Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

Nedostatočný dialóg s občanmi.

Prešovská participatívna platforma – projekt vzájomnej spolupráce občanov, poslancov a úradníkov MsÚ má za sebou komunitný prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť postoj obyvateľov a obyvateliek k mestskej administratíve i práci poslancov a poslankýň.

Prešovská participatívna platforma

Výsledky naznačujú, že informovanosť a komunikácia mesta s občanmi je nedostatočná, čo podporuje vysokú mieru nedôvery i spochybňovania práce mestskej administratívy i volených poslancov.

„Komunitný prieskum sa realizoval formou focus group a on line dotazníkom na vzorke prešovských MVO a aktivistov z neformálnych zoskupení, ktoré sa snažia o monitorovanie aktivít mesta a riešenie problémov občanov. V prevažnej miere išlo o respondentov, ktorí sa často zaujímajú o dianie na politickej scéne Prešova. Výsledky prieskumu naznačili, že radnica Prešovčanov neinformuje dostatočne o chode mesta a zaobchádzaní s verejnými finančnými prostriedkami. Prieskum ukázal i nespokojnosť s netransparentným obsadzovaním miest v mestských podnikoch, “ hodnotí výsledky spoluautorka prieskumu Apolónia Pecka Sejková.

Podľa dotazníka chýba aj prístup k podkladom pre rozhodovacie procesy poslancov a úradníkov MsÚ či prieskumy spokojnosti občanov s rozhodnutiami mesta a následné šetrenia súladu rozhodnutí poslancov s názormi občanov. Kritika sa týkala aj nekoncepčného investovania v predvolebnom období, ktoré prináša politické body, ale pre mesto je kontraproduktívne.

„Napriek nie veľmi lichotivým výsledkom, spôsobených nedôverou a rezignáciou časti obyvateľov k účasti na veciach verejných, je tu príležitosť aj našim projektom zlepšiť vzájomnú informovanosť a podporiť transparentnosť monitoringom činnosti MsÚ a mestského parlamentu. Na pracovné stretnutia, verejné diskusné fóra a edukatívne podujatia pre angažovaných a budúcich angažovaných budeme teda pozývať aj poslancov a pracovníkov MsÚ, aby sme spoluprácu nechápali iba deklaratívne, ale konkrétne. O výsledkoch budeme informovať poslancov i úradníkov a pripravujeme aktivistov , ktorí sa budú zúčastňovať na zasadnutiach komisií, aby informovanosť bola aktuálna a efektívna s dôrazom na spätnú väzbu„ upozornil koordinátor projektu Peter Rázus z občianskeho združenia Prerag .

Komunitný prieskum je úvodnou aktivitou diagnostikujúcou vzťah občanov, voličov k svojmu mestu. Súčasťou projektu je aj vo vestibule Okresného úradu a centre nezávislej kultúry Wave inštalovaná výstava kresleného humoru „Korupcia – skutok sa deje“.

Prešovská participatívna platforma
Prešovská participatívna platforma
Prílohy
Výsledky komunitného prieskumu
pdf
725.3 kB
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov predlžuje otváracie hodiny v hlavnej pokladnici, predĺžené zostávajú aj stránkové hodiny v Klientskom centre, na Matričnom úrade a v podateľni
Hlavná pokladnica, Klientske centrum, Matričný úrad a podateľňa na Mestskom úrade v Prešove predĺžili stránkové hodiny pre verejnosť. K zmenám mesto pristupuje v súvislosti s postupným uvoľnovaním opatrení vyplývajúcich z mimoriadnej situácie na Slovensku.
Aktualizácia: Pri sobášoch v obradnej sieni môže byť po novom 20 ľudí
Mesto Prešov zrušilo termíny občianskych slávností do odvolania. Pri sobášoch v obradnej sieni však po novom môže byť do 20 ľudí.
Nový cyklochodník prepojí centrum mesta s cyklotrasou pri Toryse
V meste Prešov pribudol nový cyklochodník Mlynský náhon. Stavba je vo finálnej fáze a v týchto dňoch na nej prebiehajú dokončovacie práce.
Mesto Prešov opätovne sprevádzkuje verejné WC v Južnom parku
Na základe postupného uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 mesto Prešov opätovne uvádza do prevádzky verejné WC v Južnom parku na Hlavnej ulici.
Mesto Prešov obnovuje vnútroblok na Ul. 17. novembra
Mesto Prešov postupne pokračuje s revitalizáciou vnútroblokov. Tentoraz dostane krajšiu podobu vnútroblok na Ulici 17. novembra. Pribudne detské ihrisko aj príjemná oddychová zóna.
Potulky po východe: Kam sa vydať v lete?
Koronavírus zmenil cestovateľské plány nejednému z nás. Letné dovolenky sa presunuli alebo zrušili a cestovanie do zahraničia je pre mnohých stále nedostupné. Aj keď sa tento rok k moru nedostanete, nezúfajte. Skvelú dovolenku si môžete užiť aj doma. Tu je pár našich tipov na zaujímavé miesta u nás na východe.
Na stretnutí primátorov s ministrom dopravy sa hovorilo aj o investíciách v Prešove
V utorok 19.5.2020 sa na Ministerstve dopravy a výstavby SR stretli so šéfom rezortu zástupcovia všetkých krajských miest z K8. Hlavnými témami boli investície v rámci cestnej a železničnej infraštruktúry a taktiež výstavba nájomných bytov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.