Sobota, 30. máj 2020
Meniny má Ferdinand | zajtra Petronela, Petrana

Pocity film 2019 prichádza do Prešova desiaty krát

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, Cinemaxe a po novom aj v klube Stromoradie.

Výber premietaných filmov je rozdelený do piatich sekcií. V rámci sekcie POCITY SUSEDOV sa festival tentokrát zameria na židovskú menšinu. Bude sa premietať digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spaľovač mŕtvol režiséra Juraja Herza, ale aj izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch.

Poľskú kinematografiu zastupuje v programe tvorba režisérky Kingy Dębskej, ktorá príde na festival osobne uviesť svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B v sekcii s názvom PROFIL KINGA DĘBSKA.

Tému subkultúr otvorí sekcia KINO UNDERGROUND s ponukou filmov ako slovenský Punk je hned!, či King Skate o kultových postavách českého a svetového skateboardingu.

POCITY ZO SVETA predstavia výber svetových filmov od britskej komediálnej drámy Beats so silným soundtrackom a atmosférou 90. rokov, cez rumunskú komédiu La Gomera až po tohtoročný hit, víťaza festivalu v Cannes, kórejskú snímku Parazit, ktorá so svojím brilantným scenárom a nepredvídateľným dejom ašpiruje na titul film roka. Žáner dokumentu zastúpi film Traja blízki neznámi o neuveriteľnom príbehu, ktorý šokoval (nielen) Ameriku.

Do sekcie svetovej kinematografie sú zaradené aj POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FEST KOŠICE. Ide o krátkometrážne snímky, ktoré boli súčasťou súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Súťažnú sekciu krátkych filmov má tento rok aj festival POCITY. Súťažiť v nej budú filmy mladých tvorcov, ktorí svoje snímky prihlásili do tohtoročného výberu. O víťazoch bude rozhodovať oficiálna porota v zložení: programová koordinátorka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Ivana Petríková; režisér videoklipov s vlastnou produkčnou spoločnosťou KUNES video production, Michal „Kunes“ Kováč; Ján Bidovský, odborník na kultovú kinematografiu, o ktorej príležitostne prednáša v prešovskej Christianii. Krátke súťažné filmy budú uvedené v rámci sekcie NAŠE POCITY, ktorá uvádza výber súčasnej slovenskej kinematografie.

Svieža východniarska komédia Loli paradička už stihla nadchnúť desaťtisíce divákov po celom Slovensku a na prešovskom festivale ju prídu uviesť aj jej tvorcovia a aktéri. Diváci sa tak budú môcť
stretnúť s Víťom, Richardom, Jurajom a Markou Staviarskymi za tvorcov a tiež s Kamilou Mitrášovou a Michalom Soltészom za hereckých predstaviteľov.

Pozitívne ohlasy zbiera filmová novinka režiséra Marka Škopa, dráma Nech je svetlo. Film bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, kde si za stvárnenie hlavnej postavy, otca rodiny, prevzal Milan Ondrík ocenenie za najlepší herecký výkon. Na festivale Pocity snímku, o ťaživých, ale dôležitých témach dnešnej spoločnosti, uvedie režisér.

Festival POCITY nezabúda ani na najmenších divákov, POCITY DEŤOM uvedie francúzsku animovanú rozprávku Veľký zlý lišiak spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Šarkan.

Okrem filmov má festival aj ponuku sprievodných podujatí. POCITY otvorí prednáška o židovstve v slovenskej a svetovej kinematografii a koncert Mojše Band, oboje v priestoroch Stromoradia. V Kine Scala sa bude konať východniarsky bašavel s Ľudovou hudbou Štefana Cínu, masterclass/workshop s názvom Sound matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme a tiež videoinštalácia INÉ VÍZIE SK počas celého trvania festivalu.

Kompletný porgram festivalu nájdete: v podujatiach na našej stránke www.pis.sk

Autor ilustračnej fotografie: Dávid Doroš.

Autor: Dávid Doroš

Autor: Dávid Doroš
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Lukáš Adamec prostredníctvom novinky NAJVIAC vyzdvihuje nádej.
Najviac zo všetkého, chcel by som asi ... aby sa blýskalo, na lepšie časy. Refrén novej skladby slovenského speváka Lukáša Adamca hovorí v aktuálnej situácii, ktorú prežívame, z duše azda všetkým. Prostredníctvom nového videoklipu ku skladbe NAJVIAC spomína na najšťastnejšie obdobia strávené na pódiách, zároveň však verí, že už čoskoro sa život vráti do normálu.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.