Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Nedostatočný dialóg s občanmi.

Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.

Prešovská participatívna platforma

Výsledky naznačujú, že informovanosť a komunikácia mesta s občanmi je nedostatočná, čo podporuje vysokú mieru nedôvery i spochybňovania práce mestskej administratívy i volených poslancov.

„Komunitný prieskum sa realizoval formou focus group a on line dotazníkom na vzorke prešovských MVO a aktivistov z neformálnych zoskupení, ktoré sa snažia o monitorovanie aktivít mesta a riešenie problémov občanov. V prevažnej miere išlo o respondentov, ktorí sa často zaujímajú o dianie na politickej scéne Prešova. Výsledky prieskumu naznačili, že radnica Prešovčanov neinformuje dostatočne o chode mesta a zaobchádzaní s verejnými finančnými prostriedkami. Prieskum ukázal i nespokojnosť s netransparentným obsadzovaním miest v mestských podnikoch, “ hodnotí výsledky spoluautorka prieskumu Apolónia Pecka Sejková.

Podľa dotazníka chýba aj prístup k podkladom pre rozhodovacie procesy poslancov a úradníkov MsÚ či prieskumy spokojnosti občanov s rozhodnutiami mesta a následné šetrenia súladu rozhodnutí poslancov s názormi občanov. Kritika sa týkala aj nekoncepčného investovania v predvolebnom období, ktoré prináša politické body, ale pre mesto je kontraproduktívne.

„Napriek nie veľmi lichotivým výsledkom, spôsobených nedôverou a rezignáciou časti obyvateľov k účasti na veciach verejných, je tu príležitosť aj našim projektom zlepšiť vzájomnú informovanosť a podporiť transparentnosť monitoringom činnosti MsÚ a mestského parlamentu. Na pracovné stretnutia, verejné diskusné fóra a edukatívne podujatia pre angažovaných a budúcich angažovaných budeme teda pozývať aj poslancov a pracovníkov MsÚ, aby sme spoluprácu nechápali iba deklaratívne, ale konkrétne. O výsledkoch budeme informovať poslancov i úradníkov a pripravujeme aktivistov , ktorí sa budú zúčastňovať na zasadnutiach komisií, aby informovanosť bola aktuálna a efektívna s dôrazom na spätnú väzbu„ upozornil koordinátor projektu Peter Rázus z občianskeho združenia Prerag .

Komunitný prieskum je úvodnou aktivitou diagnostikujúcou vzťah občanov, voličov k svojmu mestu. Súčasťou projektu je aj vo vestibule Okresného úradu a centre nezávislej kultúry Wave inštalovaná výstava kresleného humoru „Korupcia – skutok sa deje“.

Prešovská participatívna platforma
Prešovská participatívna platforma
Prílohy
Výsledky komunitného prieskumu
pdf
725.3 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
Otvorený list od Jiřího Raszku
Technický riaditeľ divízie demolácií spoločnosti CANNONEER group s.r.o. , pán Jiří Raszka, ktorý so svojím tímom zrealizoval hlavnú časť asanačných prác na bytovom dome č. 7 na Mukačevskej ulici, zasiela Prešovčanom otvorený list.
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 523 500 eur.
Stanovisko mesta Prešov - záchranné práce Mukačevská
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 06.12.2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.
Prvou Prešovčankou v roku 2020 je malá Jasmínka
V prešovskej nemocnici bolo rušno už od prvých minút nového roka. Ako prvý sa v roku 2020 vypýtal na svet malý Maximilián. Na prvého Prešovčana či Prešovčanku sme takisto nemuseli čakať dlho. V prvý deň nového roka sa tesne popoludní narodila malá Jasmínka.
Obnovené historické oplotenie opäť skrášľuje Františkánske námestie
Historický múr pre Kostolom sv. Jozefa v Prešove bol dlhodobo v zlom stave. Mestu Prešov sa však jeho obnovu podarilo úspešne zrealizovať a oplotenie tak po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
Medzi 2600 novonarodenými Prešovčanmi v roku 2019 boli aj Surya či Zachej
Dlhoročne najrozšírenejšie mená novorodencov Jakub a Sofia v roku 2019 v Prešove vystriedali Michal a Ema. Opäť však máme aj bábätká s netradičnými menami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.