Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Na festival POCITY príde svoje filmy uviesť poľská režisérka KINGA DĘBSKA

10. ročník prešovského filmového festivalu POCITY prinesie od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia.

Slovenské filmy Loli Paradička a Nech je svetlo nebudú jediné, ktoré ich tvorcovia na festivale POCITY osobne uvedú. Program prešovského filmového festivalu zahŕňa aj sekciu PROFIL KINGA DĘBSKA, v rámci ktorého poľská režisérka Kinga Dębska osobne uvedie svoje filmy Moje dcéry kravy a Zábava, zábava v prešovskom kine Cinemax, sekciu doplní aj sobotné premietanie jej zatiaľ posledného filmu Plán B v Kine Scala.

Poľská režisérka a scenáristka vyštudovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a japanistiku na Varšavskej univerzite. Za scenár k filmu Moje dcéry kravy (2015) získala na festivale v Gdyni Cenu divákov a Cenu novinárov a tiež cenu “Sieci Kin Studyjnych aj lokalnych”. V roku 2017 nakrútila film Zábava, zábava, ktorý prináša strhujúce príbehy troch žien rôzneho veku a v rôznych fázach závislosti na alkohole. Jej zatiaľ posledným filmom je romantická komediálna dráma Plán B.

Film Moje dcéry kravy je dramatickým príbehom dvoch sestier, ktoré sú si takmer cudzie a okrem pokrvného zväzku ich nič nespája. Líšia sa vo všetkom - od spoločenského postavenia po vkus či vieru v nadprirodzené sily. Ich stretnutie je vynútené náhlym ochorením ich matky, pričom ani tragická udalosť ich nedokáže zblížiť. Na sestry čakajú hádky, ironické poznámky a úplná absencia pochopenia. Neskoršia choroba otca spôsobí ďalší zvrat, ktorý sestry budú musieť prekonať samy dve, bez cudzej pomoci. Vo filme Moje dcéry kravy nie je priestor pre melodramatické epizódy uistením o "sile rodných sestier". Rodinná tragédia spočívajúca v chorobe najbližších osôb neprináša katarziu. Film Kingy Dębskej je silný vďaka skvelému scenáru a hereckému duetu Agata Kulesza - Gabriela Muskała.

S prokurátorkou Dorotou sa stretneme vo filme Zábava, zábava. Dorota sa zneužívaním svojej imunity snaží vyhnúť zodpovednosti za priestupky, ktoré spáchala pod vplyvom alkoholu. Jej manžel, úspešný politik, jej pomáha všetko ututlávať a mnohokrát jej zachráni krk, no pomaly stráca trpezlivosť. Snímka zobrazuje viaceré postavy, ktorých osudy boli ovplyvnené závislosťou od alkoholu. Uznávaná detská chirurgička Teresa prišla pre alkohol o svoju rodinu a jediná vec, ktorá jej zostala, je práca primárky v nemocnici. Situácia sa vymkne spod kontroly, keď do nemocnice príde opitá. Treťou postavou filmu je študentka Magda, ktorá holduje žúrovaniu, no keďže má dobré výsledky a výbornú prácu, nikto na to nič nehovorí. V jednej chvíli však stratí kontrolu a stane sa tragédia...

V kine Scala bude v rámci sekcie uvedený film Plán B, mnohovrstvové rozprávanie o ľuďoch, ktorí sa stretávajú s dôsledkami zlého osudu. Hoci hrdinovia spočiatku trpia zmenami, ktoré u nich nastali, nakoniec v sebe nachádzajú silu čeliť každodenným výzvam. Podobne ako vo filme Moje dcéry kravy, ktorý bol v Poľsku populárny, sa režisérke podarilo vytvoriť modelový "strednoprúdový film", ktorý je prístupný a zároveň núti k premýšľaniu. Dosiahnutie tohto cieľa bolo možné predovšetkým vďaka tomu, že sa jeho tvorcom podarilo nájsť dokonalú rovnováhu medzi smiechom a dojatím. Dębska okrem toho ešte raz preukázala, že je neprekonateľná v práci s hercami, čo dokazujú výkony Marcina Dorocińského a Kingy Preisovej.

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond, Mesto Prešov, primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, Prešovský samosprávny kraj, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Región Šariš, Milk Agro, Tangram, Ingmetal, DD21.

Profil režisérky Kingy Dębskej prinášame v rámci podujatia: Cześć Prešov! IV. Poľské dni v Prešove v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave / Instytut Polski w Bratysławie.

Podrobné informácie o filmoch a programe nájdete aj na stránke: www.pocityfilm.sk.

Foto: Zuzanna Szamocka

Foto: Zuzanna Szamocka
Mohlo by Vás zaujímať
Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami
Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.
OZ Májový úsmev na ozónovej ceste
OZ Májový úsmev sa v roku 2019 zameralo na posilnenie zdravia a medziľudských vzťahov. Pre svoje členky usporiadalo výlety a príjemné podujatia vďaka dotácii mesta Prešov.
Benefičný koncert pre obyvateľov z Mukačevskej ulice
19. januára sa chystá benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Výťažok z koncertu pomôže ľuďom dotknutým tragédiou, ktorá sa v Prešova stala 6. decembra 2019.
Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky v Caraffke
V prešovskej mestskej galérii Caraffka opäť dostávajú priestor všetci, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo.
Vieme poznať ľudské klamstvo? Zistite v prednáške skúseného kriminálneho psychológa
Oproti sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde?
Ivo Bič, niekdajší spevák kapely Peter Bič Project, predstavil videoklip Unavený
Košičan Ivo Bič, po rokoch pôsobenia v jednej z najúspešnejších slovenských kapiel, oživuje svoju sólovú spevácku kariéru. Reštart zahájil videoklipom Unavený.
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove oslavuje v tomto roku 95. výročie svojho založenia.
Výročie sa rozhodla osláviť celoročnou aktivitou 95 knižničných radostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.