Utorok, 14. júl 2020
Meniny má Kamil | zajtra Henrich

Peter Kalenský: PREŠOV ́89

Vernisáž výstavy fotografií v Univerzitnej knižnici PU pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.

Kalensky
Kalensky

Udalosti Novembra 1989 si Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) pripomína viacerými podujatiami – besedami či výstavami. Medzi najsignifikantnejšie z nich patrí výstava známeho prešovského amatérskeho fotografa Petra Kalenského, ktorý začal fotografovať ešte ako pionier (fotoaparátom Pionýr). Venoval sa najmä fotografii prírody, študentského divadla, športu a tiež reportážnej fotografii. Publikoval v dennej tlači, kalendároch, časopisoch a fotopublikáciách.

Počas štúdia na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach viedol fotografický krúžok. Zúčastňoval sa fotografických amatérskych a študentských súťaží od okresnej po celoslovenskú úroveň. Zručnosti z fotografie pri nízkej hladine svetla nadobudnuté na festivaloch študentského divadla Akademický Prešov uplatnil aj pri fotografovaní zhromaždení v novembri a decembri 1989 v Prešove (od 24.11. do 20.12.1989), z ktorých fotografie sú vystavené v UK PU. Viaceré z nich už boli použité v rôznych publikáciách venovaných novembrovým udalostiam ́89. Fotovýstava bola sprístupnená v UK PU už 4. 11. 2019, no jej slávnostné otvorenie sa udialo v utorok 12. novembra 2019 o 16-tej hodine – symbolicky v deň 10. výročia odhalenia sochy Prešovská sloboda od sochára Jara Drotára, ktorá pripomína Nežnú revolúciu v areáli Prešovskej univerzity.

Na úvod vernisáže vystúpil Peter Haľko, riaditeľ UK PU, ktorý vo svojom príhovore priblížil novembrové udalosti z pozície jeho priameho účastníka – študenta, akých vtedy boli v celom Československu tisíce. Ako uviedol, Prešov zareagoval na novembrové udalosti roku 1989 relatívne rýchlo, čo sa prejavilo skorým vznikom Študentského hnutia (štrajkového výboru) a Občianského fóra, neskôr zmenené na VPN – Verejnosť proti násiliu (koordinačný výbor). Obidva výbory začali okrem iných aktivít promptne organizovať aj rôzne protestné zhromaždenia (mítingy). Na fotografiách P. Kalenského sú zachytené viaceré z nich, či už študentské a verejné zhromaždenia v centre mesta alebo zhromaždenia v mestskej hale. P. Haľko pripomenul, že tvárou Nežnej revolúcie v Prešove bol Mikuláš Laš (herec Ukrajinského národného divadla), ktorý bol moderátorom väčšiny týchto zhromaždení. UK PU touto výstavou vzdáva hold nielen jemu, ale najmä občianskym či študentským aktivistom – osobnostiam prešovského Novembra, ako aj všetkým Prešovčanom, ktorí sa aktívne zapojili do udalostí na sklonku roku ́89 a stali sa tak neoddeliteľnou súčasťou Nežnej revolúcie.

Vernisáž pokračovala hudobným programom Jána Jendrichovského (absolventa FF PU), ktorý svojím osobitým, emotívnym štýlom interpretoval na akordeóne jednu z najpôsobivejších piesní Karla Kryla: Morituri te salutant – skladbu, ktorou Kryl zahajoval svoje prvé koncerty po návrate do Československa.

Výstavu slávnostne otvorila prorektorka Prešovskej univerzity Ivana Cimermanová, ktorá vo svojom príhovore vyzdvihla úlohu študentov v Nežnej revolúcii a ocenila aktivitu prešovských fakúlt, resp. ich študentov a pedagógov, počas pamätných revolučných dní. Vyjadrila presvedčenie, že nádeje z Novembra boli aspoň čiastočne pretavené do reality. Poďakovala sa osobnostiam prešovskej Nežnej revolúcie, ktorí prišli na vernisáž – Peter Rázus, Ľudo Petraško, Peter Lieskovský (členovia VPN) a Miro Ondirko (šéfredaktor študentských novín Prešovská zmena), aby priblížili študentom revolučné udalosti. Poukázala tiež na to, že Prešovská univerzita si 30. výročie týchto udalostí pripomína viacerými akciami (https://www.unipo.sk/aktuality/33846/), aby odkaz 17. novembra pretrvával aj naďalej.

