Pondelok, 13. júl 2020
Meniny má Margita | zajtra Kamil

Deň študentstva sa na Prešovskej univerzite niesol v znamení ocenení a spomienkového stretnutia pri soche slobody

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 30. výročia Nežnej revolúcie odovzdal rektor Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Peter Kónya podpredsedom akademických senátov za študentskú časť Bronzovú medailu. Medaila je symbolickým vyjadrením úcty všetkým študentom, ktorí boli dôležitými aktérmi veľkého prevratu v novembri 1989.

Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU

Ocenenie študentov Bronzovou medailou

Prešovská univerzita si výročie Nežnej revolúcie pripomína sériou podujatí organizovaných na pôde univerzity v priebehu celého mesiaca. Jednou zo sprievodných akcií bolo aj ocenenie a poďakovanie študentom formou Bronzovej medaile, ktorú si z rúk rektora prevzalo celkovo 8 študentov, reprezentujúcich osem fakúlt univerzity. „Chcem zdôrazniť, že ste to najmä vy, mladí ľudia, ktorí máte už od mladosti možnosť zoznámiť sa s výdobytkami a výhodami, ktoré priniesla Nežná revolúcia. Či už je to sloboda vyjadrovania, slobodný výber vysokej školy, cestovanie do zahraničia, ako aj celkom iné možnosti pre svoje uplatnenie po skončení štúdia, aké boli pred revolúciou, “ prihovoril sa senátorom rektor univerzity Peter Kónya, vyzdvihujúc úlohu študentov v novembri 1989.

„Toto vyznamenanie berte ako ocenenie jednak vašej práce v akademických senátoch, za to že hájite záujmy študentov, ich požiadavky i nálady, ako aj ocenenie a vzdanie úcty všetkým študentom od roku 1989 na našej univerzite, ktorí sa významný spôsobom podieľali na novembrových udalostiach prinášajúcich zmenu v našej spoločnosti, “ pokračoval rektor.

V mene prítomných senátorov sa pri preberaní ocenenia prihovoril aj doktorand Inštitútu politológie Filozofickej fakulty: „Dnes si pripomíname nielen 30. výročie Nežnej revolúcie, ale pripomíname si aj udalosti z novembra 1939, kedy boli nacistickými vojskami surovo potlačení študenti, ktorí protestovali a nesúhlasili s totalitným režimom. Kým v roku 1989 sme bojovali proti komunistickej nadvláde, tak rok 1939 bol protestom proti fašistickej a nacistickej ideológii. A preto je moja prosba ako zástupcu študentov v akademickom senáte tá, aby sme už nikdy nedali priestor žiadnemu extrémizmu, či už pravicovému alebo ľavicovému, “ uviedol Matúš Žac, ktorý zároveň prítomných študentov vyzval, aby vždy konali demokraticky. V rámci svojho vystúpenia sa Žac poďakoval vedeniu univerzity a jednotlivých fakúlt, že sú dnes študenti vnímaní ako rovnocenní partneri, čo vidieť aj na práci v akademických senátoch.

Spomienkové stretnutie pri soche Prešovská sloboda

V obdobnom duchu sa v mene študentov univerzity prihovoril Matúš Žac aj na podujatí, ktoré zorganizovali študenti v podvečer 17. novembra pri soche Prešovská sloboda nachádzajúcej sa v areáli univerzity. Študentskej spomienky sa pri symbolickom zapálení sviečky zúčastnilo takmer 50 študentov. V rámci stretnutia sa uskutočnilo aj performance univerzitného študentského divadla pod taktovkou prof. Karla Horáka. „Ďakujem vašim rodičom, aj vám, študentom, ako pokračovateľom ich odvahy kráčať dopredu, boriť sa v problémoch a hľadať pravdu, “ vyzdvihol na spomienkovom stretnutí prorektor PU Gabriel Paľa, ktorý bol roku 1989 v štrajkovom výbore študentov. „Želám vám, aby vo vás stále dýchal duch odvahy, aby ste hľadali pravdu, samozrejme bez zbraní a násilia, agresivity s čistým štítom, láskou a porozumením, “ ukončil stretnutie prorektor, ktorý následne prečítal na počesť výročia vlastné verše  s názvom Čakanie na anjela.

