Štvrtok, 27. február 2020
Meniny má Alexander | zajtra Zlatica

FS ŠARIŠAN: Ro©k na dzedzine

Mesto Prešov a Galéria v Caraffovej väznici vás pozývajú na unikátnu výstavu. Už 12. novembra máte jedinečnú možnosť zažiť v priestoroch galérie emócie, tradície aj trochu iný pohľad na kultúru našich predkov.

Zámerom projektu je sprostredkovať súčasnej generácii pohľad na spôsob života našich predkov zachytený a prezentovaný prostredníctvom viacerých umeleckých žánrov - umeleckej fotografie (výstava a kalendár), hudobného a speváckeho umenia (CD nosič), etnografických reálií (publikácia), tanečného a dramatického umenia (záverečný program).

Prostredníctvom jednotlivých mesiacov roka tvorcovia predstavujú významné prejavy rodinného a výročného zvykoslovia a zachytávajú emóciu dôb minulých.

S námetom prišla bývala členka FS Šarišan Sisa Matisová Kravcová, ale keďže členovia FS Šarišan zistili, že nie sú jediní, ktorých odkaz kultového filmu Martina Ťapáka inšpiroval, rozhodli sa pre iný prístup a spracovanie.

Rok recesisticky zmenili na Ro©k, čo vyjadruje nielen hudobný žáner, ale c v krúžku je zároveň vyjadrením ochrannej známky. To predurčuje aj mieru štylizácie, ktorou je FS Šarišan už dlhodobo charakteristický. Ďalším inovatívnym prístupom je trojročná práca na diele, ktorého základ tvorí 12 štylizovaných fotografických obrazov jednotlivých mesiacov roka s 13-tym bonusom.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. novembra 2019 v Galérii Caraffovej väznice o 16.00 hod. Fotenie zabezpečil medzinárodne uznávaný fotograf Jano Štovka. Do jednotlivých obrazov oslovili najvýznamnejšie osobnosti z oblasti kultúry nášho kraja.

Ponuku na spoluprácu prijali Peter Lipa, Katka Knechtová, Katka Koščová, Martin Husovský (Komajota) a Veronika Husovská, Heľeňine oči, Hrdza, manželia Stražanovci, Valika Furješová, Gabika Marcinková, Stanka Kašperová, Žeňa Libezňuk, Mišo Hudák, Marián Čekovský, Milan Junior Zimnýkoval, Marcel Merčiak, Kandráčovci, Anka Servická, Marka Mačošková, Anka Poráčová, aj bývalá členka FS Šarišan Ivana Christová.

Vytvorené obrazy budú v priebehu 3 rokov postupne oživované prostredníctvom ďalších umeleckých žánrov. Budúci rok ožijú prostredníctvom hudby, na ktorej by sa mali podieľať jednotliví hudobní protagonisti spolu s Ľubom Šebejom a ďalšími hosťami. FS Šarišan tiež chce jednotlivé obrazy zasadiť do etnografického kontextu a vydať kalendár, prípadne podrobnejšiu publikáciu. Umelecké texty aj etnografický materiál čerpá z výskumov Jána Lazoríka, ktorého odkaz a osobnosť je stále nedostatočne cenená.

A nakoniec dielo ožije prostredníctvom tanečného a dramatického umenia. Táto záverečná divadelná podoba diela bude reprezentačným programom 55. výročia založenia FS Šarišan. Ponuku na spoluprácu prijala renomovaná režisérka Julka Rázusová, choreografi Laco Cmorej, Ivanka Kučerová, Vilo Mikula a ďalší...

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania idú prezentovať tradičné slovenské jedlá na kuchársku olympiádu
18. februára budú kuchári z Prešova predvádzať svoje umenie na kuchárskej olympiáde v Stuttgarde. Súťažiť budú v kategórii Community catering Teams. Súperiť budú s kuchármi z Taiwanu, Malaysie, Švédska, Chorvátska, Ameriky či Švajčiarska.
Gabriela Marcinková: Predpokladám, že Sviňa vyvolá veľkú spoločenskú diskusiu
Film Sviňa sa stáva čoraz častejšou témou spoločenských rozhovorov. Už z traileru je zjavné, že pôjde o drsný film, ktorý naozaj verne znázorní realitu, ktorú dnes na Slovensku žijeme. Na premiéru v Prešove príde aj rodáčka Gabriela Marcinková.
Peter Cmorik šokuje fanúšikov i blízkych! Havária na motokárach!
O tom, že život človeka dokáže zmeniť jediná sekunda, sa presvedčili už mnohí. Najnovšie sa do kategórie ľudí, možno až s fatálnymi skúsenosťami tohto druhu, zaradil i slovenský spevák Peter Cmorik, pre ktorého sa stala takmer osudnou jazda na motokárach. I keď, našťastie, „iba“ vo videoklipe k najnovšej skladbe Dnes to príde.
Študenti Pedagogickej fakulty pomáhali športovcom s intelektuálnym znevýhodnením
Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
Slanská bude zelenou oddychovou zónou
Mesto Prešov chystá verejné obstarávanie pre projekt revitalizácie verejného priestranstva na Slanskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová. Pribudne zeleň, lavičky i nové osvetlenie.
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia víťazov jubilejnej fotosúťaže
V Rákociho paláci vystavia víťazné diela fotosúťaže Náš príbeh. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v utorok 11. februára v rámci kampane Národný týždeň manželstva. Na Slovensku sa organizuje jubilejný desiatykrát.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.