Sobota, 18. január 2020
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.

Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.

Už tradične boli fotografie rozdelené do niekoľkých kategórií - Black & white; Kultúra, tradície a história; Príroda; Šport a športové aktivity. Víťazov určila odborná porota, ktorej opäť predsedal Jano Štovka (MQEP), ktorý je zároveň podpredsedom APFSR (Asociácia profesionálnych fotografov Slovenskej republiky). „Tento ročník fotosúťaže bol, podľa môjho názoru, veľmi plodný. Spolu s kolegami sme mali možnosť vidieť množstvo vynikajúcich fotografií, ktoré bolo naozaj ťažké ohodnotiť a oceniť. Pri určovaní jednotlivých poradí fotografií sme sa naozaj natrápili. Som veľmi rád, že na snímkach vidieť a cítiť to, že fotografi premýšľajú a snažia sa dostať na miesta, ktoré nie sú úplne bežné, kde sa vyžaduje aj určitá fyzická aktivita, “ hovorí Jano Štovka, ktorý dodáva: „Uhly pohľadu sa snažia voliť tak, aby tie fotografie boli čo najzaujímavejšie. Za mňa a za porotu vyjadrujem obdiv všetkým zúčastneným a teším sa na budúci ročník súťaže.“ Ďalšími členmi poroty boli Martin Krystýnek (MQEP, predseda APFSR), Stano Mihalík (člen APFSR, FAC fotoateliér Prešov) a Ladislav Biath (Ephoto Slovakia).

Úlohou profesionálnych i amatérskych fotografov bolo zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. Aj tento rok bolo prihlásených najviac záberov v kategórii Príroda (222). Medzi obľúbené lokality patrili národné parky a úchvatné výhľady, ktorými sa severovýchodné Slovensko môže pýšiť. Z kategórie príroda vzišla aj snímka ocenená cenou predsedu poroty, ktorej autorkou je Lucia Petrušová: „Fotografia zamrznutého Štrbského plesa vznikla za krásneho slnečného počasia, keď nad zamrznutým plesom vykukla tzv. polárna žiara (opar). Ako sa vraví, človek bol v správnom čase na správnom mieste. Fotenie prebiehalo za pomoci statívu a hľadania si správnej kompozície, kde už samotná kulisa prírody a ľudí spravila krásnu symbiózu obrazu, v tomto prípade fotografie. Verím, že ma toto ocenenie posunie ďalej v napredovaní a v zlepšovaní sa vo fotografii. Obdivujem už dlhšiu dobu prácu predsedu poroty, Jána Štovku. Jeho fotografie sú úžasné a inšpirujúce a o to viac som potešená že sa mi dostalo toľkej pocty od výborného fotografa. Súťaž je výborným projektom pre zviditeľnenie severovýchodu Slovenska, som hrdá východniarka a som rada, že môžem aj takýmto spôsobom podporiť domáci cestovný ruch nášho malebného kraja, už teraz sa teším na budúci ročník súťaže.“

Fotografi zameriavali svoje objektívy aj na miestnych ľudí, ktorých sa snažili zachytiť pri konkrétnych aktivitách s úmyslom zvečniť silu daného okamihu. „KOCR Severovýchod Slovenska, samozrejme, teší, že záujem o túto súťaž každoročne rastie. Jednotlivé miesta v Prešovskom kraji sú veľmi fotogenické, preto s kampaňou budeme pokračovať aj v budúcom roku. Každý rok sa tešíme na jedinečné, často dych berúce snímky. Tak, ako v minulosti, aj teraz si ich verejnosť môže pozrieť v rámci putovnej výstavy, “ uviedol výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Okrem víťazov v jednotlivých kategóriách boli vybrané aj finálové fotografie. Spolu s víťaznými snímkami ide o 47 záberov. Spomedzi nich vyberá najobľúbenejšiu fotografiu verejnosť v internetovom hlasovaní, ktoré bude prebiehať od 21. novembra do 6. decembra 2019 na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.
Finálové fotografie budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2019. Prvým cieľom bude, ako každý rok, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Výstavu odštartuje vernisáž za účasti autorov fotografií, ktorá sa uskutoční 17. decembra 2019 o 17.00 hod. V budúcom roku bude výstava putovať na rôzne miesta na Slovensku i v zahraničí.

