Štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma | zajtra Leopold

V  rusínskom DAD kladú v hre Známy neznámy otázky o podstate človečenstva

Otázky spojené s doterajšou históriou ľudstva nastoľuje inscenácia Známy neznámy, ktorej premiéru na piatok 18. októbra chystá umelecký kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Na dnešnej tlačovej besede hosťujúci režisér predstavenia Anton Korenči konštatoval, že inscenácia prináša len otázky, odpovede sú na divákovi. „Nechajme ich na neho, “ povedal.

Známy neznámy
Známy neznámy

Jedna základná otázka sa celým predstavením vinie a je o samej podstate človeka, človečenstva – kto sme. Na jej vizuálnu interpretáciu zvolil A. Korenči metódu autorského divadla s výraznou mierou improvizácie. Literárnou predlohou – ale vo veľmi voľnej podobe – hry je text vojvodinského Slováka Vladimíra Hurbana Vladimirova Homo sapiens, ktorý napísal v roku 1924. Ako pripomenul A. Korenči VHV sa hral viackrát v slovenských divadlách, ale táto hra má slovenskú premiéru. Pre samotného režiséra ide o prvé umelecké stretnutie s DAD. „Robilo sa mi tu vynikajúco, herecký kolektív je nadaný, disciplinovaný a pri tvorbe hry mimoriadne aktívny, “ poznamenal tento absolvent réžie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (nar. 1986), pokračovateľ divadelnej tradície rodu Korenči, keďže jeho dedo bol herec a otec je režisér.

Tak režisér, ako aj riaditeľ DAD Marián Marko pripomenuli, že predstavením v takejto interpretačnej forme nadväzujú na autorské divadlo Blaha Uhlára, ktorý pod strechou DAD (vtedy ešte Ukrajinského národného divadla – UND) tvoril koncom 80. rokov. „Najslávnejším“ bolo predstavenie Sens nonsens.

V inscenácii vzhľadom na jej podobu niet ústrednej dejovej postavy, účinkuje spolu 10 členov hereckého tímu DAD. Zdenka Kvasková na tlačovej besede podčiarkla, že vďaka režisérovmu prístupu mohol každý herec prísť so svojím nápadom a pokúsiť sa ho dostať do javiskovej podoby. „Samozrejme, improvizácia dominovala na skúškach, teraz sa už držíme toho, čo sme nacvičili, predstavenie nemôže byť chaosom, “ dodala. A. Korenči poznamenal, že nechcel, aby herci boli bábkami v jeho rukách, preto ho potešilo, že príležitosť využili a prišli s tvorivými príspevkami. „Ide vskutku o kolektívne dielo, “ uzavrel.

Mária Zubajová je autorkou scény, kostýmy navrhla Silvia Korenči Zubajová, o scénickú hudbu sa postaral Marián Zavarský. Keďže do značnej miery ide o pohybové divadlo, tak členom inscenačného tímu je aj choreografka Renata Ptačin (všetci ako hostia, tak ako v pozícii dramaturga inscenácie Adriana Totiková).

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Пoзнатый Непознатый (pri úpravách textu do rusínčiny spolupracoval Petro Medviď). Je v 74. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom UND) v poradí 379. premiérou, prvou v sezóne 2019/2020. Na jej realizáciu DAD získalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. Podobnú podporu DAD dostane aj na druhú premiéru v novej sezóne. M. Marko informoval, že na 6. decembra pripravujú novú hru pod názvom Zostali hlupákmi. Zahrajú ju v ukrajinskom jazyku.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Vydrapená Bužírka Punk System už dnes v Prešovskom Stromoradí. Aj s vlastným čašníkom
Vydrapená Bužírka Punk System je momentálne najaktívnejšia kapela zo všetkých, v ktorých pôsobí slovenský hudobník Michal Kaščák.
Veronika Rabada vystúpi v závere turné ešte v prešovskom Stromoradí a Košiciach
Veronika Rabada vydala minulý rok debutový album Lúka, ktorým si získala srdcia fanúšikov po celom Slovensku a momentálne je s ním na premiérovom klubovom turné. Už túto stredu 23.11. odohrá koncert pred prešovským publikom v Stromoradí. Odznejú nielen jej autorské novinky a hity ako Ach Janíčko, Husičky, Lúka, Zabudni, ale aj speváčkine obľúbené slovenské ľudové piesne. O deň neskôr ukončí svoje miniturné v Košiciach.
Podajte ďalej knihu a príďte na jesenné handmade trhy!
Už 24. októbra sa na Floriánovej ulici v Prešove uskutoční obľúbené podujatie pre všetkých milovníkov kníh a ručne vyrábaných výrobkov. Podujatia Podaj ďalej knihu a Jesenné handmade trhy doplnia aj zaujímavé workshopy pre malých i veľkých.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Komajota prichádza s novou pesničkou Iba
Prešovská skupina Komajota robí priebežne na nových skladbách, ale to neznamená, že ich aj hneď uverejní. Preto má vo svojom šuflíku stále nejaké nápady. Teraz však prichádza s úplne novou pesničkou, ktorá vznikla len nedávno. Volá sa Iba a Martina Husovského k svojmu vzniku inšpirovala na základe novej zbierky básní od Michala Baláža.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.