Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Svetový deň cestovného ruchu uzavrie letnú kampaň Prešovského kraja

Svetový deň cestovného ruchu si Prešovský kraj pripomenie 28. septembra v Bachledovej doline. Podujatie je spojené s oslavou druhých narodenín Chodníka korunami stromov Bachledka a s vyhodnotením súťaže Legendarium, ktorá v tomto roku dosiahla rekordný počet účastníkov. Turistom a výhercom súťaže sa prihovorí predseda PSK Milan Majerský.

Svetový deň cestovného ruchu (turizmu) pripadá na 27. septembra. V tento deň v roku 1979 boli prijaté stanovy Svetovej organizácie turizmu a zároveň sa jedná o deň, kedy sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína sa sezóna na južnej zemskej pologuli. Svetový deň turizmu oslavujú organizácie zvyčajne v najbližší víkend výročia, v Prešovskom kraji to bude v sobotu 28. 9. 2019 v areáli Chodníka korunami stromov Bachledka. Podujatie spolu so strediskom pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Pestrý program sa začne o 10.00 hod.. Pripravené sú vystúpenia sokoliarov, folklórnych zoskupení, adrenalínová bike show, Sranda Banda kúzelnícka show, Dorotka z Fidorkova a ďalší. V areáli v stánku KOCR Severovýchod Slovenska sa turisti budú môcť inšpirovať na výlety a zážitky z celého Prešovského kraja. O 13.00 hodine prebehne odovzdanie cien vyžrebovaným výhercom letnej turistickej súťaže Legendarium. Víťazi si ceny prevezmú z rúk predsedu PSK Milana Majerského. Pripravených je 45 cien, ktoré do súťaže venovali partneri projektu.

Ústrednou letnou aktivitou prezentujúcou Prešovský kraj bola kampaň Legendarium. Dvadsať oblastí Prešovského kraja prezentovali príbehy miestnych legiend, ktoré verejnosť našla v komikse a na nálepkách na viac ako 50 miestach v celom kraji. K zapojeným zariadeniam patrili múzeá, hrady, jaskyne, trickartové galérie, UNESCO pamiatky, aquaparky, športoviská a rozmanité atrakcie v celom kraji. Úlohou cestovateľov bolo navštevovať vybrané miesta a zbierať súťažné nálepky. Legendarium zároveň formou súťaže o hodnotné ceny motivovalo turistov navštíviť čo najviac lokalít. „Do záverečného žrebovania o ceny zaslalo kontrolné strany takmer 1200 súťažiacich, ktorí spolu nazbierali vyše 16 600 nálepiek. Veľmi nás to teší, nakoľko súťažiaci, ktorí zaslali ústrižky do súťaže, predstavujú len časť zo všetkých cestovateľov. Legendarium v tomto roku teda oslovilo niekoľkonásobne viac turistov. Už v júli sme realizovali dotlač komiksov a nálepiek, keďže pôvodný náklad 15 000 ks nestačil, “ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Aj podľa spätnej väzby od zariadení Legendarium výrazne prispelo k návštevnosti jednotlivých miest. Kampaň bola prioritne určená rodinám s deťmi, nálepky na výletoch zbierali turisti z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska či Írska. „Snažíme sa letné kampane robiť inak ako ostatní, pripravujeme komplexnú ponuku zážitkov pre turistov. Tipy na výlety spájame s príbehom a materiálmi, ktoré sú zároveň suvenírmi, “ doplnil Janoško.

Ambasádorom projektu bol moderátor Gregor Mareš. S rodinou a priateľmi cestoval po kraji a predstavoval vybrané lokality formou videí, ktoré zaujali širokú verejnosť.
„Ak máme príbeh, tak výlet nadobudne úplne iný rozmer. Spolu s možnosťou získať nálepky a následne ďalšie zľavy je to pre deti a rodičov silná motivácia spoznať čo najviac miest, “ uviedol G. Mareš. Rodáka z Vyšných Hágov zvlášť oslovili UNESCO mestá Bardejov a Levoča, oblasť Lačnovského kaňona či Poloniny.

Návštevnosť PSK
Podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom polroku 2019 v Prešovskom kraji medziročne vzrástol počet návštevníkov ubytovacích zariadení až o 10 %. Spolu od januára do júna prenocovalo v kraji 481 477 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. Počet zahraničných návštevníkov stúpol o 8 % na 130 279 návštevníkov.

Leto 2019 – priaznivá štatistika
Podľa predbežných odhadov z jednotlivých regiónov bola letná sezóna úspešná, počty návštevníkov rástli. Dáta za prázdninové letné mesiace sú zatiaľ známe len pre mesiac júl 2019. Podľa údajov ŠÚ SR navštívilo v júli 2019 Prešovský kraj 125 250 návštevníkov ubytovacích zariadení, medziročne ide o rast až 24 %. Priemerná doba pobytu v júli bola 3,6 noci. Rástli aj počty zahraničných návštevníkov, v júli ich do kraja zavítalo 48 562 (medziročný rast o 14,4 %). Cudzinci u nás priemerne prenocovali 3,3 noci. Prešovský kraj je stabilne tretím najviac navštevovaným krajom SR.

Najviac navštevovaným okresom PSK bol v júli Poprad s Vysokými Tatrami, do ktorého zavítalo 80 994 návštevníkov ubytovacích zariadení, čo je o takmer 16 000 viac ako v rovnakom období r. 2018. Nasledujú okresy Kežmarok, Prešov, Bardejov a Stará Ľubovňa.

Mohlo by Vás zaujímať
Prebudená jeseň
V nedeľu, 6.októbra 2019, sa uskutočnil 29. ročník prehliadky programov seniorov Prebudená jeseň.
Na festival POCITY príde svoje filmy uviesť poľská režisérka KINGA DĘBSKA
10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.
Akcie cez víkend
Čo sa bude diať počas nasledujúceho víkendu?
Šansónový večer s Luciou Bujnovou
Nádherný večer, plná sála, krásna scéna, charizmatická a šarmantná Lucia Bujnová, úprimné verše a ich interpretácia Igorom Grossmanom, ktorých na klavíri sprevádzal Pavol Bodnár.
Foto: Rodeo a dostihy na Ranči POHODA
Akcia na Ranči POHODA zo dňa 29.9.2019
Výstava Koňare vo Veľkom Šariši je prístupná už len do 12.októbra
Mestské múzeum a galéria v septembri otvorilo svoje brány výstavou Koňare. Na výstave môžete zhliadnuť podkovu z koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľkú pardubickú v roku 1966. Nájdete tu aj fotografiu víťazného pohára.
Relácia Cyklopotulky
V septembri mala premiéru obľúbená televízna relácia Cyklopotulky, ktorú OOCR región Šariš pripravovali a natáčali s televíznym štábom ešte počas letných týždňov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.