Nedeľa, 15. december 2019
Meniny má Ivica | zajtra Albína

Mesto Prešov podáva pomocnú ruku

V centre mesta Prešov, v okolí nákupných centier, aj na frekventovaných miestach ľudia často vídavajú deti alebo matky s deťmi, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii a žiadajú o pomoc alebo najčastejšie, o finančné prostriedky. Mesto Prešov túto skutočnosť vníma a tentoraz navrhuje riešenia v spolupráci so širokou verejnosťou.

Cieľom mesta Prešov je informovať občanov, ktorí takýchto ľudí v uliciach mesta stretnú, aby ich navigovali tam, kde dostanú jedlo alebo ošatenie zdarma, a uprednostnili túto priamu formu pomoci pred poskytovaním finančných prostriedkov.

V budove Mestského úradu v Prešove sa na túto tému uskutočnilo niekoľko pracovných stretnutí, na ktoré si Odbor služieb pre občanov prizval aj zástupcov Mestskej polície, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, občianskych združení, neziskových organizácií a ďalších inštitúcií, ktoré pracujú s ľuďmi odkázanými na sociálnu pomoc.

Predmetom rokovaní bola sociálna situácia osôb, ktoré v uliciach mesta Prešov opakovane žiadajú od okoloidúcich finančné prostriedky. V mnohých prípadoch ide o maloleté deti bez sprievodu rodičov, alebo o matky s deťmi.

Jedným z výstupov stretnutí je informačný leták pomoci, ktorý slúži ako informácia pre širokú verejnosť.

Mesto Prešov zároveň v spolupráci so Slovenským Červeným krížom v Prešove zabezpečuje od začiatku novembra 2019 podávanie teplých polievok pre matky s deťmi na ulici, a to každý pracovný deň v čase od 13.00 do 14.00 hod. v priestoroch SČK ÚS na Jarkovej ul. 45 v Prešove.

Záujmom mesta Prešov je vytvoriť systém opatrení poskytovania sociálneho poradenstva, zabezpečenia základných životných potrieb a pomoci občanom, ktorí v meste Prešov hľadajú a prosia o pomoc. Zároveň je však cieľom nájsť vhodné riešenia za pomoci neverejných poskytovateľov, cirkevných i mimovládnych organizácií, ktoré na území mesta pôsobia, a ktoré budú postupne vytvárať systém pomoci.

Mesto Prešov už začiatkom roka 2019 poskytlo prostredníctvom Územného spolku Slovenského Červeného kríža teplé polievky pre deti v nepriaznivej sociálnej situácii. Okrem toho, školopovinné deti do 10 rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia majú osobitné zľavnené cestovné v MHD. Tento projekt podporuje pravidelnú školskú dochádzku a pomáha rodinám v oblasti výdavkov na dopravu do školy.

„Príslušníci Mestskej polície sú prví, ktorí sa stretávajú s ľuďmi na ulici. Najkomplikovanejšie sú situácie hlavne v neskorých večerných až nočných hodinách, alebo v čase sviatkov a dní pracovného pokoja. Rodičia detí z rómskych komunít si po ne nie sú vždy schopní a ochotní prísť, " uviedol veliteľ pracoviska Mestskej polície v centre mesta.

Mestská polícia ďalej uviedla, že problematika strádajúcich osôb v mestách je rozšírená, a to nielen v Prešove, pričom až 90% týchto ľudí na uliciach sú občania z priľahlých obcí s početnou rómskou komunitou. Samotné žobranie však nie je legislatívne upravené žiadnym zákonom. Ak však verejnosť poskytne finančné prostriedky týmto strádajúcim občanom, vytvorí priestor a nechcene ich pozýva do mesta za „jednoduchým zárobkom“, čo negatívne ovplyvňuje výkon sociálnej práce terénnych sociálnych pracovníkov. Počet týchto občanov následne narastá a ich konanie negatívne ovplyvňuje bežných občanov, ktorí v meste žijú alebo ho navštevujú.

Navyše, prosba o pomoc je veľakrát podmienená závislosťou na omamných látkach. Prítomní sa preto zhodli na tom, že pri riešení problematiky strádajúcich v uliciach je potrebné spolupracovať aj so zástupcami obcí a miest v okolí Prešova. Mária Humeníková, vedúca Odbor služieb pre občanov MsÚ poukázal na potrebu monitoringu týchto osôb, a následne bude potrebné rozšíriť spoluprácu so starostami a primátormi obcí, z ktorých títo občania pochádzajú.

Gréckokatolícka charita Prešov poskytuje pre ľudí bez domova možnosť bezplatne vykonať hygienu a vyprať šatstvo, prípadne za symbolický poplatok. Tiež ponúkajú obedy zdarma pre celú rodinu - obedy v čase od 13.00 do 13.30 hod. v priestoroch GKCH na ul. Pod táborom 33.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vidí podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia SPODaSK na ÚPSVaR v Prešove riešenie v pomáhaní rodinám formou sociálneho poradenstva a preventívnych akciách v školách v spolupráci s Policajným zborom a inými subjektmi.

Mohlo by Vás zaujímať
Verejný účet na pomoc ľuďom z bytového domu na Mukačevskej ulici
Mesto Prešov zverejňuje číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici.
ČERSTVÉ: Na Sídlisku 3 vybuchla bytovka!
Informáciu budeme aktualizovať. Fotografie sú z amatérskych zdrojov (Štefan Michnak; Kristián Malec).
Vznesené obvinenia - Tragédia v Prešove
Vyšetrovanie naďalej prebieha.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
AKTUÁLNE POKYNY - TRAGÉDIA NA MUKAČEVSKEJ V PREŠOVE
Mesto Prešov zverejňuje najzákladnejšie pokyny pre ľudí postihnutých tragédiou.
Vianoce na Trojke
Vianočný program si okrem centra mesta môžete vychutnať už aj na Sídlisku III. Vystúpia tu šikovní žiaci prešovských škôl.
Silvester 2019 v Prešove bude opäť plný skvelej hudby a zábavy
Posledné minúty roka 2019 bude Prešovčanom aj návštevníkom mesta Prešov spríjemňovať skvelá hudba a tá pravá silvestrovská zábava. Oslavy vyvrcholia novoročným ohňostrojom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.