Pondelok, 27. január 2020
Meniny má Bohuš | zajtra Alfonz

Poľské dni v Prešove

V pondelok, 14.10.2019 odštartuje už štvrtý ročník Poľských dní v Prešove, ktoré organizuje Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave a mestom Prešov. Už tradične budú zamerané na propagáciu širokej škály poľskej kultúry, ktorá je síce Slovákom geograficky, jazykovo i mentálne blízka, ale málo známa.

Poľské dni v Prešove, program
Poľské dni v Prešove, program

Štvrtý ročník podujatia, ktorý bude prebiehať od 14. - 24. októbra, otvoria v pondelok veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Krzysztof Strzałka, rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya a dekanka Filozofickej fakulty Beáta Balogová počas slávnostného zasadnutia Inštitútu stredoeurópskych štúdií pri príležitosti 50. výročia založenia lektorátu poľského jazyka a kultúry na Filozofickej fakulte PU v Prešove.

Nasledovať bude prednáška poľského veľvyslanca a otvorenie výstavy k jubileu 80. výročia napadnutia Poľska a začiatku druhej svetovej vojny. V utorok bude v priestoroch univerzity slovensko-poľská diskusia o páde komunizmu v roku 1989 a začiatkoch transformácie v oboch krajinách. Poľská agentúra NAWA bude pre študentov a učiteľov prezentovať výmenné programy a štipendiá. Večer v kaviarni Libresso bude patriť novému poľskému filmu Umenie milovať a poľské filmy sa budú premietať aj v rámci festivalu PO CITY. Bohatý hudobný a výtvarný poľský program bude aj v umeleckom centre Viola, kde zaznie aj romantický klavír F. Chopina. Jedným z vrcholov IV. Poľských dní bude v PKO Čierny orol Prešov určite aj koncert speváckej skupiny Sonori Ensemble z mesta Vroclav. V rámci podujatia nebudú chýbať súťaže a prekladateľské workshopy pre študentov a poľská diskotéka. V sobotu bude zaujímavý turistický a gastronomický poľský program aj v obchodnom centre Eperia.

Iniciatíva poľských dní sa zrodila v Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, kde už polstoročie, teda od roku 1969, pôsobia lektorky a lektori poľského jazyka a kultúry a študuje sa poľský jazyk a kultúra.

Poľské dni v Prešove, program

Poľské dni v Prešove, program
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Národný týždeň manželstva opäť aj v Prešove
Po roku sa na Slovensku opäť uskutoční Národný týždeň manželstva, ktorý môžete zažiť aj v Prešove. Od 10. do 16. februára bude pre manželov v Prešove pripravených množstvo aktivít a pestrý sprievodný program.
Tajomstvo dlhovekosti podľa 101-ročnej oslávenkyne
V týchto dňoch oslávila krásne 101. narodeniny Prešovčanka Irena Hajduková. Večne usmiata a dobre naladená oslávenkyňa vás hneď pri podaní ruky nakazí dobrou náladou, úsmevom a obrovskou chuťou do života.
Kniha roka PSK 2019 - 3. ročník ankety
Prešovský samosprávny kraj Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Okresná knižnica Davida Gutgesela Bardejov, Vihorlatská knižnica Humenné, Podtatranská knižnica Poprad, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni, Podduklianska knižnica Svidník, Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Knižnica Jána Henkela v Levoči
O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať
Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.
Príďte si po Dobrú radu počas NTM 2020 v Prešove
V dňoch 10. - 16. februára 2020 sa na Slovensku uskutoční Národný týždeň manželstva. Prešovčanom už po šiesty raz ponúkne množstvo aktivít, zliav, ale i odborné poradenstvo pre manželov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.