Na vernisáži sa zúčastnilo viacero osobností Za všetkých prehovoril Ľ. Petraško, ktorý početnému auditóriu (skladajúcemu sa najmä zo študentov a učiteľov Filozofickej fakulty PU) priblížil začiatky Nežnej revolúcie v Prešove, vznik VPN a jeho fungovanie, organizovanie mítingov a celkovo novembrovú atmosféru nielen v Prešove a vtedajšom Československu, ale prepojil ju s udalosťami prebiehajúcimi v tej dobe vo východnej Európe. Auditóriu priblížil najmä prvý mesiac prešovskej Nežnej revolúcie zobrazený na vystavených fotografiách – počnúc prvým študentským protestom v centre mesta (24. novembra), cez generálny štrajk, sviečkovú demonštráciu, zbierku na pomoc Rumunsku, míting s Václavom Havlom a Milanom Kňažkom v mestskej hale až po štedrovečernú polnočnú omšu.

Nasledoval príhovor autora výstavy Petra Kalenského, v ktorom so skromnosťou sebe vlastnou odmietol akúkoľvek hrdinskú úlohu pri vzniku fotografií, aj keď najmä v prvých dňoch revolúcie bolo fotografovanie protištátnych protestných zhromaždení spojené so značným rizikom, čo v prípade revolučného neúspechu by určite znamenalo negatívne dopady na jeho osobný aj profesionálny život. P. Kalenský priblížil viaceré z prezentovaných fotografií a rôzne osobnosti i udalosti a okolnosti, za ktorých vznikali. Po tomto príspevku odznela v podaní J. Jendrichovského gitarová verzia pesničky Jara Filipa – Do batôžka, ktorá (ako upozornil interpret) až prekvapujúco nepríjemne prepája prednovembrovú dobu s tou dnešnou.

Na záver oficiálnej časti vernisáže P. Haľko poďakoval prítomným za účasť na vernisáži a zároveň ich pozval nielen na prezretie fotografií, ale aj výstavy publikácii s „novembrovou“ tematikou z fondu UK PU a najmä autentických dokumentov z Nežnej revolúcie, ktoré pripravila Univerzitná knižnica PU a vhodne dopĺňali fotovýstavu.

V neoficiálnej časti vernisáže dominovala neformálna diskusia s prítomnými priamymi účastníkmi prešovského novembra ́89, ktorí spomínali na novembrové udalosti a najmä na ich protagonistov, ktorými boli nielen aktivisti ako Ján Kravec, Dana Straková, Mária Olejníková, Peter Burda, Anton Bartunek, Alojz Zaduban, Juraj Krihovský, Valéria Kupčáková, Mikuláš Laš, Štefan Poliak, Pavol Durkot, Jozef Veverka, Ivan Benko, Milan Tomaník, Peter Himič, Tibor Búza, Jaroslav Rezník, Jozef Puchala, Jozef Muránsky, Miloš Tuhrinský, Rudolf Petrovič, Karel Fröhlich (a mnohí ďalší), ale aj hudobníci, ako Edo Klena či Mloci. Žiaľ, viacerí z nich už nie sú medzi nami, čo pripomenul P. Lieskovský, pričom ich nazval „duchovia novembra“. Všetkým im patrí naša vďaka a rešpekt.

Vernisáž výstavy fotografií Petra Kalenského bola dôstojnou spomienkou na 30-te výročie Nežnej revolúcie a ukázala, že revolúcia prebiehala nielen v Prahe a Bratislave, ale aj v regiónoch a mestách, akým je Prešov. Ukázala, že ani v dnešných prazvláštnych časoch nemusíme hľadať pseudohistorické udalosti, ale že tu máme stále aktuálne „stopy“ nedávnej histórie ako dôležitú súčasť nášho súčasného bytia, na ktorú môžeme byť právom hrdí.

Jendrichovsky

Jendrichovsky
Jendrichovsky

Jendrichovsky
Cimermanova_Halko

Cimermanova_Halko
Halko_Petrasko

Halko_Petrasko
osobnosti_novembra

osobnosti_novembra
publikum

publikum
publikum

publikum
publikum

publikum
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Spoločnosť HSF System SK dokončila projekty v Prešove za 20 mil. eur
Hobby Park v Prešove sa rozrástol o obchodný dom ASKO – NÁBYTOK. Stavbu realizovala ako generálny dodávateľ slovenská stavebná spoločnosť HSF System SK. Je to pre ňu už tretí projekt v poradí v tejto obchodnej zóne. Všetky objekty tu vyrástli za necelé dva roky. Developerom je slovensko-rakúska spoločnosť Atrios.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.