PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18278/archeopark_v_hanusovciach_nad_toplou_oslavuje_piate_narodeniny.html

Archeopark v Hanušovciach nad Topľou oslavuje piate narodeniny

V sobotu otvorí Archeopark v Hanušovciach nad Topľou svoje brány pre širokú verejnosť. V rámci osláv svojich narodenín organizuje Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou tretí archeofestival v tomto roku. Návštevníci sa tak môžu v závere sezóny opäť preniesť do minulosti.

Návštevníci archeoparku sa môžu tento víkend tešiť na výlet do ďalekej minulosti. Pripravené sú ukážky tradičných remesiel, vrátane tých ohnivých a rôzne tvorivé dielne. Tí zručnejší si môžu dokonca vyraziť mincu alebo si vypáliť vlastnú keramiku.
„V tejto sezóne, ktorú sme oficiálne otvorili 3.5.2019, sme okrem iného, organizovali každý štvrtok tvorivé dielne počas Prázdnin v praveku. Veľmi nás teší pozitívna spätná väzba, ktorú dostávame od našich návštevníkov, “ hovorí Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou. Podľa nej tu nebudú chýbať obľúbené praveké maškrty, akými sa v minulosti sýtili naši predkovia ani zábavné kvízy a súťaže.
„Ľudia sa môžu na chvíľu stať remeselníkmi v rôznych historických obdobiach. Rozkúrime aj v chlebovej peci a podľa starého slovanského vzoru upečieme chlieb. Návštevníkov však ponúkneme aj maslom a mannou našich predkov - slovanskou kašou, " dodáva Lešičková. V priebehu piatich rokov zrealizoval Archeopark Hanušovce nad Topľou množstvo podujatí, od veľkých archeofestivalov cez tematické tvorivé dielne až po obľúbené poldne v múzeu. Tie každoročne navštevujú stovky žiakov. Podujatie sa uskutoční v sobotu 28.9.2019 od 14:00 h do 18:00 h. Vstup pre verejnosť je voľný.
Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975. 1. 1. 2017 sa zlúčilo
s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

 
28.9.2019 | Autor: Rastislav Žitný | Kultúra a voľný čas | čítané: 608 krát