Streda, 22. január 2020
Meniny má Zora | zajtra Miloš

V  rusínskom DAD kladú v hre Známy neznámy otázky o podstate človečenstva

Otázky spojené s doterajšou históriou ľudstva nastoľuje inscenácia Známy neznámy, ktorej premiéru na piatok 18. októbra chystá umelecký kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Na dnešnej tlačovej besede hosťujúci režisér predstavenia Anton Korenči konštatoval, že inscenácia prináša len otázky, odpovede sú na divákovi. „Nechajme ich na neho, “ povedal.

Známy neznámy
Známy neznámy

Jedna základná otázka sa celým predstavením vinie a je o samej podstate človeka, človečenstva – kto sme. Na jej vizuálnu interpretáciu zvolil A. Korenči metódu autorského divadla s výraznou mierou improvizácie. Literárnou predlohou – ale vo veľmi voľnej podobe – hry je text vojvodinského Slováka Vladimíra Hurbana Vladimirova Homo sapiens, ktorý napísal v roku 1924. Ako pripomenul A. Korenči VHV sa hral viackrát v slovenských divadlách, ale táto hra má slovenskú premiéru. Pre samotného režiséra ide o prvé umelecké stretnutie s DAD. „Robilo sa mi tu vynikajúco, herecký kolektív je nadaný, disciplinovaný a pri tvorbe hry mimoriadne aktívny, “ poznamenal tento absolvent réžie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (nar. 1986), pokračovateľ divadelnej tradície rodu Korenči, keďže jeho dedo bol herec a otec je režisér.

Tak režisér, ako aj riaditeľ DAD Marián Marko pripomenuli, že predstavením v takejto interpretačnej forme nadväzujú na autorské divadlo Blaha Uhlára, ktorý pod strechou DAD (vtedy ešte Ukrajinského národného divadla – UND) tvoril koncom 80. rokov. „Najslávnejším“ bolo predstavenie Sens nonsens.

V inscenácii vzhľadom na jej podobu niet ústrednej dejovej postavy, účinkuje spolu 10 členov hereckého tímu DAD. Zdenka Kvasková na tlačovej besede podčiarkla, že vďaka režisérovmu prístupu mohol každý herec prísť so svojím nápadom a pokúsiť sa ho dostať do javiskovej podoby. „Samozrejme, improvizácia dominovala na skúškach, teraz sa už držíme toho, čo sme nacvičili, predstavenie nemôže byť chaosom, “ dodala. A. Korenči poznamenal, že nechcel, aby herci boli bábkami v jeho rukách, preto ho potešilo, že príležitosť využili a prišli s tvorivými príspevkami. „Ide vskutku o kolektívne dielo, “ uzavrel.

Mária Zubajová je autorkou scény, kostýmy navrhla Silvia Korenči Zubajová, o scénickú hudbu sa postaral Marián Zavarský. Keďže do značnej miery ide o pohybové divadlo, tak členom inscenačného tímu je aj choreografka Renata Ptačin (všetci ako hostia, tak ako v pozícii dramaturga inscenácie Adriana Totiková).

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Пoзнатый Непознатый (pri úpravách textu do rusínčiny spolupracoval Petro Medviď). Je v 74. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom UND) v poradí 379. premiérou, prvou v sezóne 2019/2020. Na jej realizáciu DAD získalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. Podobnú podporu DAD dostane aj na druhú premiéru v novej sezóne. M. Marko informoval, že na 6. decembra pripravujú novú hru pod názvom Zostali hlupákmi. Zahrajú ju v ukrajinskom jazyku.

Mohlo by Vás zaujímať
Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami
Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.
OZ Májový úsmev na ozónovej ceste
OZ Májový úsmev sa v roku 2019 zameralo na posilnenie zdravia a medziľudských vzťahov. Pre svoje členky usporiadalo výlety a príjemné podujatia vďaka dotácii mesta Prešov.
Benefičný koncert pre obyvateľov z Mukačevskej ulice
19. januára sa chystá benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Výťažok z koncertu pomôže ľuďom dotknutým tragédiou, ktorá sa v Prešova stala 6. decembra 2019.
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Ivo Bič, niekdajší spevák kapely Peter Bič Project, predstavil videoklip Unavený
Košičan Ivo Bič, po rokoch pôsobenia v jednej z najúspešnejších slovenských kapiel, oživuje svoju sólovú spevácku kariéru. Reštart zahájil videoklipom Unavený.
Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky v Caraffke
V prešovskej mestskej galérii Caraffka opäť dostávajú priestor všetci, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo.
Vieme poznať ľudské klamstvo? Zistite v prednáške skúseného kriminálneho psychológa
Oproti sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde?
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.