Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Mesto Prešov začína modernizovať svetelné križovatky

Mesto Prešov spustilo verejné obstarávanie na spracovanie dokumentácie pre projekt Modernizácia cestnej dopravnej signalizácie pre potreby preferencie mestskej hromadnej dopravy na križovatkách v meste Prešov s centrálnym dispečingom.

Dokumentácia bude zahŕňať technické riešenie projektu, finančné náklady a časový harmonogram realizácie. Okrem preferencie vozidiel MHD modernizácia zabezpečí aj vzájomnú koordináciu križovatiek.

Mesto Prešov začína so zavádzaním SMART riešení v oblasti riadenia križovatiek už teraz.  Firma vykonávajúca údržbu svetelnej signalizácie v Prešove úspešne nainštalovala modemy s GSM prístupom, ktoré dokážu zasielať notifikácie o stave radičov cestnej dopravnej signalizácie. V prípade problému poruchová služba okamžite dostane správu aj s konkrétnym popisom o akú závadu ide. Čas výjazdu poruchovej služby sa vďaka tomu znížil na minimum a jej pracovníci už nie sú závislí iba na telefonátoch od vodičov, prípadne policajtov, ktorí hlásili problémy so semaformi.

Zlepšiť priepustnosť dopravy na prešovských cestách je možné aj pomocou ďalších inteligentných riešení. Intervaly státia na semaforoch sa môžu prispôsobiť vďaka online systému riadenia križovatiek. V praxi to znamená, že svetelná signalizácia dokáže zareagovať na skutočný stav dopravy. Signálne plány svetelných križovatiek je možné dynamicky meniť, napríklad v čase dopravnej špičky, pomocou nastavenia preferencie áut prechádzajúcich cez najvyťaženejšie smery.

Tieto možnosti využitia SMART technológií boli odprezentované aj na workshope k plánu rozvoja riadenia dopravy v Prešove za účasti predstaviteľov mesta a odborníkov z oblasti dopravy. Jednou z predstavených inovácií bola SMART platforma, ktorá umožňuje združiť riadiace dopravné systémy a bezpečnostné kamery v meste. Výsledkom je napríklad mobilná aplikácia, ktorá užívateľom ukáže aktuálnu prejazdnosť ciest aj prípadné dopravné obmedzenia. Obyvatelia pomocou nej môžu taktiež sledovať polohu vozidiel MHD, zistiť údaje o meškaní liniek, či údaje o voľných parkovacích miestach. Túto platformu využívajú veľké zahraničné mestá v Turecku, Dánsku, či v Českej republike. V rámci Slovenska ju už vyskúšalo napríklad mesto Žilina.
Zavedenie SMART technológií v oblasti riadenia dopravy môže pomôcť aj prešovskej mestskej hromadnej doprave, konkrétne formou preferencie autobusov a trolejbusov. K realizácii je však potrebná výmena radičov na svetelných križovatkách a inštalácia špeciálnych komponentov do vozidiel MHD.

V Prešove sa v súčasnosti nachádza 25 svetelných križovatiek a 11 semaforov umiestnených na priechodoch pre chodcov. Na najfrekventovanejších z nich firma vykonávajúca údržbu svetelnej signalizácie, v prvej polovici roka 2019 sprevádzkovala meranie hustoty premávky. Vďaka tomu máme k dispozícii priemerné počty vozidiel, ktoré počas pracovného týždňa prúdia cez mesto Prešov. Najviac vyťažené sú kľúčové dopravné uzly Levočská - Sabinovská a Arm. Generála Svobodu - Rusínska, kde priemerná intenzita dopravy počas pracovného týždňa presahuje 58 tisíc vozidiel denne. V takzvaných špičkových dňoch cez tieto križovatky prejde až 62 000 vozidiel. Zhustenú dopravu vodiči najviac pociťujú v čase dopravnej špičky. Merania ukázali, že prejazd mestom v smere od Vranova nad Topľou na Sabinov trvá v čase exponovaných popoludňajších hodín niekedy aj 25 až 30 minút. Okrem iného je to aj dôsledok toho, že množstvo semaforov v Prešove zatiaľ funguje pomocou starších radičov od troch rôznych výrobcov, ktoré nie je možné navzájom prepojiť a riadiť.

Mohlo by Vás zaujímať
Uzávierka cesty II/546
Dávame do pozornosti predĺženie termínu úplnej uzávierky cesty II/546 v úseku Bajerov – Klenov.
Oznam pre vodičov jazdiacich cez hlavný most v meste Kežmarok
Vodiči, ktorí prechádzali kritickým úsekom a to cez hlavný most v meste Kežmarok, pričom nerešpektovali dopravné značenie upravujúce vjazd vozidiel do určitej hmotnosti na teleso mosta boli doposiaľ políciou len upozorňovaní na porušenie predpisov.
Slovensko-ukrajinský hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci prejde pre vyšší komfort peších cestujúcich stavebnými úpravami
Na slovensko-ukrajinskom colnom hraničnom priechode Veľké Slemence – Mali Selmenci dôjde v dňoch od 13.01.2020 do 19.01.2020 k dočasným obmedzeniam prevádzky pre peších cestujúcich v oboch smeroch, a to z dôvodu stavebných úprav, ktoré zahŕňajú rozšírenie a úpravu pracovísk výkonu služby.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.