Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Pocity film 2019 prichádza do Prešova desiaty krát

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa bude konať od 7. do 13. októbra v Kine Scala, Cinemaxe a po novom aj v klube Stromoradie.

Výber premietaných filmov je rozdelený do piatich sekcií. V rámci sekcie POCITY SUSEDOV sa festival tentokrát zameria na židovskú menšinu. Bude sa premietať digitálne zreštaurovaná kópia filmu Spaľovač mŕtvol režiséra Juraja Herza, ale aj izraelská komédia Tel Aviv v plameňoch.

Poľskú kinematografiu zastupuje v programe tvorba režisérky Kingy Dębskej, ktorá príde na festival osobne uviesť svoje filmy Moje dcéry kravy, Zábava, zábava a Plán B v sekcii s názvom PROFIL KINGA DĘBSKA.

Tému subkultúr otvorí sekcia KINO UNDERGROUND s ponukou filmov ako slovenský Punk je hned!, či King Skate o kultových postavách českého a svetového skateboardingu.

POCITY ZO SVETA predstavia výber svetových filmov od britskej komediálnej drámy Beats so silným soundtrackom a atmosférou 90. rokov, cez rumunskú komédiu La Gomera až po tohtoročný hit, víťaza festivalu v Cannes, kórejskú snímku Parazit, ktorá so svojím brilantným scenárom a nepredvídateľným dejom ašpiruje na titul film roka. Žáner dokumentu zastúpi film Traja blízki neznámi o neuveriteľnom príbehu, ktorý šokoval (nielen) Ameriku.

Do sekcie svetovej kinematografie sú zaradené aj POCITY V KRAŤASOCH: OZVENY ART FILM FEST KOŠICE. Ide o krátkometrážne snímky, ktoré boli súčasťou súťažnej sekcie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Súťažnú sekciu krátkych filmov má tento rok aj festival POCITY. Súťažiť v nej budú filmy mladých tvorcov, ktorí svoje snímky prihlásili do tohtoročného výberu. O víťazoch bude rozhodovať oficiálna porota v zložení: programová koordinátorka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest Ivana Petríková; režisér videoklipov s vlastnou produkčnou spoločnosťou KUNES video production, Michal „Kunes“ Kováč; Ján Bidovský, odborník na kultovú kinematografiu, o ktorej príležitostne prednáša v prešovskej Christianii. Krátke súťažné filmy budú uvedené v rámci sekcie NAŠE POCITY, ktorá uvádza výber súčasnej slovenskej kinematografie.

Svieža východniarska komédia Loli paradička už stihla nadchnúť desaťtisíce divákov po celom Slovensku a na prešovskom festivale ju prídu uviesť aj jej tvorcovia a aktéri. Diváci sa tak budú môcť
stretnúť s Víťom, Richardom, Jurajom a Markou Staviarskymi za tvorcov a tiež s Kamilou Mitrášovou a Michalom Soltészom za hereckých predstaviteľov.

Pozitívne ohlasy zbiera filmová novinka režiséra Marka Škopa, dráma Nech je svetlo. Film bol uvedený na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, kde si za stvárnenie hlavnej postavy, otca rodiny, prevzal Milan Ondrík ocenenie za najlepší herecký výkon. Na festivale Pocity snímku, o ťaživých, ale dôležitých témach dnešnej spoločnosti, uvedie režisér.

Festival POCITY nezabúda ani na najmenších divákov, POCITY DEŤOM uvedie francúzsku animovanú rozprávku Veľký zlý lišiak spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Šarkan.

Okrem filmov má festival aj ponuku sprievodných podujatí. POCITY otvorí prednáška o židovstve v slovenskej a svetovej kinematografii a koncert Mojše Band, oboje v priestoroch Stromoradia. V Kine Scala sa bude konať východniarsky bašavel s Ľudovou hudbou Štefana Cínu, masterclass/workshop s názvom Sound matters pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zvuk vo filme a tiež videoinštalácia INÉ VÍZIE SK počas celého trvania festivalu.

Kompletný porgram festivalu nájdete: v podujatiach na našej stránke www.pis.sk

Autor ilustračnej fotografie: Dávid Doroš.

Autor: Dávid Doroš

Autor: Dávid Doroš
Mohlo by Vás zaujímať
Prebudená jeseň
V nedeľu, 6.októbra 2019, sa uskutočnil 29. ročník prehliadky programov seniorov Prebudená jeseň.
Na festival POCITY príde svoje filmy uviesť poľská režisérka KINGA DĘBSKA
10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.
Akcie cez víkend
Čo sa bude diať počas nasledujúceho víkendu?
Šansónový večer s Luciou Bujnovou
Nádherný večer, plná sála, krásna scéna, charizmatická a šarmantná Lucia Bujnová, úprimné verše a ich interpretácia Igorom Grossmanom, ktorých na klavíri sprevádzal Pavol Bodnár.
Foto: Rodeo a dostihy na Ranči POHODA
Akcia na Ranči POHODA zo dňa 29.9.2019
Výstava Koňare vo Veľkom Šariši je prístupná už len do 12.októbra
Mestské múzeum a galéria v septembri otvorilo svoje brány výstavou Koňare. Na výstave môžete zhliadnuť podkovu z koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľkú pardubickú v roku 1966. Nájdete tu aj fotografiu víťazného pohára.
Relácia Cyklopotulky
V septembri mala premiéru obľúbená televízna relácia Cyklopotulky, ktorú OOCR región Šariš pripravovali a natáčali s televíznym štábom ešte počas letných týždňov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.