Streda, 22. január 2020
Meniny má Zora | zajtra Miloš

Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa

10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.

Odovzdávanie ceny Zrnko soli Markovi Škopovi
Odovzdávanie ceny Zrnko soli Markovi Škopovi

Diváci mali počas siedmych dní možnosť uvidieť 19 dlhometrážnych filmov, vyše 40 krátkometrážnych, z toho 13 súťažných filmov, zažiť dva neopakovateľné koncerty, prednášku o zvuku vo filme či multimediálnu výstavu Iné vízie SK.

Jubilejný 10. ročník bol výnimočný v tom, že bol prvýkrát súťažný. O víťazovi súťaže krátkometrážnych filmov rozhodovala trojčlenná porota zložená z Prešovčanov, ktorí sa profesionálne alebo voľnočasovo venujú kinamtografii. Predsedníčkou poroty bola Ivana Petríková, programová koordinátorka Art Film Festu Košice, filmár Michal Kunes Kováč a filmový nadšenec a zástupca diváckej obce Ján Bidovský. Z celkového počtu 40 prihlásených filmov, porota napokon vybrala 13 z nich, ktoré sa dostali do súťaže, a ktoré si počas festivalu mohli pozrieť aj diváci. Víťazom festivalu POCITY FILM 2019 sa stal krátky film PURA VIDA režiséra Martina Gondu. Film bol ocenený za “absolútne verné a autentické zachytenie prostredia a sveta, ktorý pomaly a kruto dožíva. Za bravúrne režijné vedenie a vizuálne silné vykreslenie postáv.” Tvorcovia filmu si počas festivalu osobne prevzali ocenenie Zrnko soli, ktorý vyrobil umelecký kováč Michal Kačmar. Porota udelila aj zvláštne uznanie filmu HRACIA SKRINKA, režisérky Veroniky Pasternej Szemlovej “za unikátnu animovanú alegóriu na tému sloboda a nesloboda”.

Ocenenie Zrnko soli za prínos do slovenskej kinematografie si tento rok odniesol prešovský rodák režisér Marko Škop, ktorý svoju najnovšiu snímku Nech je svetlo uviedol osobne pred vypredanou sálou kina Scala.
Počas filmového týždňa sa diváci mohli stretnúť aj s rodinou Staviarskych, ktorí uviedli divácky úspešnú Loli paradičku, so spisovateľkou a kunsthistoričkou Janou Bodnárovou, ktorej knižná predloha stála pri zrode televízneho filmu Fragmenty z malomesta či s tvorcami krátkych filmov. Prešovčanov si svojimi filmami i rozprávaním počas diskusií získala poľská režisérka Kinga Dębska a jej tri snímky Moje dcéry kravy, Plán B a Zábava, zábava.

Termín 11. ročníka prešovského filmového festivalu POCITY FILM bude od 8. do 14. októbra 2020.

Projekcia filmu Nech je svetlo

Projekcia filmu Nech je svetlo
Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 523 500 eur.
Stanovisko mesta Prešov - záchranné práce Mukačevská
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 06.12.2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.
Prvou Prešovčankou v roku 2020 je malá Jasmínka
V prešovskej nemocnici bolo rušno už od prvých minút nového roka. Ako prvý sa v roku 2020 vypýtal na svet malý Maximilián. Na prvého Prešovčana či Prešovčanku sme takisto nemuseli čakať dlho. V prvý deň nového roka sa tesne popoludní narodila malá Jasmínka.
Obnovené historické oplotenie opäť skrášľuje Františkánske námestie
Historický múr pre Kostolom sv. Jozefa v Prešove bol dlhodobo v zlom stave. Mestu Prešov sa však jeho obnovu podarilo úspešne zrealizovať a oplotenie tak po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
Medzi 2600 novonarodenými Prešovčanmi v roku 2019 boli aj Surya či Zachej
Dlhoročne najrozšírenejšie mená novorodencov Jakub a Sofia v roku 2019 v Prešove vystriedali Michal a Ema. Opäť však máme aj bábätká s netradičnými menami.
Informácia k podávaniu priznania k dani z nehnuteľností a oznamovacej povinnosti k poplatku za komunálne odpady na rok 2020
Mesto Prešov ako príslušný správca dane z nehnuteľností oznamuje, že povinnosť podať priznanie k dani, resp. podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností na rok 2020 má každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá nadobudla alebo previedla nehnuteľnosť počas roka 2019 (predaj, darovanie, vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a pod.).
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.