Nedeľa, 31. máj 2020
Meniny má Petronela, Petrana | zajtra Žaneta

FEAD 2019 má za sebou ďalší úspešný ročník, výstava významného architekta L. E. Hudeca pokračuje

Festival architektúry a dizajnu (FEAD) opäť potvrdil, že umenie v podaní talentovaných tvorcov má v Prešove svoje stále miesto. Štvrtý ročník s podtitulom „Mesto jedinečnosti a originality“ priniesol do kultúrnych stánkov v meste rôzne výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program.

Súčasťou FEAD-u bola aj jedinečná výstava venovaná architektovi svetového formátu Ladislavovi Eduardovi Hudecovi. Výstavu si však môžete pozrieť aj po skončení festivalu, až do 9.10.2019 v priestoroch novej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Sprístupnená je v časoch všetkých predstavení.

L. E. Hudec je na Slovensku málo známy, v Šanghaji je však považovaný za jedného z popredných architektov. Významným priblížením jeho osobnosti bol dokumentárny film Muž, ktorý zmenil Šanghaj od režiséra Ladislava Kaboša (prešovského rodáka), ktorý bol predstavený na svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji.

V roku 2012 bola v Banskej Bystrici založená nezisková organizácia Centrum architekta L. E. Hudeca, ktorá pripravila výstavný projekt stálej expozície jeho života a diela. Spolok architektov Slovenska na jeho počesť udeľuje Cenu Ladislava Eduarda Hudeca významným architektom pôsobiacich v zahraničí.

Ladislav Eduard Hudec, sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici do rodiny staviteľa. Jeho krstným otcom bol Eduard Škultéty, po ktorom má aj druhé meno. Prvé hodiny kreslenia absolvoval u Dominika Skuteckého. Tento fakt ovplyvnil jeho životnú dráhu. Po absolvovaní gymnázia odišiel študovať architektúru na Kráľovskú univerzitu v Budapešti (1911 - 1914). Krátko po ukončení štúdia v roku 1914 vypukla I. svetová vojna, ktorá ho ovplyvnila na celý život.

Ako dôstojník Rakúsko-Uhorskej armády bojoval na východnom fronte. V roku 1916 sa dostal do ruského zajatia na Sibíri, kde strávil dva a pol roka. Po úteku zo zajatia a strastiplnej ceste napriek Čínou dostal sa do Šanghaja. V tom čase Šanghaj bolo mesto, ktoré bolo najväčším prístavom na Ázijskom kontinente s obrovskou britskou komunitou, kde prvýkrát mohol pracovať ako architekt. Zamestnal sa v americkom architektonickom štúdiu architekta Rowlinga A. Curryho. Veľmi rýchlo sa presadil, čo mu umožnilo vstup do prestížnych anglických kruhov, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou – dcérou úspešného nemeckého bankára. S podporou svokra a vlastnými schopnosťami si v roku 1925 založil vlastné architektonické štúdio - „Hudec - zaoceánska spoločnosť“. Až do opustenia Šanghaja v roku 1947 Hudec postavil vyše 65 budov, z ktorých je väčšina zachovaných a viac ako 20 pamiatkovo chránených. Najznámejšou budovou je Park hotel v štýle Art Deco, dokončený v decembri 1934, niekoľko desaťročí najvyššia budova Ázie. Inou veľmi zaujímavou budovou je Green House (Zelený dom), ktorého reputácia sa dostala aj do Európy. Medzi chránené stavby patrí Americký klub, Oblastná nemocnica dokončená v roku 1926 s klimatizovanými operačnými sálami, ale aj čakárňami pre pacientov, Nemocnica Margaret Wiliamsovej, budova Kresťanského literárneho spolku, budova Čínskeho baptistického vydavateľstva, Dievčenská škola Mc Tyiereho, Grand Theater, Nanyangská verejná akadémia, Sanghai Beer Company, niekoľko kostolov, nájomných apartmánových domov, veľa súkromných rezidencií boháčov i dom pre vlastnú rodinu.

Jeho dielo je porovnateľné s jeho súčasníkom, velikánom americkej architektúry Frank Loyd Wrightom. Stavby navrhoval v rôznych štýloch – vyšiel z európskej secesie a tvoril v klasickom aj eklektickom štýle, blízke mu bolo Art Deco a moderna.

Štyridsiate roky 20. storočia v Číne boli poznamenané revolučnými pohybmi. Čína sa farbila do „červena“. Bolo to obdobie v živote Ladislava Hudeca, kedy sa rozhodol Šanghaj opustiť. Z rozprávania architekta Šľachtu je známa historka, že Ladislav Hudec v tom čase požiadal Československé úrady o pas a občianstvo, ktoré mu odmietli udeliť z banálneho dôvodu, lebo ho viac ako dvadsať rokov po I. svetovej vojne evidovali ako „vojnového zbeha“. Keďže jeho posledné občianstvo bolo Uhorské, obrátil sa na maďarské zastupiteľstvo v Šanghaji a občianstvo mu udelili Maďari. Vo vojnových rokoch II. svetovej vojny (1942 - 1947) sa stal honorárnym konzulom Maďarska v Šanghaji. V tejto funkcii pomohol mnohým židovským občanom Maďarska, ktorým zabezpečil pasy a tým im umožnil dostať sa do bezpečia.

Po II. svetovej vojne nemohol ostať v Číne, preto v roku 1947 opustil Šanghaj. Po krátkej prestávke vo Švajčiarsku našiel svoj nový domov v americkom štáte Kalifornia, Berkeley, kde pôsobil na miestnej univerzite. Prežil tam posledných deväť rokov svojho života. Zomrel 14. júna 1958. Na jeho žiadosť boli jeho telesné pozostatky v roku 1970 prevezené z USA na Slovensko a uložené do rodinnej hrobky v Banskej Bystrici.

Štefan Mitro
architekt

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.