Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Výstava Koňare vo Veľkom Šariši je prístupná už len do 12.októbra

Mestské múzeum a galéria v septembri otvorilo svoje brány výstavou Koňare. Na výstave môžete zhliadnuť podkovu z koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľkú pardubickú v roku 1966. Nájdete tu aj fotografiu víťazného pohára.

VZÁCNE ZBIERKOVÉ PREDMETY LÁKAJÚ NÁVŠTEVNÍKOV

„Pri príležitosti oslavy 160. výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove nám pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka. Jazdec a tréner Tibor Kňazík vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú. Začala sa tak najslávnejšia éra prešovskej dostihovej stajne. Je nám cťou, že môžeme aspoň takto zhliadnuť tento vzácny pohár, ocenenie talentovaného jazdca a jeho slávneho koňa Nestora, ” informovala riadiaca pracovníčka Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši Lenka Pribulová.

Názov Koňare sa spája s prešovským futbalom. V roku 1859 postavili obyvatelia Prešova štátny žrebčinec, ktorý stál na Sabinovskej ulici. „Žrebčinec stál blízko futbalového ihriska. Pach koní sa nepáčil niektorým fanúšikom, a keď to na ihrisku zaiskrilo a hostia prehrávali, tak zakričali: "Koňare, koňare!" Takže takto sa Prešovčania dostali k tomuto osloveniu, “ vysvetlila L. Pribulová.

MAPOVANIE TRADÍCIE
Výstava začína fotografickými panelmi. „Sú to fotky, ktoré mapujú históriu a tradíciu koniarstva Veľkého Šariša. Máme tu už aj súčasnosť, kde môžeme vidieť mladú nádej koniarskeho športu vo Veľkom Šariši.“ Výstava ďalej pokračuje v dvoch miestnostiach. „Mapujeme históriu tradície chovu koní. V chodbe medzi panelmi a pri vchode sa nachádzajú vzácne zbierkové predmety od zberateľov. Sú to rôzne chomúty, zvončeky, rolničky či veľmi vzácne plemenné knihy, “ zdôraznila Pribulová.

„Tento rok 2019 je významný tým, že si pripomíname 160 rokov od zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove a myslím si, že mesto Veľký Šariš, po meste Prešov, môže byť tým druhým mestom, ktoré si právoplatne môže uplatňovať nárok na inštaláciu takejto výstavy, pretože keď Štátny žrebčinec v Prešove zanikol, respektíve sa transformoval, tak jeho následníkom bol Plemenársky ústav Veľký Šariš, ” povedal pán Lazorík z Krajského múzea v Prešove, ktorý výstavu v Šariši inštaloval.

VZÁCNA KNIHA
Bývalým riaditeľom žrebčinca vo Veľkom Šariši bol aj Peter Holakovský. „V období, kedy žrebčinec vznikol, sa začalo šľachtenie hospodárskych zvierat. Kone boli vzorom aj pre ostatné druhy hospodárskych zvierat. Máme tu jeden exponát, 4 diely knihy od grófa Wrangela - Chov koní v Uhorku z roku 1895, “ povedal Holakovský.

Momentálne žrebčinec vo Veľkom Šariši vedie Jozef Demeter. „Každý si musí uvedomiť, čo znamenal kôň pre človeka. Bol pri zrode, to znamená, že ho viezol do krstu, bol tu, keď sa sobášil a bol, bohužiaľ, pri tom, keď ho viezli na poslednú cestu. Čiže kone boli stále späté s človekom. Na tejto výstave je fotka, kde si jedna naša Veľkošarišanka našla svojho otca. Bol zamestnanec žrebčinca. Pevne verím, že i iní Veľkošarišania si na fotkách nájdu svojich blízkych a príbuzných, “ zdôraznil Demeter.

NADROZMERNÁ SOCHA HLAVY
Pred Mestským múzeom a galériou je drevená socha hlavy koňa. Jej autorom je Václav Križovenský. Socha je urobená z javorového stromu, ktorý mal sto rokov. Výstavu si môžete pozrieť v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši do 12. októbra.

Václav Križovenský so svojou drevenou sochou, ktorá je urobená zo storočného javorového stromu.

Václav Križovenský so svojou drevenou sochou, ktorá je urobená zo storočného javorového stromu.
Pri príležitosti oslavy 160.výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka, ktorý vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú.

Pri príležitosti oslavy 160.výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka, ktorý vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú.
Niektorí Veľkošarišania si na fotografiách našli svojich príbuzných.

Niektorí Veľkošarišania si na fotografiách našli svojich príbuzných.
Výstavu Koňare si chodia prezerať aj deti zo škôl.

Výstavu Koňare si chodia prezerať aj deti zo škôl.
Mohlo by Vás zaujímať
Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami
Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.
OZ Májový úsmev na ozónovej ceste
OZ Májový úsmev sa v roku 2019 zameralo na posilnenie zdravia a medziľudských vzťahov. Pre svoje členky usporiadalo výlety a príjemné podujatia vďaka dotácii mesta Prešov.
Benefičný koncert pre obyvateľov z Mukačevskej ulice
19. januára sa chystá benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Výťažok z koncertu pomôže ľuďom dotknutým tragédiou, ktorá sa v Prešova stala 6. decembra 2019.
Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky v Caraffke
V prešovskej mestskej galérii Caraffka opäť dostávajú priestor všetci, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo.
Vieme poznať ľudské klamstvo? Zistite v prednáške skúseného kriminálneho psychológa
Oproti sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde?
Ivo Bič, niekdajší spevák kapely Peter Bič Project, predstavil videoklip Unavený
Košičan Ivo Bič, po rokoch pôsobenia v jednej z najúspešnejších slovenských kapiel, oživuje svoju sólovú spevácku kariéru. Reštart zahájil videoklipom Unavený.
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove oslavuje v tomto roku 95. výročie svojho založenia.
Výročie sa rozhodla osláviť celoročnou aktivitou 95 knižničných radostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.