Výsledky Choď a foť 2019

Black & White:
1. miesto Tibor Šarišský – Mláka (Prešov)
2. miesto Andrej Belovežčík – PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)
3. miesto Janette Uhrínová – Päť (Dreveník)

Kultúra tradície a história:
1.  miesto Martin Bugár – Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)
2. miesto Jaroslav Pitoňák – Čhajori (Rakúsy)
3. miesto Andrea Cuperová – Marianna (Spiaci mních, Kamenica)

Príroda:
1. miesto Marián Kuric – Osamotený (Zámkovského chata)
2. miesto Jaroslav Kačmar – Kráľovstvo nebeské (Jarabina)
3. miesto Marián Kmeť– Zimná rozprávka (Podspády)

Šport a športové aktivity:
1. miesto Tibor Šarišský – Hasiči (Prešov)
2. miesto Dušan Ignác – Stropkovský box (Stropkov)
3.  miesto Anton Hričan – Časovka (Tisinec)

Cena predsedu poroty:
Lucia Petrušová – Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)

GRAND PRIX:
Marián Kuric – Mesačnou cestou (Téryho chata)

Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska.

1. miesto Tibor Šarišský - Mláka (Prešov)

1. miesto Tibor Šarišský - Mláka (Prešov)
2. miesto Andrej Belovežčík - PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)

2. miesto Andrej Belovežčík - PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)
3. miesto Janette Uhrínová - Päť (Dreveník)

3. miesto Janette Uhrínová - Päť (Dreveník)
Lucia Petrušová - Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)

Lucia Petrušová - Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)
Marián Kuric - Mesačnou cestou (Téryho chata)

Marián Kuric - Mesačnou cestou (Téryho chata)
1. miesto - Martin Bugár - Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)

1. miesto - Martin Bugár - Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)
2. miesto - Jaroslav Pitoňák - Čhajori (Rakúsy)

2. miesto - Jaroslav Pitoňák - Čhajori (Rakúsy)
3. miesto - Andrea Cuperová - Marianna (Spiaci mních, Kamenica)

3. miesto - Andrea Cuperová - Marianna (Spiaci mních, Kamenica)
1. miesto Marián Kuric - Osamotený (Zámkovského chata)

1. miesto Marián Kuric - Osamotený (Zámkovského chata)
2. miesto Jaroslav Kačmar -Kráľovstvo nebeské (Jarabina)

2. miesto Jaroslav Kačmar -Kráľovstvo nebeské (Jarabina)
3. miesto Marián Kmeť - Zimná rozprávka (Podspády)

3. miesto Marián Kmeť - Zimná rozprávka (Podspády)
Mohlo by Vás zaujímať
Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami
Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.
Turistické noviny Prešovského kraja vychádzajú po štvrtý raz
Najnovšie zimné a jarné tipy na výlety nájdu čitatelia vo štvrtom vydaní Turistických novín Prešovského kraja, ktoré publikuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska na sezónu zima a jar 2020.
OZ Májový úsmev na ozónovej ceste
OZ Májový úsmev sa v roku 2019 zameralo na posilnenie zdravia a medziľudských vzťahov. Pre svoje členky usporiadalo výlety a príjemné podujatia vďaka dotácii mesta Prešov.
Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky v Caraffke
V prešovskej mestskej galérii Caraffka opäť dostávajú priestor všetci, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo.
Vieme poznať ľudské klamstvo? Zistite v prednáške skúseného kriminálneho psychológa
Oproti sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde?
Benefičný koncert pre obyvateľov z Mukačevskej ulice
19. januára sa chystá benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Výťažok z koncertu pomôže ľuďom dotknutým tragédiou, ktorá sa v Prešova stala 6. decembra 2019.
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove oslavuje v tomto roku 95. výročie svojho založenia.
Výročie sa rozhodla osláviť celoročnou aktivitou 95 knižničných radostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.