Utorok, 18. február 2020
Meniny má Jaromír | zajtra Vlasta

Návštevníci archeoparku v Hanušovciach nad Topľou zažijú pravekú módnu prehliadku

V piatok 25. októbra otvorí Archeopark Živá archeológia svoje brány pre širokú verejnosť poslednýkrát v tomto roku.

V rámci podujatia Zatváranie brány 2019 pripravilo Krajské múzeum v Prešove – organizačná jednotka Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou záverečný archeofestival tejto sezóny. Návštevníci sa tak môžu preniesť do najvzdialenejšej minulosti ľudských dejín a pripravené je aj prekvapenie - praveká módna prehliadka.

Témou záverečného archeofestivalu bude "Prežitie v praveku". Podľa archeologičky Ivany Lešičkovej to však ľudia zo staršej doby kamennej nemali jednoduché.

"Zameriame sa na najstaršie obdobie ľudských dejín - dobu kamennú. Lovci a zberači z paleolitu to mali v živote veľmi ťažké - neustále presuny za zverou, budovanie stále nových obydlí, neistá budúcnosť, " hovorí Mgr. Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačná jednotka Kaštiel a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

Ako ďalej vysvetľuje, veľký posun nastal v mladšej dobe kamennej. Ukázali sa tu totiž prví roľníci, ktorí sa stali priekopníkmi poľnohospodárstva a prvých remesiel.

"Týmto našim neolitickým predkom vďačíme za to, že sme sa mohli dostať na pomyselný vrchol potravinového reťazca a žiť v podstate tak, ako žijeme teraz, " prezradila Lešičková.

Počas podujatia sa návštevníci naučia základné znalosti, ktoré praveký človek musel ovládať. Zoznámia sa so základnými loveckými technikami, pretože podľa Lešičkovej musel každý paleolitický muž dokázať skoliť mamuta a obrániť sa pred jaskynným medveďom.

"Pozrieme sa aj na druhú zložku prežitia – hľadanie rastlinnej potravy a jej základné spracovanie. Takisto sa naučíme zhotoviť si vlastné nástroje a odev podľa pravekých techník", dodáva Lešičková.

Na podujatí nebudú podľa nej chýbať ani zábavné kvízy a praveká módna prehliadka. Záverečný archeofestival sezóny sa uskutoční v piatok 25.10.2019 v čase od 10:00 h do 16:00 h. Vstup je voľný.

Pôvodné Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou vzniklo v r. 1975.. 1.1.2017 sa zlúčilo s Krajským múzeom v Prešove. Spolu s jeho pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou hanušovského múzea je živé archeologické múzeum v prírode, v Prešove expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku a Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už viac ako pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
FLEXI jedálny lístok sa v Prešove osvedčil, mesto chce zapojiť ďalšie školy
Mesto Prešov sa ako jedna z prvých samospráv na Slovensku koncom minulého roka zapojilo do projektu Ministerstva školstva s názvom FLEXI školské stravovanie. Ide o inovatívny a moderný prístup k zostave jedálneho lístka v školských jedálňach s dôrazom na čerstvé potraviny z regiónov aj s cieľom skracovania uhlíkovej stopy a podpory regionálnych producentov, ďalej minimalizáciu plastov, znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných, a tiež akceptovanie náboženských požiadaviek a národnostných špecifík.
Zrútenie bezbariérovej plošiny na Šváboch
Podvečer 23.01.2020 došlo k zrúteniu časti bezbariérovej plošiny so zábradlím v areáli nákupného strediska na Švábskej ulici č. 36
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.