Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

21. ročník Lučanského memoriálu

Desiatky lekárov – špecialistov z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny prídu do Prešova v rámci Lučanského memoriálu – regionálnej konferencie anestéziológov. 21. ročník je venovaný príležitosti životného jubilea dôležitých osobností – anestéziológov z Prešovského kraja.

Tradície organizovania takýchto stretnutí odborníkov v Prešove siahajú až do druhej polovice 60. rokov minulého storočia, kedy v Prešove v roku 1966 vzniklo Oddelenie anestéziológie a resuscitácie (ARO). Bolo to vôbec prvé lôžkové oddelenie ARO na Slovensku. Jeho zakladateľom a prvým primárom bol MUDr. Anton Lučanský, CSc. , ktorý svoje vízie premieňal spolu s kolektívom lekárov a sestier na špičkové pracovisko s ohromným ľudským a prístrojovým potenciálom.

MUDr. Anton Lučanský, CSc. sa narodil 28. februára 1929 v Plechoticiach a zomrel 20. septembra 1997 v Prešove. Po vyštudovaní medicíny prišiel V roku 1955 pracovať na chirurgické oddelenie v Prešove, kde našiel priestor svojho záujmu nielen v operatíve - realizácii chirurgických výkonov, ale hlavne v príprave pacientov pred operáciou a v starostlivosti o pacienta v pooperačnom období.

Trápilo ho, že pacienti podstupujú operácie, ktoré neboli úplne bezbolestné a hoci sa podarili, pooperačne sa ich stav komplikoval ochorením orgánov, ktoré operované neboli. Stal sa zakladateľom odboru anestéziológia, resuscitácia a intenzívna medicína v Československu a bol prvým ústavným anestéziológom v Prešove. Už od roku 1960 presadzoval zriadenie resuscitačných izieb v rámci chirurgického oddelenia a neskôr sa významne podieľal na vzniku väčšiny ARO na východnom Slovensku a rovnako aj na zaškoľovaní anestéziológov. Práve preto si jeho odkaz inovatívneho, aktívneho a priekopníckeho človeka každoročne pripomínajú lekári od roku 1999 organizovaním memoriálu.

V roku 1986 bol oddeleniu ARO udelený štatút druhej výučbovej bázy Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie zdravotníkov. Oddelenie sa tak stalo základňou pre klinickú časť postgraduálneho vzdelávania lekárov a sestier v odbore anestéziológia a resuscitácia. V tom čase sa počas niekoľkých sezón vykonávali na tomto pracovisku kvalifikačné skúšky z odboru anestéziológia a resuscitácia pri prvostupňových atestáciách. V roku 1990 sa primárom oddelenia stal MUDr. Štefan Trenkler, PhD. , ktorý neskôr založil tradíciu Lučanského memoriálu.

MUDr. Štefan Trenkler, PhD. sa narodil 22. októbra 1949 v Banskej Štiavnici. Po absolvovaní štúdia v roku 1973 nastúpil do Prešova ako anestéziológ. Po atestácii sa venoval nielen praktickej anestéziológii, ale pre jazykovú vybavenosť aj prekladaniu odbornej literatúry. V júli 1990 sa stal primárom a popri vedení oddelenia sa po otvorení hraníc angažoval v medzinárodných organizáciách, zabezpečoval zahraničné študijné i pracovné pobyty pre slovenských anestéziológov a zapojil oddelenie do viacerých medzinárodných výskumných projektov.

Patri medzi prvých organizátorov vedeckých konferencií so zahraničnou účasťou, ktoré sa stali neskôr tradíciou s celoslovenským dosahom a vďaka jeho intenzívnym vedeckým a pedagogickým kontaktom priviedol na Slovensko popredných odborníkov z celého sveta.

Stále sa so zápalom venuje pedagogickej a vzdelávacej činnosti, prednáša v zahraničí, publikuje v európskych odborných časopisoch a organizuje kurzy sú spojené s vydávaním odborných publikácií, ktorých je aj editorom.

V roku 2005 sa oddelenie stalo školiacim pracoviskom Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity a vznikla Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny PU. Funkciu prednostu vykonával do júla 2007 MUDr. Štefan Trenkler, PhD. , v súčasnosti tento post zastáva MUDr. Ľubomíra Romanová, PhD.

Zdroj: FNsP Prešov a MUDr. Ľubomíra Romanová, PhD.

Mohlo by Vás zaujímať
Finančná správa rozposiela oznámenia o hodnotení firiem
Finančná správa postupne rozposiela „Oznámenie o osobitných daňových režimoch“ (benefitoch) v rámci projektu Index daňovej spoľahlivosti.
Národný týždeň manželstva opäť aj v Prešove
Po roku sa na Slovensku opäť uskutoční Národný týždeň manželstva, ktorý môžete zažiť aj v Prešove. Od 10. do 16. februára bude pre manželov v Prešove pripravených množstvo aktivít a pestrý sprievodný program.
Kniha roka PSK 2019 - 3. ročník ankety
Prešovský samosprávny kraj Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Okresná knižnica Davida Gutgesela Bardejov, Vihorlatská knižnica Humenné, Podtatranská knižnica Poprad, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni, Podduklianska knižnica Svidník, Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Knižnica Jána Henkela v Levoči
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať
Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.