PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18419/velkosarisania_si_pripomenuli_den_vojnovych_veteranov.html

Veľkošarišania si pripomenuli Deň vojnových veteránov

Deň vojnových veteránov alebo aj Deň červených makov je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov . Pripomína sa celosvetovo 11. novembra . Tento deň si pripomenuli aj Veľkošarišania na miestnom cintoríne.
V posledných rokoch sa vo Veľkom Šariši podarilo obnoviť pietne miesta. Aj dnes si Veľkošarišania pripomenuli obete vojen.
V posledných rokoch sa vo Veľkom Šariši podarilo obnoviť pietne miesta. Aj dnes si Veľkošarišania pripomenuli obete vojen.

11. november bol vybraný symbolicky, pretože tento deň roku 1918 , vo vlakovom vozni, neďaleko severo-francúzského mesta Compiègne podpísali o 11 hodine a 11 minúte prímerie Spojenci a Nemecko , čím sa na západnom fronte ukončili boje 1. svetovej vojny.“Som rád, že aj obyvatelia, občianske a  spoločenské organizácie nášho mesta sa pripájajú k miliónom ľudí na celom svete a týmto spôsobom vzdávajú úctu vojakom, ktorí zahynuli v dvoch svetových vojnách a vo vojne, tu na vojenskom cintoríne, kde vedľa seba odpočívajú príslušníci piatich národnosti – maďarskej, poľskej, ruskej, srbskej a slovenskej, ktorí zahynuli v dvoch svetových vojnách a vo vojne, ktorú viedla maďarská republika RAD proti Československu v roku 1919, ” uviedol vo svojom príhovore primátor mesta Viliam Kall.

Generál Bartko: Spomíname, aby mladí nemuseli stavať takéto pamätníky

Vo veľkom Šariši v spolupráci s Mestským úradom a miestnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), začali s obnovou vojenských hrobov a pamätníkov v roku 1917, keď zrekonštruovali a vysvätili vojenský cintorín obeti 1. svetovej vojny. V roku 2018 bol obnovený pomník obetí prvej svetovej vojny, opravený  pamätník občanov Veľkého Šariša (v mestskom parku), ktorí zahynuli v prvej a druhej svetovej vojne a pamätník ruských pilotov na mestskom cintoríne. Tento rok sa v prácach pokračuje, aj vďaka Komunitnej nadácii Veľký Šariš (ktorá projekt podporila finančnou dotáciou) s úpravou mestského parku s cieľom vybudovať dôstojné pietne miesto pri pamätníku občanov Veľkého Šariša, ktorí zahynuli v prvej a druhej svetovej vojne, v centre mesta.

"Som rád, že sa nám v posledných rokoch podarilo nielen obnovovať pietne miesta, ale vďaka vedeniu Základnej školy zapojiť do spomienkových akcií aj našu mládež. Chcem zdôrazniť, že cieľom týchto pietných aktov nie je oslava hrdinov, ale spomienka na všetky obete vojen ako varovanie, aby ste predovšetkým vy, mladí ľudia, nemuseli v budúcnosti stavať takéto pamätníky, ” zdôraznil brigádny generál doc. Ing. František Bartko, CSc.

 
12.11.2019 | Autor: Veronika Lazoríková | Spoločnosť | čítané: 471 krát