Pondelok, 28. september 2020
Meniny má Václav | zajtra Michal, Michaela

Unikátne sakrálne diela pod jednou strechou

Krajské múzeum v Prešove vo štvrtok 26.9.2019 slávnostne otvorilo stálu expozíciu s názvom Sakrálne umenie 14. – 19. storočia. Vystavené diela sú zhmotnením vysokej umeleckej úrovne majstrov, prevažne z regiónov Šariš a Spiš.

Zachovalé unikáty sakrálneho charakteru, ktoré celé stáročia zdobili interiéry chrámov na východnom Slovensku, teraz môžete vidieť na jedinečnej výstave v priestoroch Rákociho paláca. Pozvanie na vernisáž jednej z najhodnotnejších expozícií Krajského múzea v Prešove prijal aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba. „Naše mesto ukrýva množstvo nádherných sakrálnych pokladov v podobe chrámov, barokových kaplniek na kalvárii a ďalších známych, či menej známych historických stavieb. Teraz však majú nadšenci sakrálneho umenia možnosť obdivovať aj vzácne diela, ktoré bežne neuvidia. Verím, že táto expozícia priláka množstvo návštevníkov z Prešova aj širokého okolia, “ uviedol viceprimátor.

Výnimočnú expozíciu tvorí viac ako 30 malieb, sôch a ďalších originálnych diel sakrálneho charakteru s nevyčísliteľnou umeleckou hodnotou, ktoré ešte nikdy neboli prezentované komplexne na jednom mieste. Exponáty pochádzajú prevažne zo zbierok Krajského múzea v Prešove a Slovenského národného múzea v Martine. Ostatné diela zapožičala prešovská rímskokatolícka cirkev.

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s dodávateľom parkovacieho softvéru
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s firmou OCP s.r.o. , na realizáciu informačného systému automatizovanej regulácie parkovania. Cieľom je vytvorenie centrálneho systému evidencie vozidiel, ktorý od januára 2021 umožní kontrolu platieb za parkovné.
Vyhlásenie mesta Prešov k úhrade záväzkov voči spoločnosti Matijka, s.r.o
Mesto Prešov vyplatilo spoločnosti Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sumu len do výšky stanovenej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Zvyšnú vyfakturovanú čiastku radnica naďalej považuje za nedôvodnú.
V Prešove sme si pripomenuli 76. výročie Slovenského národného povstania
Pri pamätníkoch v Južnom parku a na Konštantínovej ulici sme si pripomenuli pamiatku obetí SNP. Ani po 76 rokoch tak nezabúdame na tých, ktorí padli v boji za našu slobodu.
Mesto Prešov sa v septembri zapojí do súťaže Do práce na bicykli
Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do národnej kampane Do práce na bicykli. Celoslovenská súťaž potrvá od 1. do 30. septembra 2020.
Navrhnite novú tvár Mestskej oázy a vyhrajte!
Súčasťou 5. ročníka Festivalu architektúry a dizajnu je po prvýkrát návrhová súťaž kreativity. Študenti i široká verejnosť majú možnosť navrhnúť nový vzhľad bývalej Mestskej oázy a vyhrať finančnú odmenu.
Mesto Prešov zaplatilo firme Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce
Mesto Prešov pristúpilo k úhrade oprávnených nákladov spojených so záchrannými prácami vykonanými po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Faktúry od spoločnosti Matijka s.r.o. radnica preplatila do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.
RVPS Prešov nariadila opatrenia na zabránenie šírenia nákazy moru včelieho plodu
Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov nariadila opatrenia na kontrolu a zabránenie šírenia nákazy moru včelieho plodu. Ochranné pásmo nákazy moru včelieho plodu vymedzila na katastrálne územia blízkych obcí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.