Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Nedostatočný dialóg s občanmi.

Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.

Prešovská participatívna platforma

Výsledky naznačujú, že informovanosť a komunikácia mesta s občanmi je nedostatočná, čo podporuje vysokú mieru nedôvery i spochybňovania práce mestskej administratívy i volených poslancov.

„Komunitný prieskum sa realizoval formou focus group a on line dotazníkom na vzorke prešovských MVO a aktivistov z neformálnych zoskupení, ktoré sa snažia o monitorovanie aktivít mesta a riešenie problémov občanov. V prevažnej miere išlo o respondentov, ktorí sa často zaujímajú o dianie na politickej scéne Prešova. Výsledky prieskumu naznačili, že radnica Prešovčanov neinformuje dostatočne o chode mesta a zaobchádzaní s verejnými finančnými prostriedkami. Prieskum ukázal i nespokojnosť s netransparentným obsadzovaním miest v mestských podnikoch, “ hodnotí výsledky spoluautorka prieskumu Apolónia Pecka Sejková.

Podľa dotazníka chýba aj prístup k podkladom pre rozhodovacie procesy poslancov a úradníkov MsÚ či prieskumy spokojnosti občanov s rozhodnutiami mesta a následné šetrenia súladu rozhodnutí poslancov s názormi občanov. Kritika sa týkala aj nekoncepčného investovania v predvolebnom období, ktoré prináša politické body, ale pre mesto je kontraproduktívne.

„Napriek nie veľmi lichotivým výsledkom, spôsobených nedôverou a rezignáciou časti obyvateľov k účasti na veciach verejných, je tu príležitosť aj našim projektom zlepšiť vzájomnú informovanosť a podporiť transparentnosť monitoringom činnosti MsÚ a mestského parlamentu. Na pracovné stretnutia, verejné diskusné fóra a edukatívne podujatia pre angažovaných a budúcich angažovaných budeme teda pozývať aj poslancov a pracovníkov MsÚ, aby sme spoluprácu nechápali iba deklaratívne, ale konkrétne. O výsledkoch budeme informovať poslancov i úradníkov a pripravujeme aktivistov , ktorí sa budú zúčastňovať na zasadnutiach komisií, aby informovanosť bola aktuálna a efektívna s dôrazom na spätnú väzbu„ upozornil koordinátor projektu Peter Rázus z občianskeho združenia Prerag .

Komunitný prieskum je úvodnou aktivitou diagnostikujúcou vzťah občanov, voličov k svojmu mestu. Súčasťou projektu je aj vo vestibule Okresného úradu a centre nezávislej kultúry Wave inštalovaná výstava kresleného humoru „Korupcia – skutok sa deje“.

Prešovská participatívna platforma
Prešovská participatívna platforma
Prílohy
Výsledky komunitného prieskumu
pdf
725.3 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Veľké zmeny na prešovských parkoviskách uľahčia Prešovčanom život
Obyvateľov a návštevníkov mesta Prešov čakajú o niekoľko mesiacov historicky najväčšie zmeny v oblasti parkovania vozidiel. Mesto zadefinovalo nové pravidlá týkajúce sa systému parkovania vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré vstúpi do platnosti 1. júla 2020.
Matej Krajňák z Junioru Prešov začína byť európskou špičkou vo svojej kategórií
Začiatok sezóny začali PRESOV KARATE KIDS svetelnou rýchlosťou. Prvou ťažkou skúškou, bola súťaž ZÁHREB CUP 2019 v Chorvátsku, konaná dňa 08.09.2019. Na danej medzinárodnej súťaži v chorvátskom ZÁHREBE, reprezentovala Prešov štvorica PRESOV KARATE KIDS, a to Matej Krajňák, Veronika Jalowiczorová, Michaela Bryndzová a Alexandra Šofraneková.
Mimoriadne nadané deti sa stretli na logickom sústredení
K obľúbeným patria stretnutia nadaných detí pod záštitou celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Tohtoročného logického sústredenia nadaných sa zúčastnili školáci z Prešova a Spišskej Novej Vsi.
FOTO: Night City Lear Run
Night city run v Prešove, ktorý sa konal 29.09.2019! A my vám prinášame atmosféru v podobe fotoreportu!
Festival architektúry a dizajnu 2019 úspešne odštartoval
V stredu úspešne odštartoval 4. ročník Festivalu architektúry a dizajnu (FEAD) 2019. Výstavy, prezentácie a bohatý sprievodný program prebiehajú v termíne od 25. do 27. septembra 2019 na Hlavnej ulici v priestore pred Šarišskou galériou, v Divadle Jonáša Záborského, v Krajskom pamiatkovom úrade, v historickej budove Skladu soli a v obľúbených prešovských kaviarňach.
2. ročník Šarišského hackathonu odštartuje 4. októbra
IT nadšenci si už po druhý raz zmerajú sily na Šarišskom hackathone. Niekoľko desiatok mladých programátorov bude vyvíjať aplikácie a vytvárať inteligentné riešenia pre mesto Prešov.
30 rokov slobody
Mesto Prešov v spolupráci s PKO Čierny orol a Filma production pripravujú špeciálny spomienkový večer pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.