Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

FEAD 2019 má za sebou ďalší úspešný ročník, výstava významného architekta L. E. Hudeca pokračuje

Festival architektúry a dizajnu (FEAD) opäť potvrdil, že umenie v podaní talentovaných tvorcov má v Prešove svoje stále miesto. Štvrtý ročník s podtitulom „Mesto jedinečnosti a originality“ priniesol do kultúrnych stánkov v meste rôzne výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program.

Súčasťou FEAD-u bola aj jedinečná výstava venovaná architektovi svetového formátu Ladislavovi Eduardovi Hudecovi. Výstavu si však môžete pozrieť aj po skončení festivalu, až do 9.10.2019 v priestoroch novej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Sprístupnená je v časoch všetkých predstavení.

L. E. Hudec je na Slovensku málo známy, v Šanghaji je však považovaný za jedného z popredných architektov. Významným priblížením jeho osobnosti bol dokumentárny film Muž, ktorý zmenil Šanghaj od režiséra Ladislava Kaboša (prešovského rodáka), ktorý bol predstavený na svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji.

V roku 2012 bola v Banskej Bystrici založená nezisková organizácia Centrum architekta L. E. Hudeca, ktorá pripravila výstavný projekt stálej expozície jeho života a diela. Spolok architektov Slovenska na jeho počesť udeľuje Cenu Ladislava Eduarda Hudeca významným architektom pôsobiacich v zahraničí.

Ladislav Eduard Hudec, sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici do rodiny staviteľa. Jeho krstným otcom bol Eduard Škultéty, po ktorom má aj druhé meno. Prvé hodiny kreslenia absolvoval u Dominika Skuteckého. Tento fakt ovplyvnil jeho životnú dráhu. Po absolvovaní gymnázia odišiel študovať architektúru na Kráľovskú univerzitu v Budapešti (1911 - 1914). Krátko po ukončení štúdia v roku 1914 vypukla I. svetová vojna, ktorá ho ovplyvnila na celý život.

Ako dôstojník Rakúsko-Uhorskej armády bojoval na východnom fronte. V roku 1916 sa dostal do ruského zajatia na Sibíri, kde strávil dva a pol roka. Po úteku zo zajatia a strastiplnej ceste napriek Čínou dostal sa do Šanghaja. V tom čase Šanghaj bolo mesto, ktoré bolo najväčším prístavom na Ázijskom kontinente s obrovskou britskou komunitou, kde prvýkrát mohol pracovať ako architekt. Zamestnal sa v americkom architektonickom štúdiu architekta Rowlinga A. Curryho. Veľmi rýchlo sa presadil, čo mu umožnilo vstup do prestížnych anglických kruhov, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou – dcérou úspešného nemeckého bankára. S podporou svokra a vlastnými schopnosťami si v roku 1925 založil vlastné architektonické štúdio - „Hudec - zaoceánska spoločnosť“. Až do opustenia Šanghaja v roku 1947 Hudec postavil vyše 65 budov, z ktorých je väčšina zachovaných a viac ako 20 pamiatkovo chránených. Najznámejšou budovou je Park hotel v štýle Art Deco, dokončený v decembri 1934, niekoľko desaťročí najvyššia budova Ázie. Inou veľmi zaujímavou budovou je Green House (Zelený dom), ktorého reputácia sa dostala aj do Európy. Medzi chránené stavby patrí Americký klub, Oblastná nemocnica dokončená v roku 1926 s klimatizovanými operačnými sálami, ale aj čakárňami pre pacientov, Nemocnica Margaret Wiliamsovej, budova Kresťanského literárneho spolku, budova Čínskeho baptistického vydavateľstva, Dievčenská škola Mc Tyiereho, Grand Theater, Nanyangská verejná akadémia, Sanghai Beer Company, niekoľko kostolov, nájomných apartmánových domov, veľa súkromných rezidencií boháčov i dom pre vlastnú rodinu.

Jeho dielo je porovnateľné s jeho súčasníkom, velikánom americkej architektúry Frank Loyd Wrightom. Stavby navrhoval v rôznych štýloch – vyšiel z európskej secesie a tvoril v klasickom aj eklektickom štýle, blízke mu bolo Art Deco a moderna.

Štyridsiate roky 20. storočia v Číne boli poznamenané revolučnými pohybmi. Čína sa farbila do „červena“. Bolo to obdobie v živote Ladislava Hudeca, kedy sa rozhodol Šanghaj opustiť. Z rozprávania architekta Šľachtu je známa historka, že Ladislav Hudec v tom čase požiadal Československé úrady o pas a občianstvo, ktoré mu odmietli udeliť z banálneho dôvodu, lebo ho viac ako dvadsať rokov po I. svetovej vojne evidovali ako „vojnového zbeha“. Keďže jeho posledné občianstvo bolo Uhorské, obrátil sa na maďarské zastupiteľstvo v Šanghaji a občianstvo mu udelili Maďari. Vo vojnových rokoch II. svetovej vojny (1942 - 1947) sa stal honorárnym konzulom Maďarska v Šanghaji. V tejto funkcii pomohol mnohým židovským občanom Maďarska, ktorým zabezpečil pasy a tým im umožnil dostať sa do bezpečia.

Po II. svetovej vojne nemohol ostať v Číne, preto v roku 1947 opustil Šanghaj. Po krátkej prestávke vo Švajčiarsku našiel svoj nový domov v americkom štáte Kalifornia, Berkeley, kde pôsobil na miestnej univerzite. Prežil tam posledných deväť rokov svojho života. Zomrel 14. júna 1958. Na jeho žiadosť boli jeho telesné pozostatky v roku 1970 prevezené z USA na Slovensko a uložené do rodinnej hrobky v Banskej Bystrici.

Štefan Mitro
architekt

Mohlo by Vás zaujímať
Prebudená jeseň
V nedeľu, 6.októbra 2019, sa uskutočnil 29. ročník prehliadky programov seniorov Prebudená jeseň.
Na festival POCITY príde svoje filmy uviesť poľská režisérka KINGA DĘBSKA
10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.
Akcie cez víkend
Čo sa bude diať počas nasledujúceho víkendu?
Šansónový večer s Luciou Bujnovou
Nádherný večer, plná sála, krásna scéna, charizmatická a šarmantná Lucia Bujnová, úprimné verše a ich interpretácia Igorom Grossmanom, ktorých na klavíri sprevádzal Pavol Bodnár.
Foto: Rodeo a dostihy na Ranči POHODA
Akcia na Ranči POHODA zo dňa 29.9.2019
Výstava Koňare vo Veľkom Šariši je prístupná už len do 12.októbra
Mestské múzeum a galéria v septembri otvorilo svoje brány výstavou Koňare. Na výstave môžete zhliadnuť podkovu z koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľkú pardubickú v roku 1966. Nájdete tu aj fotografiu víťazného pohára.
Relácia Cyklopotulky
V septembri mala premiéru obľúbená televízna relácia Cyklopotulky, ktorú OOCR región Šariš pripravovali a natáčali s televíznym štábom ešte počas letných týždňov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.