Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Konať dobro a pomáhať nie je prežitok ani v Prešove

Prešovské dobrovoľnícke centrum, o.z. už po 12-ty raz spojilo mimovládne neziskové organizácie, školy, CVČ a ďalšie subjekty v Prešovskom kraji s dobrovoľníkmi. Tí počas septembra venovali svoj čas, energiu i schopnosti na to, aby sa v rôznych mestách a obciach mohli uskutočniť zaujímavé podujatia pre dobrú vec.

V rámci národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva sa do Dní aktívneho dobrovoľníctva (DAD) v Prešovskom kraji zapojilo 33 organizácii, ktoré pripravili 46 aktivít, otvorených pre dobrovoľníkov. Výzvy oslovili 587 ľudí, ktorí v jednotlivých organizáciách, či zariadeniach odpracovali 1593 hodín. Vybrať si mohli z rôznych aktivít ako napr. čistenie lesoparku Švabľovka v Sabinove, háčkovanie pre predčasne narodené deti v Prešove, či maľovanie plota v Humenskej nemocnici.

Dobrovoľníkov v Prešove prišiel povzbudiť aj 2. zástupca primátorky mesta Pavol Neupauer: "Mnohokrát, práve vtedy, keď vystúpime zo svojej komfortnej zóny, zistíme, že pomáhať je našou prirodzenou súčasťou. Nech sú tieto dni pre vás inšpiráciou, ale najmä motiváciou rozdávať okolo seba dobro len tak, nezištne, od srdca. A nech počas nich zažijete najmä veľa radosti, " uviedol na úvod.

V Zariadení pre seniorov Náruč v Prešove dobrovoľníci pripravili súťaže a aktivity pre mladých i seniorov a tak opäť dokázali, že medzigeneračná spolupráca v Prešove neustále napreduje a rozvíja sa.

Mladí spolu so seniormi absolvovali kreatívne disciplíny - skladanie slov, výrobu módnych odevov z papiera, modelovanie z hliny či stavanie hradu.

Predsedníčku PDC Julianu Hajdukovú záujem zo strany verejnosti potešil. „Je pre nás príjemným zistením, že ľudia nie sú hluchí a slepí voči potrebám iných a že ak niekto pomoc potrebuje, radi sa pridajú. Zároveň sme presvedčení, že DAD sú pre zapojené organizácie ideálnou formou ako osloviť úplne nových dobrovoľníkov, ktorí sa z rôznych dôvodov k takýmto aktivitám doposiaľ nedostali. Potešil nás aj záujem firiem zapojiť sa. Firemné dobrovoľníctvo je na vzostupe aj v našom regióne.“

Ako ďalej dodala, dobrovoľníckych príležitostí je v priebehu celého roka všade okolo nás veľmi veľa, avšak vytrvalých a oddaných dobrovoľníkov ešte stále málo. „Aj preto má zmysel organizovať DAD, aby sme smerom k spoločnosti vyslali signál o tom, že konať dobro a pomáhať nie je prežitok, ale prejav solidarity, snahy o podporu dobra a zlepšovanie kvality života nás všetkých.“

Tohtoročné motto - Máme dôkaz, že dobré skutky sa dejú - sa podľa nej podarilo do bodky naplniť.

Týždeň dobrovoľníctva je podujatie je realizované v rámci národnej kampane na celom Slovensku a projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré zastrešuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Dni aktívneho dobrovoľníctva 2019 v Prešovskom kraji zorganizovalo Prešovské dobrovoľnícke centrum (www.dobrovolnictvopo.sk)

Mohlo by Vás zaujímať
Podozrenie na podvody pri DPH
Predbežná škoda vo výške takmer 2 mil. eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok ostatného zásahu Kriminálneho úradu finančnej správy vo viacerých bratislavských spoločnostiach.
Úradníci vyčistili les od odpadkov
Dobrovoľnícke práce úradníkov, zamestnancov mestských organizácii či zamestnancov pivovaru Šariš pokračujú vo Veľkom Šariši znova. Tentokrát sa pustili do čistenia lesa v mestskej časti Kanaš. Po vyčistených zastávkach, natretí mostu, výsadbe kvetov, teraz vyzbierali množstvo odpadkov v lese.
Máte po štyridsiatke a cítite sa ako starší človek?
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov 1. október za Medzinárodný deň starších ľudí. Správy o demografickom vývoji neľútostne konštatujú, že populácia starne a to prináša hospodárske a sociálne výzvy počínajúc pracovným trhom až po zdravotnú starostlivosť a služby.
eKasa prináša podnikateľom výhody, na ktoré neboli zvyknutí
Projekt eKasa rozšíril aj proklientske opatrenia finančnej správy. Finančná správa priebežne vyhodnocuje informácie zo systému eKasa.
Pre septembrové daňové povinnosti sa predlžujú úradné hodiny na call centre
Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.
V Prešove sa začal mesiac úcty k starším
Počas októbra, ktorý je známy ako mesiac úcty k starším, sa aj v Prešove organizuje množstvo kultúrnych podujatí venovaných seniorom. Odštartovali ich príjemné stretnutia v historickej sále PKO - Čierny orol, v Solivare či v Zariadení pre seniorov Náruč v Prešove.
Poľské dni v Prešove
V pondelok, 14.10.2019 odštartuje už štvrtý ročník Poľských dní v Prešove, ktoré organizuje Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a mestom Prešov. Už tradične budú zamerané na propagáciu širokej škály poľskej kultúry, ktorá je síce Slovákom geograficky, jazykovo i mentálne blízka, ale málo známa.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.