Sobota, 04. júl 2020
Meniny má Prokop | zajtra Cyril, Metod

Festival Pocity Film 2019 ocenil Zrnkom soli snímku Pura Vida aj režiséra Marka Škopa

10. ročník filmového festivalu POCITY priniesol do Prešova od 7. do 13. októbra výber kvalitnej svetovej aj domácej kinematografie, stretnutia s filmovými osobnosťami aj sprievodné podujatia. Festival sa konal v multiplexe Cinemax, v kine Scala a v klube Stromoradie.

Odovzdávanie ceny Zrnko soli Markovi Škopovi
Odovzdávanie ceny Zrnko soli Markovi Škopovi

Diváci mali počas siedmych dní možnosť uvidieť 19 dlhometrážnych filmov, vyše 40 krátkometrážnych, z toho 13 súťažných filmov, zažiť dva neopakovateľné koncerty, prednášku o zvuku vo filme či multimediálnu výstavu Iné vízie SK.

Jubilejný 10. ročník bol výnimočný v tom, že bol prvýkrát súťažný. O víťazovi súťaže krátkometrážnych filmov rozhodovala trojčlenná porota zložená z Prešovčanov, ktorí sa profesionálne alebo voľnočasovo venujú kinamtografii. Predsedníčkou poroty bola Ivana Petríková, programová koordinátorka Art Film Festu Košice, filmár Michal Kunes Kováč a filmový nadšenec a zástupca diváckej obce Ján Bidovský. Z celkového počtu 40 prihlásených filmov, porota napokon vybrala 13 z nich, ktoré sa dostali do súťaže, a ktoré si počas festivalu mohli pozrieť aj diváci. Víťazom festivalu POCITY FILM 2019 sa stal krátky film PURA VIDA režiséra Martina Gondu. Film bol ocenený za “absolútne verné a autentické zachytenie prostredia a sveta, ktorý pomaly a kruto dožíva. Za bravúrne režijné vedenie a vizuálne silné vykreslenie postáv.” Tvorcovia filmu si počas festivalu osobne prevzali ocenenie Zrnko soli, ktorý vyrobil umelecký kováč Michal Kačmar. Porota udelila aj zvláštne uznanie filmu HRACIA SKRINKA, režisérky Veroniky Pasternej Szemlovej “za unikátnu animovanú alegóriu na tému sloboda a nesloboda”.

Ocenenie Zrnko soli za prínos do slovenskej kinematografie si tento rok odniesol prešovský rodák režisér Marko Škop, ktorý svoju najnovšiu snímku Nech je svetlo uviedol osobne pred vypredanou sálou kina Scala.
Počas filmového týždňa sa diváci mohli stretnúť aj s rodinou Staviarskych, ktorí uviedli divácky úspešnú Loli paradičku, so spisovateľkou a kunsthistoričkou Janou Bodnárovou, ktorej knižná predloha stála pri zrode televízneho filmu Fragmenty z malomesta či s tvorcami krátkych filmov. Prešovčanov si svojimi filmami i rozprávaním počas diskusií získala poľská režisérka Kinga Dębska a jej tri snímky Moje dcéry kravy, Plán B a Zábava, zábava.

Termín 11. ročníka prešovského filmového festivalu POCITY FILM bude od 8. do 14. októbra 2020.

Projekcia filmu Nech je svetlo

Projekcia filmu Nech je svetlo
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Mesto Prešov sa pripravuje na historický kultúrny reštart a zabojuje o titul EHMK 2026
Mesto Prešov sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a zabojuje o investície v desiatkach miliónov eur.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.