaha nechýbala ani v najťažších chvíľach.

„To boli také časy, že vzala do ruky dieťa, nejaké jedlo a utekala, " rozpráva o odvahe svojej mamky dcéra Eva. „Raz sa stalo, že pri úteku do lesa zabudla v dome detský cumlík. Vrátila sa poň, zasvietila v izbe, a v tom sa spustila vlna striel zo samopalov. Našťastie sa chytro prikrčila k zemi a strely nezasiahli ju, ale stenu. Náš otec sa o ňu veľmi bál, no ona len skonštatovala - Čo robíš cirkus, veď trafili stenu, nie mňa, " spomína dcéra na neuveriteľný príbeh.

Keď deti vyrástli, pracovala pani Vjaterová ako robotníčka pri pásovej výrobe, no neskôr sa práce musela vzdať pre podlomené zdravie.

V 50-tych rokoch minulého storočia sa s rodinou často sťahovali pre perzekúciu jej manžela, ktorý bol v štátnych službách. Neskôr bol rehabilitovaný, prešiel do civilného povolania, a rodina sa usadila v Prešove, kde pani Vjaterová žije už takmer 60 rokov.

Alžbeta Vjaterová bola celý život ženou silného charakteru. „Často sme sa smiali, že mamka je generál, viedla celú domácnosť, " usmieva sa dcéra Eva.

Prešovčanka mala aj nevšednú záľubu - veľmi ju zaujímalo zdravotníctvo, aj keď ho nikdy neštudovala. Čítala rôzne zdravotnícke knihy, články, robila dobrovoľnú zdravotníčku pre Slovenský Červený kríž. Bavilo ju čítať o rôznych chorobách a o tom, ako ich možno vyliečiť.

„Určovať, čo komu je a čo na to treba, to ju bavilo, ona bola taký náš primár. Keď raz ležala v nemocnici, na izbe lekári jednej pani, ktorá ležala vedľa nej, stanovili diagnózu. A keď lekári vyšli, moja mamka zahlásila, že to určite nebude toto, to bude niečo iné. A naozaj sa to potvrdilo, " smeje sa dcéra, ktorú práve táto mamkina záľuba priviedla k profesii lekárky.

Alžbeta Vjaterová je stále aktívna, pravidelne sleduje aktuálne dianie v správach a seriály. Pred približne piatimi rokmi nešťastne spadla a zlomila si chrbticu. Neoperovali ju. Po šiestich týždňoch sa síce postavila na nohy, no chodiť nevládala. Poctivo však trénovala a silou vôle sa jej podarilo začať opäť chodiť.
Dcéra to pripisuje jej nezlomnému charakteru a mimoriadne pevnej vôli. „Mamka nikdy nebola uplakaná. Keď som ju videla plakať, tak to muselo byť naozaj niečo veľmi vážne. Keď zomrela moja sestra, zniesla to statočnejšie, ako ja. Všetko ťažké, čo život priniesol, brala ako prekážku, ktorú treba prekonať."

Storočnej Prešovčanke Alžbete Vjaterovej prajeme všetko najlepšie a ešte veľa zdravia.

V roku 2019 sa dožili okrúhlych 100 rokov 3 Prešovčanky. Ďalšie 2 Prešovčanky oslávili v tomto roku úctyhodných 101 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať
Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove
V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Ochranári so zalepenými ústami protestovali pred COOP Jednota v Prešove
Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok včera protestovali pred predajňou COOP Jednota v Prešove. Požadovali, aby reťazec skončil s útokmi na slobodu prejavu a práva zákazníkov na informácie.
FOTO: Katarzia vo Wave!
Katarzia sa konečne zastavila aj u nás!
Dovoz tovarov podliehajúci rôznym zákazom a obmedzeniam neutícha
Tisíc „fejkov“, lieky, chránené druhy či omamné látky - to všetko objavili colníci na Pobočke colného úradu Banská Bystrica Pošta od začiatku tohto roka pri výkone colných kontrol poštových zásielok zasielaných z území tretích krajín.
Prešovskí seniori navštívili Poľsko
III. Mestská organizácia JDS, Sídlisko III. Prešov sa v roku 2019 zamerala na poznávacie zájazdy po Slovensku, ale aj po okolitých krajinách. Seniori navštívili známy poľský aquapark a načerpali sily aj vďaka podpore mesta Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.