Streda, 23. október 2019
Meniny má Alojzia | zajtra Kvetoslava

Mesto Prešov začína modernizovať svetelné križovatky

Mesto Prešov spustilo verejné obstarávanie na spracovanie dokumentácie pre projekt Modernizácia cestnej dopravnej signalizácie pre potreby preferencie mestskej hromadnej dopravy na križovatkách v meste Prešov s centrálnym dispečingom.

Dokumentácia bude zahŕňať technické riešenie projektu, finančné náklady a časový harmonogram realizácie. Okrem preferencie vozidiel MHD modernizácia zabezpečí aj vzájomnú koordináciu križovatiek.

Mesto Prešov začína so zavádzaním SMART riešení v oblasti riadenia križovatiek už teraz.  Firma vykonávajúca údržbu svetelnej signalizácie v Prešove úspešne nainštalovala modemy s GSM prístupom, ktoré dokážu zasielať notifikácie o stave radičov cestnej dopravnej signalizácie. V prípade problému poruchová služba okamžite dostane správu aj s konkrétnym popisom o akú závadu ide. Čas výjazdu poruchovej služby sa vďaka tomu znížil na minimum a jej pracovníci už nie sú závislí iba na telefonátoch od vodičov, prípadne policajtov, ktorí hlásili problémy so semaformi.

Zlepšiť priepustnosť dopravy na prešovských cestách je možné aj pomocou ďalších inteligentných riešení. Intervaly státia na semaforoch sa môžu prispôsobiť vďaka online systému riadenia križovatiek. V praxi to znamená, že svetelná signalizácia dokáže zareagovať na skutočný stav dopravy. Signálne plány svetelných križovatiek je možné dynamicky meniť, napríklad v čase dopravnej špičky, pomocou nastavenia preferencie áut prechádzajúcich cez najvyťaženejšie smery.

Tieto možnosti využitia SMART technológií boli odprezentované aj na workshope k plánu rozvoja riadenia dopravy v Prešove za účasti predstaviteľov mesta a odborníkov z oblasti dopravy. Jednou z predstavených inovácií bola SMART platforma, ktorá umožňuje združiť riadiace dopravné systémy a bezpečnostné kamery v meste. Výsledkom je napríklad mobilná aplikácia, ktorá užívateľom ukáže aktuálnu prejazdnosť ciest aj prípadné dopravné obmedzenia. Obyvatelia pomocou nej môžu taktiež sledovať polohu vozidiel MHD, zistiť údaje o meškaní liniek, či údaje o voľných parkovacích miestach. Túto platformu využívajú veľké zahraničné mestá v Turecku, Dánsku, či v Českej republike. V rámci Slovenska ju už vyskúšalo napríklad mesto Žilina.
Zavedenie SMART technológií v oblasti riadenia dopravy môže pomôcť aj prešovskej mestskej hromadnej doprave, konkrétne formou preferencie autobusov a trolejbusov. K realizácii je však potrebná výmena radičov na svetelných križovatkách a inštalácia špeciálnych komponentov do vozidiel MHD.

V Prešove sa v súčasnosti nachádza 25 svetelných križovatiek a 11 semaforov umiestnených na priechodoch pre chodcov. Na najfrekventovanejších z nich firma vykonávajúca údržbu svetelnej signalizácie, v prvej polovici roka 2019 sprevádzkovala meranie hustoty premávky. Vďaka tomu máme k dispozícii priemerné počty vozidiel, ktoré počas pracovného týždňa prúdia cez mesto Prešov. Najviac vyťažené sú kľúčové dopravné uzly Levočská - Sabinovská a Arm. Generála Svobodu - Rusínska, kde priemerná intenzita dopravy počas pracovného týždňa presahuje 58 tisíc vozidiel denne. V takzvaných špičkových dňoch cez tieto križovatky prejde až 62 000 vozidiel. Zhustenú dopravu vodiči najviac pociťujú v čase dopravnej špičky. Merania ukázali, že prejazd mestom v smere od Vranova nad Topľou na Sabinov trvá v čase exponovaných popoludňajších hodín niekedy aj 25 až 30 minút. Okrem iného je to aj dôsledok toho, že množstvo semaforov v Prešove zatiaľ funguje pomocou starších radičov od troch rôznych výrobcov, ktoré nie je možné navzájom prepojiť a riadiť.

Mohlo by Vás zaujímať
Na križovatke Pražská - Jána Pavla II. - Pod Kamennou baňou dočasne vypnú semafory
Vodiči, zbystrite pozornosť! V piatok 18. októbra bude z dôvodu prerušenia distribúcie elektriny dočasne vypnutá svetelná signalizácia na križovatke ulíc Pražská - Jána Pavla II. a Pod Kamennou baňou.
Výzva pre vodičov počas najbližších víkendov
Okresný dopravný inšpektorát Policajného zboru v Poprade vyzýva vodičov motorových vozidiel v súvislosti s očakávaným nárastom intenzity cestnej premávky počas najbližších víkendov resp. v dňoch konania tzv. „ Trhov pred blížiacim sa sviatkom, aby prednostne využili na cestu do Poľskej republiky a to cez hraničný priechod Lysá nad Dunajcom – Spišská Stará Ves.
Zmena organizácie dopravy
Okresný dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade oznamuje širokej motoristickej verejnosti, že od 16.10.2019 dôjde k zmene organizácie dopravy resp. k zmene prednosti vjazde na ceste I/66 v obci Podspády.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.