PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18322/hrad_saris_ma_novu_atrakciu.html

Hrad Šariš má novú atrakciu

Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.

Mesto Veľký Šariš je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) a každý rok má možnosť čerpať určitú sumu z jej rozpočtu. Pre rok 2019 sa mesto rozhodlo, že z tejto dotácie a z vlastných zdrojov bude financovať kúpu ďalekohľadu na Donjon na hrad Šariš.

“OOCR urobilo verejné obstarávanie, kúpilo ďalekohľad a uzavrelo zmluvu o využívaní ďalekohľadu. Pred pár dňami bol ďalekohľad dodaný a namontovaný na najvyššie miesto na Donjone, ” informoval správca hradu Ladislav Babuščák. Pomocou neho môžu návštevníci vidieť lepšie do širokého okolia a budú vidieť aj veci, ktoré voľným okom nie sú viditeľné. “Priblíženie ďalekohľadu je 20-krát. Jeho používanie je spoplatnené sumou 1,00 euro, ” uviedol L. Babuščák.

O túto novinku je za krátku dobu veľký záujem. “Ďalekohľad stál 2700 eur a bol zakúpený s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR, ” uviedol Branislav Švorc z OOCR.

Primátor mesta Viliam Kall sa z tejto novej atrakcie teší. "Verím, že aj takými malými krôčkami prilákame na náš hrad ešte viac turistov. O podporu turizmu v našom meste sa budeme usilovať naďalej. Hrad sa za posledné roky veľmi zatraktívnil. Veľa prác sa urobilo aj počas tohtoročnej sezóny, " dodal prvý muž mesta.

Slávnostné a oficiálne spustenie ďalekohľadu do prevádzky bolo v sobotu počas podujatia Cykloopekačka.

PARAMETRE ĎALEKOHĽADU:
- vyhliadkový ďalekohľad na mince 35x100
- typ: monokulár
- priemer objektívu objektívu (mm): 100
- zväčšenie (x): 35
- clona: 18
- minimálna prevádzková teplota: -30 ° C do + 70 ° C
- širokouhlé pozorovanie

 
14.10.2019 | Pridal: Redakcia PIS | Tip na výlet | čítané: 1036 krát