Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Výstava Koňare vo Veľkom Šariši je prístupná už len do 12.októbra

Mestské múzeum a galéria v septembri otvorilo svoje brány výstavou Koňare. Na výstave môžete zhliadnuť podkovu z koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľkú pardubickú v roku 1966. Nájdete tu aj fotografiu víťazného pohára.

VZÁCNE ZBIERKOVÉ PREDMETY LÁKAJÚ NÁVŠTEVNÍKOV

„Pri príležitosti oslavy 160. výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove nám pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka. Jazdec a tréner Tibor Kňazík vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú. Začala sa tak najslávnejšia éra prešovskej dostihovej stajne. Je nám cťou, že môžeme aspoň takto zhliadnuť tento vzácny pohár, ocenenie talentovaného jazdca a jeho slávneho koňa Nestora, ” informovala riadiaca pracovníčka Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši Lenka Pribulová.

Názov Koňare sa spája s prešovským futbalom. V roku 1859 postavili obyvatelia Prešova štátny žrebčinec, ktorý stál na Sabinovskej ulici. „Žrebčinec stál blízko futbalového ihriska. Pach koní sa nepáčil niektorým fanúšikom, a keď to na ihrisku zaiskrilo a hostia prehrávali, tak zakričali: "Koňare, koňare!" Takže takto sa Prešovčania dostali k tomuto osloveniu, “ vysvetlila L. Pribulová.

MAPOVANIE TRADÍCIE
Výstava začína fotografickými panelmi. „Sú to fotky, ktoré mapujú históriu a tradíciu koniarstva Veľkého Šariša. Máme tu už aj súčasnosť, kde môžeme vidieť mladú nádej koniarskeho športu vo Veľkom Šariši.“ Výstava ďalej pokračuje v dvoch miestnostiach. „Mapujeme históriu tradície chovu koní. V chodbe medzi panelmi a pri vchode sa nachádzajú vzácne zbierkové predmety od zberateľov. Sú to rôzne chomúty, zvončeky, rolničky či veľmi vzácne plemenné knihy, “ zdôraznila Pribulová.

„Tento rok 2019 je významný tým, že si pripomíname 160 rokov od zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove a myslím si, že mesto Veľký Šariš, po meste Prešov, môže byť tým druhým mestom, ktoré si právoplatne môže uplatňovať nárok na inštaláciu takejto výstavy, pretože keď Štátny žrebčinec v Prešove zanikol, respektíve sa transformoval, tak jeho následníkom bol Plemenársky ústav Veľký Šariš, ” povedal pán Lazorík z Krajského múzea v Prešove, ktorý výstavu v Šariši inštaloval.

VZÁCNA KNIHA
Bývalým riaditeľom žrebčinca vo Veľkom Šariši bol aj Peter Holakovský. „V období, kedy žrebčinec vznikol, sa začalo šľachtenie hospodárskych zvierat. Kone boli vzorom aj pre ostatné druhy hospodárskych zvierat. Máme tu jeden exponát, 4 diely knihy od grófa Wrangela - Chov koní v Uhorku z roku 1895, “ povedal Holakovský.

Momentálne žrebčinec vo Veľkom Šariši vedie Jozef Demeter. „Každý si musí uvedomiť, čo znamenal kôň pre človeka. Bol pri zrode, to znamená, že ho viezol do krstu, bol tu, keď sa sobášil a bol, bohužiaľ, pri tom, keď ho viezli na poslednú cestu. Čiže kone boli stále späté s človekom. Na tejto výstave je fotka, kde si jedna naša Veľkošarišanka našla svojho otca. Bol zamestnanec žrebčinca. Pevne verím, že i iní Veľkošarišania si na fotkách nájdu svojich blízkych a príbuzných, “ zdôraznil Demeter.

NADROZMERNÁ SOCHA HLAVY
Pred Mestským múzeom a galériou je drevená socha hlavy koňa. Jej autorom je Václav Križovenský. Socha je urobená z javorového stromu, ktorý mal sto rokov. Výstavu si môžete pozrieť v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši do 12. októbra.

Václav Križovenský so svojou drevenou sochou, ktorá je urobená zo storočného javorového stromu.

Václav Križovenský so svojou drevenou sochou, ktorá je urobená zo storočného javorového stromu.
Pri príležitosti oslavy 160.výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka, ktorý vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú.

Pri príležitosti oslavy 160.výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka, ktorý vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú.
Niektorí Veľkošarišania si na fotografiách našli svojich príbuzných.

Niektorí Veľkošarišania si na fotografiách našli svojich príbuzných.
Výstavu Koňare si chodia prezerať aj deti zo škôl.

Výstavu Koňare si chodia prezerať aj deti zo škôl.
Mohlo by Vás zaujímať
Prebudená jeseň
V nedeľu, 6.októbra 2019, sa uskutočnil 29. ročník prehliadky programov seniorov Prebudená jeseň.
Na festival POCITY príde svoje filmy uviesť poľská režisérka KINGA DĘBSKA
10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.
Akcie cez víkend
Čo sa bude diať počas nasledujúceho víkendu?
Šansónový večer s Luciou Bujnovou
Nádherný večer, plná sála, krásna scéna, charizmatická a šarmantná Lucia Bujnová, úprimné verše a ich interpretácia Igorom Grossmanom, ktorých na klavíri sprevádzal Pavol Bodnár.
Foto: Rodeo a dostihy na Ranči POHODA
Akcia na Ranči POHODA zo dňa 29.9.2019
Relácia Cyklopotulky
V septembri mala premiéru obľúbená televízna relácia Cyklopotulky, ktorú OOCR región Šariš pripravovali a natáčali s televíznym štábom ešte počas letných týždňov.
Godzone tour sa tento rok uskutoční aj v Prešove
Projekt Godzone v novembri organizuje už 11. ročník evanjelizačného koncertného turné. Navštívi postupne päť slovenských miest. Prvým mestom v poradí bude práve Prešov, kde zavíta v pondelok 18.11.2019.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.