Utorok, 21. január 2020
Meniny má Vincent | zajtra Zora

Hrad Šariš má ďalšiu novinku pre turistov

11 metrov dlhý a 2 metre široký je nový dubový drevený most na hrade Šariš. Tri mesiace ho vyrábal tesársky majster Jaroslav Hyrja. Postavený je pravdepodobne na pôvodnom mieste ako v minulosti.

Most vznikal tri mesiace. Nie je v ňom kúsok železa.
Most vznikal tri mesiace. Nie je v ňom kúsok železa.

Bez akéhokoľvek klinca či železa je postavený nový drevený most na dominante mesta Veľký Šariš. Hrad Šariš sa zveľaďuje každý rok. Tento rok v hradnom areáli pribudol nový drevený most.
„Bude slúžiť pre vstup na horný hrad, je postavený pravdepodobne na pôvodnom mieste. Urobili sme ho podľa požiadaviek Krajského pamiatkového úradu v Prešove. Predlohou bol most na hrade Krakovec v Čechach, “ informoval správca hradu Ladislav Babuščák.

Most je dlhý 11 metrov a široký 2,20 m. Je bezbariérový a jeho súčasťou bude aj kamenná nájazdová rampa. „Most bude ošetrený ľanovým olejom proti poveternostným podmienkam a škodcom, " uviedol Babuščák.

Most je urobený z dubových hranolov. „Vyrábal som ho tri mesiace, bola to veľmi náročná práca, veľmi komplikovaná a piplačka, keďže trámy boli krivé a nemali rovnaký rozmer. Nebolo to v rovine, všetko som musel stále premeriavať, kresliť a prekresľovať. Všetko muselo pasovať, “ povedal tesár Jaroslav Hyrja.

Ide o pevné, mohutné a obdivuhodné dielo. „Most sa urobil tak, ako sa to robilo kedysi, nie je v ňom kúsok železa. Všetko sú preplaty, nie sú tam slepé spoje, drží to samo osebe, “ dodal Hyrja. (ver)

FOTO: Jore

Most vznikal tri mesiace. Nie je v ňom kúsok železa.

Most vznikal tri mesiace. Nie je v ňom kúsok železa.
Mohlo by Vás zaujímať
Severovýchod Slovenska v zime núka wellness, lyžovanie, kultúru, históriu
Severovýchod Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch celoročne. Hlavná sezóna sa síce sústreďuje na leto, ale aj zima poskytuje dostatok možností na turistické vyžitie.
Výsledky ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019
Šiesty ročník ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja pozná víťazov. Laureátov vybrala verejnosť v online hlasovaní, ako i odborná porota na neverejnom zasadnutí v sídle Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
Prešovský kraj predstaví čaro svojho vidieka - ITF SLOVAKIATOUR 2020
Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska spoločne s Prešovským samosprávnym krajom pozývajú všetkých záujemcov objaviť jeho krásy na medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020. Expozícia Prešovského kraja sa bude tento rok niesť v znamení témy - Čaro vidieka.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.