Nedeľa, 12. júl 2020
Meniny má Nina | zajtra Margita

Aj vy môžete rozhodnúť o ocenení dobrovoľníkov za rok 2018 a 2019

Národné dobrovoľnícke centrum už po jedenástykrát organizuje podujatie Dobrovoľník roka 2018 a 2019 s kategóriou pre mestá a obce. Nominácie sa prijímajú v deviatich kategóriách a rozhodnúť o tom, či ocenenie získa aj Prešov, môžu aj samotní občania.

Jednou z kategórií je kategória Obec/mesto priateľské k dobrovoľníctvu. Nominácie môže predložiť mesto alebo obec, v ideálnom prípade by ju však mala predkladať nezisková organizácia pôsobiaca na jeho území alebo skupina dobrovoľníkov, ktorá oceňuje prístup miestnych samosprávnych orgánov k podpore dobrovoľníctva. Vtedy sa nominácia stáva pre hodnotiacu komisiu viac autentickou.

V nominácii je vhodné uviesť, aké dobrovoľnícke aktivity sa na území obce/mesta organizujú a či ide o pravidelné aktivity, a tiež aj to, aké prostredie je vytvorené pre fungovanie neziskových organizácií a či od obce/mesta majú priestor na realizáciu svojich aktivít. Je vhodné uviesť aj to, koľko dobrovoľníkov sa do podujatí zapája, aké je zapojenie samotných vrcholových predstaviteľov obce/mesta a miestnych orgánov, alebo k čomu prispelo zapájanie sa občanov do riešenia problémov svojej komunity a pod.

V minulosti toto ocenenie získali napríklad mestá Lučenec, mestská časť Bratislava – Staré mesto, obec Zálesie a pod.
Ak vás táto možnosť zaujala, vyplňte do 20. októbra 2019 dotazník, ktorý sa nachádza na stránke www.dobrovolnictvo.sk pod článkom Hľadá sa dobrovoľník roka 2018 a 2019. Bližie informácie vám poskytnú organizátori podujatia na e-mailovej adrese ocenovanie@dobrovolnictvo.sk.

Slávnostné vyhlásenie ocenených sa uskutoční 9. decembra 2019 v Kunsthalle v Košiciach. Podujatie Dobrovoľník roka sa spojí so slávnostným uzatváracím ceremoniálom, pri ktorom mesto Košice odovzdá talianskej Padove titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva (viac na https://www.europeanvolunteercentre.org/).

Podujatie Dobrovoľník roka sa už tradične uskutoční pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka.

Vyhlasovateľom a organizátorom je občianske združenie CARDO -Národné dobrovoľnícke centrum. „Dobrovoľník roka 2018 a 2019“ je ocenenie na celoslovenskej úrovni, ktoré smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k rozvoju dobrovoľníctva na Slovensku. Ide o ocenenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (jednotlivcov i kolektívov) za dobrovoľnícku činnosť, a teda činnosť vykonávanú bez nároku na finančnú odmenu a v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy a vzdelávania a pod. Ocenenie môže byť udelené aj za prejav solidarity a motivovania k službe pre druhých. Ocenenie sa udeľuje dobrovoľníkom/dobrovoľníčkam za viac ako 6-mesačnú nepretržitú dobrovoľnícku činnosť vykonávanú v kalendárnom roku 2018 alebo/alebo aj 2019.

Udelenie ocenenia sa osvedčuje symbolickou cenou „Srdce na dlani“ a certifikátom. Cena má umeleckú hodnotu, je zhotovená zo skla a keramiky. Ocenenie sa udeľuje v deviatich kategóriách:

1. Dobrovoľník Slovak Aid

2. Zahraničný dobrovoľník na Slovensku

3. Dobrovoľník v sociálnej a zdravotnej oblasti

4. Dobrovoľník v oblasti práce s deťmi a mládežou

5. Dobrovoľník v oblasti vzdelávania a životného prostredia

6. Firemný dobrovoľník roka

7. Dlhodobá dobrovoľnícka pomoc (viac ako 18 mesiacov)

8. Obec/mesto priateľské k dobrovoľníctvu

9. Dobrovoľnícky projekt roka

Uzávierka nominácií je 20.10.2019 do 24.00 hod. Nominácie môže zaslať akákoľvek právnická osoba, fyzická osoba alebo skupina fyzických alebo právnických osôb. Dobrovoľnícka činnosť musí byť vykonávaná na území Slovenskej republiky, v prípade nominácie v kategórii Slovak Aid musí mať organizácia, ktorá dobrovoľníka vyslala, sídlo na území Slovenskej republiky. Navrhovateľ môže nominovať fyzickú osobu alebo skupinu osôb, obec alebo projekt. Do hodnotiaceho procesu sú zaradené len nominácie, ktoré obsahujú všetky informácie požadované v nominačnom hárku a sú doručené do termínu uzávierky.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.