Sobota, 26. september 2020
Meniny má Edita | zajtra Cyprián

Návštevníci archeoparku v Hanušovciach nad Topľou zažijú pravekú módnu prehliadku

V piatok 25. októbra otvorí Archeopark Živá archeológia svoje brány pre širokú verejnosť poslednýkrát v tomto roku.

V rámci podujatia Zatváranie brány 2019 pripravilo Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou záverečný archeofestival tejto sezóny. Návštevníci sa tak môžu preniesť do najvzdialenejšej minulosti ľudských dejín a pripravené je aj prekvapenie - praveká módna prehliadka.

Témou záverečného archeofestivalu bude "Prežitie v praveku". Podľa archeologičky Ivany Lešičkovej to však ľudia zo staršej doby kamennej nemali jednoduché.

"Zameriame sa na najstaršie obdobie ľudských dejín - dobu kamennú. Lovci a zberači z paleolitu to mali v živote veľmi ťažké - neustále presuny za zverou, budovanie stále nových obydlí, neistá budúcnosť, " hovorí Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Ako ďalej vysvetľuje, veľký posun nastal v mladšej dobe kamennej. Ukázali sa tu totiž prví roľníci, ktorí sa stali priekopníkmi poľnohospodárstva a prvých remesiel.

"Týmto našim neolitickým predkom vďačíme za to, že sme sa mohli dostať na pomyselný vrchol potravinového reťazca a žiť v podstate tak, ako žijeme teraz, " prezradila Lešičková.

Počas podujatia sa návštevníci naučia základné znalosti, ktoré praveký človek musel ovládať. Zoznámia sa so základnými loveckými technikami, pretože podľa Lešičkovej musel každý paleolitický muž dokázať skoliť mamuta a obrániť sa pred jaskynným medveďom.

"Pozrieme sa aj na druhú zložku prežitia – hľadanie rastlinnej potravy a jej základné spracovanie. Takisto sa naučíme zhotoviť si vlastné nástroje a odev podľa pravekých techník", dodáva Lešičková.

Na podujatí nebudú podľa nej chýbať ani zábavné kvízy a praveká módna prehliadka. Záverečný archeofestival sezóny sa uskutoční v piatok 25.10.2019 v čase od 10:00 h do 16:00 h. Vstup je voľný.

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975.. 1.1.2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: DAMA Fest
Ako každý rok, tak aj tento sa uskutočnil Festival SZUŠ DAMA, kde žiaci aj učitelia predstavili to, čo sa naučili.
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s dodávateľom parkovacieho softvéru
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s firmou OCP s.r.o. , na realizáciu informačného systému automatizovanej regulácie parkovania. Cieľom je vytvorenie centrálneho systému evidencie vozidiel, ktorý od januára 2021 umožní kontrolu platieb za parkovné.
Vyhlásenie mesta Prešov k úhrade záväzkov voči spoločnosti Matijka, s.r.o
Mesto Prešov vyplatilo spoločnosti Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sumu len do výšky stanovenej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Zvyšnú vyfakturovanú čiastku radnica naďalej považuje za nedôvodnú.
Mesto Prešov sa v septembri zapojí do súťaže Do práce na bicykli
Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do národnej kampane Do práce na bicykli. Celoslovenská súťaž potrvá od 1. do 30. septembra 2020.
V Prešove sme si pripomenuli 76. výročie Slovenského národného povstania
Pri pamätníkoch v Južnom parku a na Konštantínovej ulici sme si pripomenuli pamiatku obetí SNP. Ani po 76 rokoch tak nezabúdame na tých, ktorí padli v boji za našu slobodu.
Mesto Prešov zaplatilo firme Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce
Mesto Prešov pristúpilo k úhrade oprávnených nákladov spojených so záchrannými prácami vykonanými po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Faktúry od spoločnosti Matijka s.r.o. radnica preplatila do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.
Mesto Prešov reaguje na nepravdivé informácie uverejnené na webovej stránke denníka Plus jeden deň
Mesto Prešov k dnešnému dňu neeviduje žiadne exekučné konanie, ktoré by bolo vedené proti mestu zo strany spoločnosti Matijka s.r.o. Mesto Prešov doteraz zaplatilo firme Matijka s.r.o. len časť faktúry vo výške 250 tisíc eur, pričom o tejto skutočnosti sme informovali aj na tlačovom brífingu dňa 4.8.2020.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.