Sobota, 30. máj 2020
Meniny má Ferdinand | zajtra Petronela, Petrana

Svetový deň cestovného ruchu uzavrie letnú kampaň Prešovského kraja

Svetový deň cestovného ruchu si Prešovský kraj pripomenie 28. septembra v Bachledovej doline. Podujatie je spojené s oslavou druhých narodenín Chodníka korunami stromov Bachledka a s vyhodnotením súťaže Legendarium, ktorá v tomto roku dosiahla rekordný počet účastníkov. Turistom a výhercom súťaže sa prihovorí predseda PSK Milan Majerský.

Svetový deň cestovného ruchu (turizmu) pripadá na 27. septembra. V tento deň v roku 1979 boli prijaté stanovy Svetovej organizácie turizmu a zároveň sa jedná o deň, kedy sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína sa sezóna na južnej zemskej pologuli. Svetový deň turizmu oslavujú organizácie zvyčajne v najbližší víkend výročia, v Prešovskom kraji to bude v sobotu 28. 9. 2019 v areáli Chodníka korunami stromov Bachledka. Podujatie spolu so strediskom pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Pestrý program sa začne o 10.00 hod.. Pripravené sú vystúpenia sokoliarov, folklórnych zoskupení, adrenalínová bike show, Sranda Banda kúzelnícka show, Dorotka z Fidorkova a ďalší. V areáli v stánku KOCR Severovýchod Slovenska sa turisti budú môcť inšpirovať na výlety a zážitky z celého Prešovského kraja. O 13.00 hodine prebehne odovzdanie cien vyžrebovaným výhercom letnej turistickej súťaže Legendarium. Víťazi si ceny prevezmú z rúk predsedu PSK Milana Majerského. Pripravených je 45 cien, ktoré do súťaže venovali partneri projektu.

Ústrednou letnou aktivitou prezentujúcou Prešovský kraj bola kampaň Legendarium. Dvadsať oblastí Prešovského kraja prezentovali príbehy miestnych legiend, ktoré verejnosť našla v komikse a na nálepkách na viac ako 50 miestach v celom kraji. K zapojeným zariadeniam patrili múzeá, hrady, jaskyne, trickartové galérie, UNESCO pamiatky, aquaparky, športoviská a rozmanité atrakcie v celom kraji. Úlohou cestovateľov bolo navštevovať vybrané miesta a zbierať súťažné nálepky. Legendarium zároveň formou súťaže o hodnotné ceny motivovalo turistov navštíviť čo najviac lokalít. „Do záverečného žrebovania o ceny zaslalo kontrolné strany takmer 1200 súťažiacich, ktorí spolu nazbierali vyše 16 600 nálepiek. Veľmi nás to teší, nakoľko súťažiaci, ktorí zaslali ústrižky do súťaže, predstavujú len časť zo všetkých cestovateľov. Legendarium v tomto roku teda oslovilo niekoľkonásobne viac turistov. Už v júli sme realizovali dotlač komiksov a nálepiek, keďže pôvodný náklad 15 000 ks nestačil, “ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Aj podľa spätnej väzby od zariadení Legendarium výrazne prispelo k návštevnosti jednotlivých miest. Kampaň bola prioritne určená rodinám s deťmi, nálepky na výletoch zbierali turisti z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska či Írska. „Snažíme sa letné kampane robiť inak ako ostatní, pripravujeme komplexnú ponuku zážitkov pre turistov. Tipy na výlety spájame s príbehom a materiálmi, ktoré sú zároveň suvenírmi, “ doplnil Janoško.

Ambasádorom projektu bol moderátor Gregor Mareš. S rodinou a priateľmi cestoval po kraji a predstavoval vybrané lokality formou videí, ktoré zaujali širokú verejnosť.
„Ak máme príbeh, tak výlet nadobudne úplne iný rozmer. Spolu s možnosťou získať nálepky a následne ďalšie zľavy je to pre deti a rodičov silná motivácia spoznať čo najviac miest, “ uviedol G. Mareš. Rodáka z Vyšných Hágov zvlášť oslovili UNESCO mestá Bardejov a Levoča, oblasť Lačnovského kaňona či Poloniny.

Návštevnosť PSK
Podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom polroku 2019 v Prešovskom kraji medziročne vzrástol počet návštevníkov ubytovacích zariadení až o 10 %. Spolu od januára do júna prenocovalo v kraji 481 477 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. Počet zahraničných návštevníkov stúpol o 8 % na 130 279 návštevníkov.

Leto 2019 – priaznivá štatistika
Podľa predbežných odhadov z jednotlivých regiónov bola letná sezóna úspešná, počty návštevníkov rástli. Dáta za prázdninové letné mesiace sú zatiaľ známe len pre mesiac júl 2019. Podľa údajov ŠÚ SR navštívilo v júli 2019 Prešovský kraj 125 250 návštevníkov ubytovacích zariadení, medziročne ide o rast až 24 %. Priemerná doba pobytu v júli bola 3,6 noci. Rástli aj počty zahraničných návštevníkov, v júli ich do kraja zavítalo 48 562 (medziročný rast o 14,4 %). Cudzinci u nás priemerne prenocovali 3,3 noci. Prešovský kraj je stabilne tretím najviac navštevovaným krajom SR.

Najviac navštevovaným okresom PSK bol v júli Poprad s Vysokými Tatrami, do ktorého zavítalo 80 994 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo je o takmer 16 000 viac ako v rovnakom období r. 2018. Nasledujú okresy Kežmarok, Prešov, Bardejov a Stará Ľubovňa.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Lukáš Adamec prostredníctvom novinky NAJVIAC vyzdvihuje nádej.
Najviac zo všetkého, chcel by som asi ... aby sa blýskalo, na lepšie časy. Refrén novej skladby slovenského speváka Lukáša Adamca hovorí v aktuálnej situácii, ktorú prežívame, z duše azda všetkým. Prostredníctvom nového videoklipu ku skladbe NAJVIAC spomína na najšťastnejšie obdobia strávené na pódiách, zároveň však verí, že už čoskoro sa život vráti do normálu.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.