Utorok, 04. august 2020
Meniny má Dominik, Dominika | zajtra Hortenzia

21. ročník Lučanského memoriálu

Desiatky lekárov – špecialistov z odboru anestéziológie a intenzívnej medicíny prídu do Prešova v rámci Lučanského memoriálu – regionálnej konferencie anestéziológov. 21. ročník je venovaný príležitosti životného jubilea dôležitých osobností – anestéziológov z Prešovského kraja.

Tradície organizovania takýchto stretnutí odborníkov v Prešove siahajú až do druhej polovice 60. rokov minulého storočia, kedy v Prešove v roku 1966 vzniklo Oddelenie anestéziológie a resuscitácie (ARO). Bolo to vôbec prvé lôžkové oddelenie ARO na Slovensku. Jeho zakladateľom a prvým primárom bol MUDr. Anton Lučanský, CSc. , ktorý svoje vízie premieňal spolu s kolektívom lekárov a sestier na špičkové pracovisko s ohromným ľudským a prístrojovým potenciálom.

MUDr. Anton Lučanský, CSc. sa narodil 28. februára 1929 v Plechoticiach a zomrel 20. septembra 1997 v Prešove. Po vyštudovaní medicíny prišiel V roku 1955 pracovať na chirurgické oddelenie v Prešove, kde našiel priestor svojho záujmu nielen v operatíve - realizácii chirurgických výkonov, ale hlavne v príprave pacientov pred operáciou a v starostlivosti o pacienta v pooperačnom období.

Trápilo ho, že pacienti podstupujú operácie, ktoré neboli úplne bezbolestné a hoci sa podarili, pooperačne sa ich stav komplikoval ochorením orgánov, ktoré operované neboli. Stal sa zakladateľom odboru anestéziológia, resuscitácia a intenzívna medicína v Československu a bol prvým ústavným anestéziológom v Prešove. Už od roku 1960 presadzoval zriadenie resuscitačných izieb v rámci chirurgického oddelenia a neskôr sa významne podieľal na vzniku väčšiny ARO na východnom Slovensku a rovnako aj na zaškoľovaní anestéziológov. Práve preto si jeho odkaz inovatívneho, aktívneho a priekopníckeho človeka každoročne pripomínajú lekári od roku 1999 organizovaním memoriálu.

V roku 1986 bol oddeleniu ARO udelený štatút druhej výučbovej bázy Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie zdravotníkov. Oddelenie sa tak stalo základňou pre klinickú časť postgraduálneho vzdelávania lekárov a sestier v odbore anestéziológia a resuscitácia. V tom čase sa počas niekoľkých sezón vykonávali na tomto pracovisku kvalifikačné skúšky z odboru anestéziológia a resuscitácia pri prvostupňových atestáciách. V roku 1990 sa primárom oddelenia stal MUDr. Štefan Trenkler, PhD. , ktorý neskôr založil tradíciu Lučanského memoriálu.

MUDr. Štefan Trenkler, PhD. sa narodil 22. októbra 1949 v Banskej Štiavnici. Po absolvovaní štúdia v roku 1973 nastúpil do Prešova ako anestéziológ. Po atestácii sa venoval nielen praktickej anestéziológii, ale pre jazykovú vybavenosť aj prekladaniu odbornej literatúry. V júli 1990 sa stal primárom a popri vedení oddelenia sa po otvorení hraníc angažoval v medzinárodných organizáciách, zabezpečoval zahraničné študijné i pracovné pobyty pre slovenských anestéziológov a zapojil oddelenie do viacerých medzinárodných výskumných projektov.

Patri medzi prvých organizátorov vedeckých konferencií so zahraničnou účasťou, ktoré sa stali neskôr tradíciou s celoslovenským dosahom a vďaka jeho intenzívnym vedeckým a pedagogickým kontaktom priviedol na Slovensko popredných odborníkov z celého sveta.

Stále sa so zápalom venuje pedagogickej a vzdelávacej činnosti, prednáša v zahraničí, publikuje v európskych odborných časopisoch a organizuje kurzy sú spojené s vydávaním odborných publikácií, ktorých je aj editorom.

V roku 2005 sa oddelenie stalo školiacim pracoviskom Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity a vznikla Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny PU. Funkciu prednostu vykonával do júla 2007 MUDr. Štefan Trenkler, PhD. , v súčasnosti tento post zastáva MUDr. Ľubomíra Romanová, PhD.

Zdroj: FNsP Prešov a MUDr. Ľubomíra Romanová, PhD.

Mohlo by Vás zaujímať
Do čela finančnej správy sa dnes postavila Daniela Klučková
Minister financií Eduard Heger dnes vymenoval za prezidentku finančnej správy Danielu Klučkovú po tom, čo z tejto funkcie odvolal Lenku Wittenbergerovú.
Začalo sa historicky prvé elektronické sčítanie domov a bytov
Najrozsiahlejší projekt Štatistického úradu SR – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021) odštartoval 1. júna.
Zomrela bývalá herečka DAD Anna Simková.
V utorok 28. júla vo veku 89 rokov navždy opustila dosky, čo znamenajú svet, bývalá členka činohry Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Anna Simková.
Odklad oznamovacej povinnosti DAC6
Finančná správa upozorňuje na odklad povinnosti, ktorá vyplýva z novely zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní.
Bez novely legislatívy o vodách je ohrozená EÚ v ambíciách nulového znečisťovania
Mestá a regióny členských štátov Európskej únie uznávajú pozitívny vplyv rámcovej smernice o vode a vyjadrujú poľutovanie nad rozhodnutím Európskej komisie ju neobnoviť. Poslanci odsudzujú nedostatočné financovanie, nedostatok vykonaných opatrení v niektorých členských štátoch a nedostatočnú integráciu environmentálnych cieľov do sektorových politík.
Po zrušení stravných lístkov, môžeme prísť o tieto výhody
Po pandemickej korona kríze prichádza pre podnikateľov v gastronómii ďalšia veľká skúška – parlament má nakročené k zrušeniu stravných lístkov. Tie sa majú nahradiť finančným príspevkom na stravovanie zahrnutým v mzde.
Pivovar Šariš po korone vracia život do regiónu: Zdvojnásobil finančnú čiastku v grantovom programe
Prinášať kvalitu a pivný zážitok celému Slovensku a stáť pri regióne, v ktorom je doma. To je poslanie Plzeňského Prazdroja Slovensko, ktorý vyhlásil ďalší ročník grantového programu Šariš ľuďom. Pivovar Šariš je súčasťou prešovského regiónu už vyše polstoročia a aj v týchto neľahkých časoch chce prispieť nielen k jeho rozvoju, ale aj opätovnému naštartovaniu. Preto zvýšil podporu miestnym komunitám v rámci kraja o 100% na 32-tisíc eur.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.