Piatok, 18. október 2019
Meniny má Lukáš | zajtra Kristián

Sto rokov odvážnej Prešovčanky

Medzi storočných oslávencov sa v tomto roku zaradila aj pani Alžbeta Vjaterová. Prešovčanka počas svojho života prekonávala množstvo prekážok, no vždy bola pre svoju rodinu vzorom odvahy a pevného charakteru.

Pani Vjaterová sa narodila 15. augusta 1919. Začiatkom septembra jej na krásnu oslavu životného jubilea prišiel zablahoželať a popriať veľa zdravia aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

„Myslím, že za taký krásny vek môže najmä genetika, ale aj štýl života a usporiadané manželstvo, " začína rozprávanie o mamke dcéra Eva.

Alžbeta Vjaterová sa narodila a vyrastala v Zborove, ako jedno z 10 detí svojich rodičov. Jej otec bol murársky majster, robil fasády na bardejovských domoch. Vydala sa a narodili sa jej 2 dcéry.

Počas druhej svetovej vojny prežívala ťažké chvíle. V tom čase bývala v Litmanovej a vojna bola postrachom pre všetkých, bez rozdielu. Cez deň bolo počuť Nemcov, večer partizánov. Ľudia museli často utekať zo svojich domovov do lesov, alebo sa ukrývať v senníkoch. Pani Vjaterovej však odvaha nechýbala ani v najťažších chvíľach.

„To boli také časy, že vzala do ruky dieťa, nejaké jedlo a utekala, " rozpráva o odvahe svojej mamky dcéra Eva. „Raz sa stalo, že pri úteku do lesa zabudla v dome detský cumlík. Vrátila sa poň, zasvietila v izbe, a v tom sa spustila vlna striel zo samopalov. Našťastie sa chytro prikrčila k zemi a strely nezasiahli ju, ale stenu. Náš otec sa o ňu veľmi bál, no ona len skonštatovala - Čo robíš cirkus, veď trafili stenu, nie mňa, " spomína dcéra na neuveriteľný príbeh.

Keď deti vyrástli, pracovala pani Vjaterová ako robotníčka pri pásovej výrobe, no neskôr sa práce musela vzdať pre podlomené zdravie.

V 50-tych rokoch minulého storočia sa s rodinou často sťahovali pre perzekúciu jej manžela, ktorý bol v štátnych službách. Neskôr bol rehabilitovaný, prešiel do civilného povolania, a rodina sa usadila v Prešove, kde pani Vjaterová žije už takmer 60 rokov.

Alžbeta Vjaterová bola celý život ženou silného charakteru. „Často sme sa smiali, že mamka je generál, viedla celú domácnosť, " usmieva sa dcéra Eva.

Prešovčanka mala aj nevšednú záľubu - veľmi ju zaujímalo zdravotníctvo, aj keď ho nikdy neštudovala. Čítala rôzne zdravotnícke knihy, články, robila dobrovoľnú zdravotníčku pre Slovenský Červený kríž. Bavilo ju čítať o rôznych chorobách a o tom, ako ich možno vyliečiť.

„Určovať, čo komu je a čo na to treba, to ju bavilo, ona bola taký náš primár. Keď raz ležala v nemocnici, na izbe lekári jednej pani, ktorá ležala vedľa nej, stanovili diagnózu. A keď lekári vyšli, moja mamka zahlásila, že to určite nebude toto, to bude niečo iné. A naozaj sa to potvrdilo, " smeje sa dcéra, ktorú práve táto mamkina záľuba priviedla k profesii lekárky.

Alžbeta Vjaterová je stále aktívna, pravidelne sleduje aktuálne dianie v správach a seriály. Pred približne piatimi rokmi nešťastne spadla a zlomila si chrbticu. Neoperovali ju. Po šiestich týždňoch sa síce postavila na nohy, no chodiť nevládala. Poctivo však trénovala a silou vôle sa jej podarilo začať opäť chodiť.
Dcéra to pripisuje jej nezlomnému charakteru a mimoriadne pevnej vôli. „Mamka nikdy nebola uplakaná. Keď som ju videla plakať, tak to muselo byť naozaj niečo veľmi vážne. Keď zomrela moja sestra, zniesla to statočnejšie, ako ja. Všetko ťažké, čo život priniesol, brala ako prekážku, ktorú treba prekonať."

Storočnej Prešovčanke Alžbete Vjaterovej prajeme všetko najlepšie a ešte veľa zdravia.

V roku 2019 sa dožili okrúhlych 100 rokov 3 Prešovčanky. Ďalšie 2 Prešovčanky oslávili v tomto roku úctyhodných 101 rokov.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Za Slušné Slovensko
Je to 19 mesiacov po vražde. No my nesmieme zabudnúť. Fotoreport z akcie.
Podozrenie na podvody pri DPH
Predbežná škoda vo výške takmer 2 mil. eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok ostatného zásahu Kriminálneho úradu finančnej správy vo viacerých bratislavských spoločnostiach.
Úradníci vyčistili les od odpadkov
Dobrovoľnícke práce úradníkov, zamestnancov mestských organizácii či zamestnancov pivovaru Šariš pokračujú vo Veľkom Šariši znova. Tentokrát sa pustili do čistenia lesa v mestskej časti Kanaš. Po vyčistených zastávkach, natretí mostu, výsadbe kvetov, teraz vyzbierali množstvo odpadkov v lese.
Konať dobro a pomáhať nie je prežitok ani v Prešove
Prešovské dobrovoľnícke centrum, o.z. už po 12-ty raz spojilo mimovládne neziskové organizácie, školy, CVČ a ďalšie subjekty v Prešovskom kraji s dobrovoľníkmi. Tí počas septembra venovali svoj čas, energiu i schopnosti na to, aby sa v rôznych mestách a obciach mohli uskutočniť zaujímavé podujatia pre dobrú vec.
Máte po štyridsiatke a cítite sa ako starší človek?
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov 1. október za Medzinárodný deň starších ľudí. Správy o demografickom vývoji neľútostne konštatujú, že populácia starne a to prináša hospodárske a sociálne výzvy počínajúc pracovným trhom až po zdravotnú starostlivosť a služby.
eKasa prináša podnikateľom výhody, na ktoré neboli zvyknutí
Projekt eKasa rozšíril aj proklientske opatrenia finančnej správy. Finančná správa priebežne vyhodnocuje informácie zo systému eKasa.
Pre septembrové daňové povinnosti sa predlžujú úradné hodiny na call centre
Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.