Streda, 22. január 2020
Meniny má Zora | zajtra Miloš

Ak neobsadíte miesta v prvých radoch, obsadia ich neonacisti.

Andrej Bán na diskusii so študentmi gymnázia jasne pomenoval náš najväčší problém

Kníhkupectvo Artforum Prešov v spolupráci s Gymnáziom sv. Moniky zorganizovalo vo štvrtok netradičnú besedu pre 150 tamojších študentov a študentiek. Jej hosťom bol novinár a reportér Andrej Bán, ktorý je známy najmä vďaka reportážam z vojnových konfliktov po celom svete. Tentokrát ale nebola reč o Kosove, Afganistane, či Iraku, ale o Slovensku. Andrejova kniha reportáží Slon na Zemplíne, ktorá bola predmetom diskusie, je totiž mozaikou príbehov a postrehov z jeho ciest po našej krajine, kde odhaľoval prepojenia mafie a politiky, zabudnuté regióny a zisťoval, prečo majú fašisti takú vysokú podporu. Beseda bola, okrem vzácneho hosťa, výnimočná hlavne tým, že po jej skončení dostali všetci prítomní žiaci a žiačky Andrejovu knihu zadarmo do daru, aby sa stala súčasťou ich domácich knižníc a pomohla im lepšie pochopiť zložitú povahu našej krajiny.

Sme polarizovaná spoločnosť, hovorme spolu
Andrej hneď v úvode svojím typicky priamym spôsobom vyzval študentov, aby sa presunuli zozadu dopredu na prvé rady stoličiek a zaplnili prázdne miesta, ktoré mal priamo oproti sebe.
Podotkol, že na diskusiách v zabudnutých regiónoch Slovenska, kde diskutuje s občanmi o hrozbe fašizmu, chodia ako na klavír aj zástupcovia ĽSNS a dajú si záležať na tom, aby ich bolo čo najviac vidieť. Potom nasledovala diskusia medzi ním a moderátorom akcie, kníhkupcom Tomášom Fedorkom, ktorý sa Andreja pýtal na pozemkové podvody v Michalovciach, taktiku populistov, ktorú by sme mali vedieť prekuknúť, či ako sa rozprávať s niekým, kto tvrdí, že holokaust nebol. Priestor, pochopiteľne, dostali aj samotní študenti a študentky, ktorí sa Andreja pýtali na to, ako rozlíšiť zodpovedné médiá od tých konšpiračných a na základe akých kritérií sa správne rozhodnúť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Jedným účastníkov besedy bol aj študent Alex (18), ktorý akciu zhodnotil takto: „Slovenská spoločnosť sa často polarizuje na dva názorovo protichodné tábory. Dialóg medzi nimi je veľmi potrebný a práve dnešná beseda s Andrejom Bánom bola výborným prostriedkom na autentický rozhovor o problémoch našej krajiny. Počas takmer dvojhodinového rozhovoru zaznelo veľa zaujímavých postrehov od človeka, ktorý zbiera fakty priamo v teréne. A o niektorých témach, ktoré hýbu spoločnosťou, je naozaj škoda mlčať.“

Nebudem vám hovoriť, čo si máte myslieť. Chcem, aby ste začali myslieť sami za seba
Počas dvojhodinovej debaty Andrej niekoľkokrát poukázal na to, aké kľúčové je dnes kritické myslenie, zdravá pochybnosť a vlastný názor, za ktorý sa vieme kedykoľvek postaviť. Zároveň dodal, že po svojich hrozných skúsenostiach z vojnových zón sa fašistov nebojí. Učiteľka slovenčiny, Anežka Richtáriková, si myslí, že „Andrejova odvaha pomáhala mnohým vystúpiť zo svojej konformity, vďaka čomu sa rozprúdila bohatá diskusia. On nechce hovoriť, čo si máme myslieť, chce len, aby sme začali myslieť, začali si klásť otázky. Žiaci boli celým podujatím očarení a mnohí už začali knihu čítať.“

Mnohí z nich mali ešte po oficiálnom skončení besedy na Andreja veľa otázok a bolo zjavné, že ak by nemuseli pokračovať vo vyučovaní, debata by trvala omnoho dlhšie.

„Veľká vďaka patrí aj kníhkupectvu Artforum Prešov a Tomášovi, ktorý celé podujatie moderoval a zorganizoval. Som presvedčená, že takéto akcie môžu motivovať mladých k čítaniu omnoho viac ako povinné čítanie a zároveň výrazne prispievajú k rozvoju kritického myslenia, schopnosti debatovať, brániť šíreniu hoaxov, budovať vedomie občianskej zodpovednosti, reflektovať myšlienky vlastné, aj iných... . Verím, že podobné akcie ešte zopakujeme!“ dodala na záver Richtáriková.

Samotný Andrej Bán zhodnotil akciu nasledovne: „Ťažko sa mi hodnotí zmysel diskusie, keďže som bol „iba“ jej hosť, no usiloval som sa pozerať do tvárí viac ako stovky študentov. Mal som pocit, že ich to zaujalo. A cením si aj fakt, že niektorí nabrali odvahu a pýtali sa počas diskusie. Mnohí sa potom pýtali na témy súvisiace s extrémizmom po diskusii, pri podpisovaní knihy Slon na Zemplíne. Takže bude fajn opýtať sa na názor študentov gymnázia, ale za mňa – áno, malo to zmysel.“

Mohlo by Vás zaujímať
Stretnutia s hviezdami, vystúpenie na akademickej pôde aj náročné testovanie. Nadaní bilancujú rok 2019.
Známi herci, hudobníci, hviezdny youtuber aj príhovory študentom na akademickej pôde. Pozornosť na aktivity mladých intelektuálov upriamili tohto roku aj médiá.
Nadaní rozvíjali matematické myslenie pomocou geometrických tvarov
Novoročné stretnutie nadaných detí Prešova bolo zamerané na rozvoj matematického myslenia. V Klube nadaných detí sa venovali geometrickým tvarom.
Do nového roka prajeme deťom na Slovensku Stálu konferenciu aktérov vo vzdelávaní
Máme pred sebou nový rok a prajeme si zdravie a šťastie. Čo ale s tisíckami prianí, ktoré nesie viac ako 10 000 papierových lodičiek, ktoré vznikli ako odkaz ministerstvu školstva?
Tohtoročný ples Prešovskej univerzity mal humánny rozmer
Reprezentačný ples Prešovskej univerzity v Prešove (PU) patrí k dôležitým spoločenským podujatiam v meste Prešov. Výťažok z tomboly tohtoročného plesu sa rozhodla univerzita venovať ľudom, postihnutým tragickou udalosťou na Mukačevskej ulici.
Logické myslenie predškolákov preverí Malá Logická Olympiáda
Jemnú motoriku, tvorenie pojmov, pamäť a logické myslenie predškolákov z celého Slovenska už po piaty krát preverí Malá Logická Olympiáda.
Prešov vyhlásil ďalší ročník súťaže Talentov základných škôl regiónu Šariš
Žiaci základných škôl 5. až 9. ročníka sa môžu opäť prihlásiť do súťaže Talent základných škôl regiónu Šariš. Jej 6. ročník vyhlásilo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove a mesto Prešov. Súťaž Talentov sa koná pod záštitou Andrey Turčanovej, primátorky mesta Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.