Štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma | zajtra Leopold

Ak neobsadíte miesta v prvých radoch, obsadia ich neonacisti.

Andrej Bán na diskusii so študentmi gymnázia jasne pomenoval náš najväčší problém

Kníhkupectvo Artforum Prešov v spolupráci s Gymnáziom sv. Moniky zorganizovalo vo štvrtok netradičnú besedu pre 150 tamojších študentov a študentiek. Jej hosťom bol novinár a reportér Andrej Bán, ktorý je známy najmä vďaka reportážam z vojnových konfliktov po celom svete. Tentokrát ale nebola reč o Kosove, Afganistane, či Iraku, ale o Slovensku. Andrejova kniha reportáží Slon na Zemplíne, ktorá bola predmetom diskusie, je totiž mozaikou príbehov a postrehov z jeho ciest po našej krajine, kde odhaľoval prepojenia mafie a politiky, zabudnuté regióny a zisťoval, prečo majú fašisti takú vysokú podporu. Beseda bola, okrem vzácneho hosťa, výnimočná hlavne tým, že po jej skončení dostali všetci prítomní žiaci a žiačky Andrejovu knihu zadarmo do daru, aby sa stala súčasťou ich domácich knižníc a pomohla im lepšie pochopiť zložitú povahu našej krajiny.

Sme polarizovaná spoločnosť, hovorme spolu
Andrej hneď v úvode svojím typicky priamym spôsobom vyzval študentov, aby sa presunuli zozadu dopredu na prvé rady stoličiek a zaplnili prázdne miesta, ktoré mal priamo oproti sebe.
Podotkol, že na diskusiách v zabudnutých regiónoch Slovenska, kde diskutuje s občanmi o hrozbe fašizmu, chodia ako na klavír aj zástupcovia ĽSNS a dajú si záležať na tom, aby ich bolo čo najviac vidieť. Potom nasledovala diskusia medzi ním a moderátorom akcie, kníhkupcom Tomášom Fedorkom, ktorý sa Andreja pýtal na pozemkové podvody v Michalovciach, taktiku populistov, ktorú by sme mali vedieť prekuknúť, či ako sa rozprávať s niekým, kto tvrdí, že holokaust nebol. Priestor, pochopiteľne, dostali aj samotní študenti a študentky, ktorí sa Andreja pýtali na to, ako rozlíšiť zodpovedné médiá od tých konšpiračných a na základe akých kritérií sa správne rozhodnúť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Jedným účastníkov besedy bol aj študent Alex (18), ktorý akciu zhodnotil takto: „Slovenská spoločnosť sa často polarizuje na dva názorovo protichodné tábory. Dialóg medzi nimi je veľmi potrebný a práve dnešná beseda s Andrejom Bánom bola výborným prostriedkom na autentický rozhovor o problémoch našej krajiny. Počas takmer dvojhodinového rozhovoru zaznelo veľa zaujímavých postrehov od človeka, ktorý zbiera fakty priamo v teréne. A o niektorých témach, ktoré hýbu spoločnosťou, je naozaj škoda mlčať.“

Nebudem vám hovoriť, čo si máte myslieť. Chcem, aby ste začali myslieť sami za seba
Počas dvojhodinovej debaty Andrej niekoľkokrát poukázal na to, aké kľúčové je dnes kritické myslenie, zdravá pochybnosť a vlastný názor, za ktorý sa vieme kedykoľvek postaviť. Zároveň dodal, že po svojich hrozných skúsenostiach z vojnových zón sa fašistov nebojí. Učiteľka slovenčiny, Anežka Richtáriková, si myslí, že „Andrejova odvaha pomáhala mnohým vystúpiť zo svojej konformity, vďaka čomu sa rozprúdila bohatá diskusia. On nechce hovoriť, čo si máme myslieť, chce len, aby sme začali myslieť, začali si klásť otázky. Žiaci boli celým podujatím očarení a mnohí už začali knihu čítať.“

Mnohí z nich mali ešte po oficiálnom skončení besedy na Andreja veľa otázok a bolo zjavné, že ak by nemuseli pokračovať vo vyučovaní, debata by trvala omnoho dlhšie.

„Veľká vďaka patrí aj kníhkupectvu Artforum Prešov a Tomášovi, ktorý celé podujatie moderoval a zorganizoval. Som presvedčená, že takéto akcie môžu motivovať mladých k čítaniu omnoho viac ako povinné čítanie a zároveň výrazne prispievajú k rozvoju kritického myslenia, schopnosti debatovať, brániť šíreniu hoaxov, budovať vedomie občianskej zodpovednosti, reflektovať myšlienky vlastné, aj iných... . Verím, že podobné akcie ešte zopakujeme!“ dodala na záver Richtáriková.

Samotný Andrej Bán zhodnotil akciu nasledovne: „Ťažko sa mi hodnotí zmysel diskusie, keďže som bol „iba“ jej hosť, no usiloval som sa pozerať do tvárí viac ako stovky študentov. Mal som pocit, že ich to zaujalo. A cením si aj fakt, že niektorí nabrali odvahu a pýtali sa počas diskusie. Mnohí sa potom pýtali na témy súvisiace s extrémizmom po diskusii, pri podpisovaní knihy Slon na Zemplíne. Takže bude fajn opýtať sa na názor študentov gymnázia, ale za mňa – áno, malo to zmysel.“

Mohlo by Vás zaujímať
Majster kreslenej satiry Fedor Vico priúčal remeslu v Klube nadaných detí
Na stretnutie prešovských nadaných detí zavítal uznávaný slovenský karikaturista Fedor Vico. V KND-čku sa kreslili karikatúry i portréty samotného umelca.
Riaditelia škôl budú rokovať aj v Prešove
Už 12. ročník odbornej konferencie pre riaditeľov škôl a ich zástupcov s názvom ŠKOLA 2019/2020 sa bude tento rok konať 22. októbra 2019 v Prešove.
Prešovská univerzita prehlbuje spoluprácu s Čínskou univerzitou
Dňa 28. októbra prijal profesor Gabriel Paľa, prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu na pôde Prešovskej univerzity v Prešove profesorku Xing Jianhua z Inštitútu čínskych štúdií z Fujian University v Číne. Cieľom stretnutia bolo dohodnúť konkrétne kroky smerujúce k obsahovému napĺňaniu vzájomnej spolupráce.
Papierovými vystrihovačkami privítali v Klube nadaných detí jeseň
Príjemné jesenné počasie pretkávané pestrofarebnými odtieňmi popadaného lístia zaujalo nadané deti z Prešova. Klubové priestory si ozdobili jesennými vystrihovačkami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.