Piatok, 10. júl 2020
Meniny má Amália | zajtra Milota

Mesto Prešov podáva pomocnú ruku

V centre mesta Prešov, v okolí nákupných centier, aj na frekventovaných miestach ľudia často vídavajú deti alebo matky s deťmi, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii a žiadajú o pomoc alebo najčastejšie, o finančné prostriedky. Mesto Prešov túto skutočnosť vníma a tentoraz navrhuje riešenia v spolupráci so širokou verejnosťou.

Cieľom mesta Prešov je informovať občanov, ktorí takýchto ľudí v uliciach mesta stretnú, aby ich navigovali tam, kde dostanú jedlo alebo ošatenie zdarma, a uprednostnili túto priamu formu pomoci pred poskytovaním finančných prostriedkov.

V budove Mestského úradu v Prešove sa na túto tému uskutočnilo niekoľko pracovných stretnutí, na ktoré si Odbor služieb pre občanov prizval aj zástupcov Mestskej polície, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, občianskych združení, neziskových organizácií a ďalších inštitúcií, ktoré pracujú s ľuďmi odkázanými na sociálnu pomoc.

Predmetom rokovaní bola sociálna situácia osôb, ktoré v uliciach mesta Prešov opakovane žiadajú od okoloidúcich finančné prostriedky. V mnohých prípadoch ide o maloleté deti bez sprievodu rodičov, alebo o matky s deťmi.

Jedným z výstupov stretnutí je informačný leták pomoci, ktorý slúži ako informácia pre širokú verejnosť.

Mesto Prešov zároveň v spolupráci so Slovenským Červeným krížom v Prešove zabezpečuje od začiatku novembra 2019 podávanie teplých polievok pre matky s deťmi na ulici, a to každý pracovný deň v čase od 13.00 do 14.00 hod. v priestoroch SČK ÚS na Jarkovej ul. 45 v Prešove.

Záujmom mesta Prešov je vytvoriť systém opatrení poskytovania sociálneho poradenstva, zabezpečenia základných životných potrieb a pomoci občanom, ktorí v meste Prešov hľadajú a prosia o pomoc. Zároveň je však cieľom nájsť vhodné riešenia za pomoci neverejných poskytovateľov, cirkevných i mimovládnych organizácií, ktoré na území mesta pôsobia, a ktoré budú postupne vytvárať systém pomoci.

Mesto Prešov už začiatkom roka 2019 poskytlo prostredníctvom Územného spolku Slovenského Červeného kríža teplé polievky pre deti v nepriaznivej sociálnej situácii. Okrem toho, školopovinné deti do 10 rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia majú osobitné zľavnené cestovné v MHD. Tento projekt podporuje pravidelnú školskú dochádzku a pomáha rodinám v oblasti výdavkov na dopravu do školy.

„Príslušníci Mestskej polície sú prví, ktorí sa stretávajú s ľuďmi na ulici. Najkomplikovanejšie sú situácie hlavne v neskorých večerných až nočných hodinách, alebo v čase sviatkov a dní pracovného pokoja. Rodičia detí z rómskych komunít si po ne nie sú vždy schopní a ochotní prísť, " uviedol veliteľ pracoviska Mestskej polície v centre mesta.

Mestská polícia ďalej uviedla, že problematika strádajúcich osôb v mestách je rozšírená, a to nielen v Prešove, pričom až 90% týchto ľudí na uliciach sú občania z priľahlých obcí s početnou rómskou komunitou. Samotné žobranie však nie je legislatívne upravené žiadnym zákonom. Ak však verejnosť poskytne finančné prostriedky týmto strádajúcim občanom, vytvorí priestor a nechcene ich pozýva do mesta za „jednoduchým zárobkom“, čo negatívne ovplyvňuje výkon sociálnej práce terénnych sociálnych pracovníkov. Počet týchto občanov následne narastá a ich konanie negatívne ovplyvňuje bežných občanov, ktorí v meste žijú alebo ho navštevujú.

Navyše, prosba o pomoc je veľakrát podmienená závislosťou na omamných látkach. Prítomní sa preto zhodli na tom, že pri riešení problematiky strádajúcich v uliciach je potrebné spolupracovať aj so zástupcami obcí a miest v okolí Prešova. Mária Humeníková, vedúca Odbor služieb pre občanov MsÚ poukázal na potrebu monitoringu týchto osôb, a následne bude potrebné rozšíriť spoluprácu so starostami a primátormi obcí, z ktorých títo občania pochádzajú.

Gréckokatolícka charita Prešov poskytuje pre ľudí bez domova možnosť bezplatne vykonať hygienu a vyprať šatstvo, prípadne za symbolický poplatok. Tiež ponúkajú obedy zdarma pre celú rodinu - obedy v čase od 13.00 do 13.30 hod. v priestoroch GKCH na ul. Pod táborom 33.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vidí podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia SPODaSK na ÚPSVaR v Prešove riešenie v pomáhaní rodinám formou sociálneho poradenstva a preventívnych akciách v školách v spolupráci s Policajným zborom a inými subjektmi.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.