Štvrtok, 14. november 2019
Meniny má Irma | zajtra Leopold

Veronika Rabada vystúpi v závere turné ešte v prešovskom Stromoradí a Košiciach

Veronika Rabada vydala minulý rok debutový album Lúka, ktorým si získala srdcia fanúšikov po celom Slovensku a momentálne je s ním na premiérovom klubovom turné. Už túto stredu 23.11. odohrá koncert pred prešovským publikom v Stromoradí. Odznejú nielen jej autorské novinky a hity ako Ach Janíčko, Husičky, Lúka, Zabudni, ale aj speváčkine obľúbené slovenské ľudové piesne. O deň neskôr ukončí svoje miniturné v Košiciach.

Speváčka odštartovala svoju kariéru v skupine Hrdza. Ale až po odchode z nej v sebe prebudila autorský potenciál. „V minulosti som ani len netušila, že som schopná nejakú hudbu vytvoriť. Tvoriť nové veci ma lákalo, ale bolo mi v tom čase pohodlnejšie byť len interpretkou, “ priznáva charizmatická speváčka. Texty píše spoločne so svojím bratom Petrom a na debut jej po jednom texte prispeli tiež Silvia Kaščáková a Vlado Krausz. „Niektoré texty sú úpravou ľudových textov. S bratom občas píšeme texty natoľko emotívne, že sa pri tom pohádame  a aj týždeň sa o rozpracovanom texte nemôžeme rozprávať. No na konci sme s výsledkom spokojní. Čiže dobrý text je výsledkom tvrdej práce.“

Po hudobnej stránke jej veľmi pomáha manžel, čo priznáva aj samotná speváčka. „Dá sa povedať, že gro hudobnej práce je na ňom, ale spolupracujem aj s Matúšom Pavlíkom a pri harmonizácii mojich vlastných piesní mi pomáha aj Miško Brandýs.   Ale samozrejme nechávam priestor všetkým členom kapely.“
Pesničky Veroniky Rabada si rýchlo našli svojich poslucháčov. Zaujala už debutovým singlom. Keďže vo svojej tvorbe koketuje s prvkami slovenskej ľudovej tvorby, určite by ju potešilo, keby jej pesničky časom zľudoveli. „Bola by to pre mňa veľká česť. Nie je lepší pocit ako keď čakáte niekde napríklad u lekára a malé dievčatko tam začne spievať Ach Janíčko duša moja a ostatné  deti sa pridajú.“

Koncertná sezóna plná letných vystúpení skončila skupine v závere septembra a hneď sa pustili do príprav programu pre klubové koncerty. Skúšali pravidelne aj trikrát do týždňa. Vystúpenie pred publikom v Stromoradí bude mať pre Veroniku špeciálny význam. Napokon sa jej k tejto krásnej aleji viažu aj hudobné spomienky nielen z minulosti.

„Mne toto miesto rezonuje z detstva z rozprávania môjho brata Petra, ktorý ako člen legendárnej prešovskej punkovej kapely Strecha, trávil množstvo príjemných chvíľ práve na tomto mieste. Tam spolu s ostatnými členmi kapely posedávali po skúške, koštovali dezertné víno a debatovali  o problematike Československej punkovej scény do neskorých nočných hodín. Potom, ak mal šťastie a stihol posledný vlak domov do Kysaku, tak ho doma čakalo divoké privítanie od našej mamky a na otázku kde bol odpovedal, že na Stromoradí. Ja som ako dieťa ani netušila, čo to Stromoradie je, ale podľa jeho úsmevu som mala pocit, že je to príjemné miesto. Neskôr ako gymnazistka som tam chodievala na romantické prechádzky a nedávno som tam bola v klube Stromoradie na koncert kapely Sto múch.“

foto: archív Veroniky Rabada

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Vydrapená Bužírka Punk System už dnes v Prešovskom Stromoradí. Aj s vlastným čašníkom
Vydrapená Bužírka Punk System je momentálne najaktívnejšia kapela zo všetkých, v ktorých pôsobí slovenský hudobník Michal Kaščák.
V  rusínskom DAD kladú v hre Známy neznámy otázky o podstate človečenstva
Otázky spojené s doterajšou históriou ľudstva nastoľuje inscenácia Známy neznámy, ktorej premiéru na piatok 18. októbra chystá umelecký kolektív Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove. Na dnešnej tlačovej besede hosťujúci režisér predstavenia Anton Korenči konštatoval, že inscenácia prináša len otázky, odpovede sú na divákovi. „Nechajme ich na neho, “ povedal.
Podajte ďalej knihu a príďte na jesenné handmade trhy!
Už 24. októbra sa na Floriánovej ulici v Prešove uskutoční obľúbené podujatie pre všetkých milovníkov kníh a ručne vyrábaných výrobkov. Podujatia Podaj ďalej knihu a Jesenné handmade trhy doplnia aj zaujímavé workshopy pre malých i veľkých.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Komajota prichádza s novou pesničkou Iba
Prešovská skupina Komajota robí priebežne na nových skladbách, ale to neznamená, že ich aj hneď uverejní. Preto má vo svojom šuflíku stále nejaké nápady. Teraz však prichádza s úplne novou pesničkou, ktorá vznikla len nedávno. Volá sa Iba a Martina Husovského k svojmu vzniku inšpirovala na základe novej zbierky básní od Michala Baláža.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.