Ďalšie podujatia pod taktovkou univerzity

Akcie, ktoré si pripravila univerzita pri príležitosti pripomenutia novembrových udalostí, budú pokračovať aj zajtra, 19. novembra. Sprievodným podujatím bude študentská charitatívna akcia "Deň dobrého srdca", ktorá sa počas celého dňa bude konať na pôde Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) PU. Táto dobrovoľná finančná zbierka pre onkologických pacientov Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove je zároveň spojená so študentskou kvapkou krvi, ktorá sa bude rovnako realizovať v  priestoroch FZO.  

Dňa 20. novembra sa na PU pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie uskutočnia až tri diskusie. Na podnet študentov univerzitných médií sa pod taktovkou Inštitútu slovakistiky a mediálnych FF o 10:40 hod. v Univerzitnej knižnici PU uskutoční študentská beseda: Novembrová univerzita s hosťami J. Rusnákom, J. Sipkom a J. Sabolom. Hudobným hosťom podujatia bude prešovský pesničkár Edo Klena.

O 15:00 hod. bude univerzitná knižnica zároveň hostiť Valéra Mikulu, ktorý vystúpi s prednáškou Dominik Tatarka, život v diele (s presahom k Novembru 1989), spojenú s prezentáciou trojdielneho Výberu z jeho textov. Na rektoráte PU sa v daný deň v čase od 9.45 – 11.15 hod. uskutoční i diskusia (P. Himič, M. Ondirko, Ľ. Krajňá) s názvom November ’89 očami priamych účastníkov, ktorá bude spojená s premietaním autentickej videonahrávky. Jej organizátorom je Centrum výskumu detskej reči a kultúry Pedagogickej fakulty PU a Študentské divadlo PU.

Sériu besied uzatvorí dňa 26. novembra diskusia: Odkaz nežnej revolúcie súčasnému človeku (J. Vrábeľ ml.) na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte pod záštitou Katedry aplikovanej edukológie.

Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - odovzdávanie ocenenia: Marcel Mravec, AVS CCKV PU
Foto - spomienkové stretnutie pri soche slobody: @petinoh
Foto - spomienkové stretnutie pri soche slobody: @petinoh
Foto - spomienkové stretnutie pri soche slobody: @petinoh
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovské materské školy budú pre deti otvorené aj počas prázdnin
Mesto Prešov zverejňuje letný harmonogram otvorenia materských škôl. Deti sa počas letných prázdnin môžu hrať a učiť v 17 materských školách.
Prešovské materské a základné školy rozširujú prevádzkový čas
Mesto Prešov v súlade s Rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR predlžuje od 15.6.2020 prevádzkový čas vo všetkých materských a základných školách maximálne na 10 hodín denne.
Klub nadaných detí už v tomto školskom roku neotvoria
Klub združuje deti so všeobecným intelektovým nadaním, deti nadané matematicky, lingvisticky, bystro uvažujúce deti, deti hravé a ochotné rozširovať si obzory všetkými smermi.
Prešovské základné školy dnes rozdali viac ako 6000 vysvedčení, stovky ďalších si žiaci neprevzali
Aj v Prešove si dnes žiaci odniesli domov svoje vysvedčenia. Vyzdvihnúť si ich však neprišli všetci.
O Klub nadaných detí aj v tomto školskom roku obrovský záujem
Klub, aký nemá páru na celom Slovensku. Založili ho zanietení učitelia a združujú sa v ňom nadané deti. Mimoriadne bohatý na program bol aj v tomto školskom roku.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.