Piatok, 07. august 2020
Meniny má Štefánia | zajtra Oskar

Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.

Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.

Už tradične boli fotografie rozdelené do niekoľkých kategórií - Black & white; Kultúra, tradície a história; Príroda; Šport a športové aktivity. Víťazov určila odborná porota, ktorej opäť predsedal Jano Štovka (MQEP), ktorý je zároveň podpredsedom APFSR (Asociácia profesionálnych fotografov Slovenskej republiky). „Tento ročník fotosúťaže bol, podľa môjho názoru, veľmi plodný. Spolu s kolegami sme mali možnosť vidieť množstvo vynikajúcich fotografií, ktoré bolo naozaj ťažké ohodnotiť a oceniť. Pri určovaní jednotlivých poradí fotografií sme sa naozaj natrápili. Som veľmi rád, že na snímkach vidieť a cítiť to, že fotografi premýšľajú a snažia sa dostať na miesta, ktoré nie sú úplne bežné, kde sa vyžaduje aj určitá fyzická aktivita, “ hovorí Jano Štovka, ktorý dodáva: „Uhly pohľadu sa snažia voliť tak, aby tie fotografie boli čo najzaujímavejšie. Za mňa a za porotu vyjadrujem obdiv všetkým zúčastneným a teším sa na budúci ročník súťaže.“ Ďalšími členmi poroty boli Martin Krystýnek (MQEP, predseda APFSR), Stano Mihalík (člen APFSR, FAC fotoateliér Prešov) a Ladislav Biath (Ephoto Slovakia).

Úlohou profesionálnych i amatérskych fotografov bolo zachytiť krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. Aj tento rok bolo prihlásených najviac záberov v kategórii Príroda (222). Medzi obľúbené lokality patrili národné parky a úchvatné výhľady, ktorými sa severovýchodné Slovensko môže pýšiť. Z kategórie príroda vzišla aj snímka ocenená cenou predsedu poroty, ktorej autorkou je Lucia Petrušová: „Fotografia zamrznutého Štrbského plesa vznikla za krásneho slnečného počasia, keď nad zamrznutým plesom vykukla tzv. polárna žiara (opar). Ako sa vraví, človek bol v správnom čase na správnom mieste. Fotenie prebiehalo za pomoci statívu a hľadania si správnej kompozície, kde už samotná kulisa prírody a ľudí spravila krásnu symbiózu obrazu, v tomto prípade fotografie. Verím, že ma toto ocenenie posunie ďalej v napredovaní a v zlepšovaní sa vo fotografii. Obdivujem už dlhšiu dobu prácu predsedu poroty, Jána Štovku. Jeho fotografie sú úžasné a inšpirujúce a o to viac som potešená že sa mi dostalo toľkej pocty od výborného fotografa. Súťaž je výborným projektom pre zviditeľnenie severovýchodu Slovenska, som hrdá východniarka a som rada, že môžem aj takýmto spôsobom podporiť domáci cestovný ruch nášho malebného kraja, už teraz sa teším na budúci ročník súťaže.“

Fotografi zameriavali svoje objektívy aj na miestnych ľudí, ktorých sa snažili zachytiť pri konkrétnych aktivitách s úmyslom zvečniť silu daného okamihu. „KOCR Severovýchod Slovenska, samozrejme, teší, že záujem o túto súťaž každoročne rastie. Jednotlivé miesta v Prešovskom kraji sú veľmi fotogenické, preto s kampaňou budeme pokračovať aj v budúcom roku. Každý rok sa tešíme na jedinečné, často dych berúce snímky. Tak, ako v minulosti, aj teraz si ich verejnosť môže pozrieť v rámci putovnej výstavy, “ uviedol výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Okrem víťazov v jednotlivých kategóriách boli vybrané aj finálové fotografie. Spolu s víťaznými snímkami ide o 47 záberov. Spomedzi nich vyberá najobľúbenejšiu fotografiu verejnosť v internetovom hlasovaní, ktoré bude prebiehať od 21. novembra do 6. decembra 2019 na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.
Finálové fotografie budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2019. Prvým cieľom bude, ako každý rok, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Výstavu odštartuje vernisáž za účasti autorov fotografií, ktorá sa uskutoční 17. decembra 2019 o 17.00 hod. V budúcom roku bude výstava putovať na rôzne miesta na Slovensku i v zahraničí.

Výsledky Choď a foť 2019

Black & White:
1. miesto Tibor Šarišský – Mláka (Prešov)
2. miesto Andrej Belovežčík – PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)
3. miesto Janette Uhrínová – Päť (Dreveník)

Kultúra tradície a história:
1.  miesto Martin Bugár – Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)
2. miesto Jaroslav Pitoňák – Čhajori (Rakúsy)
3. miesto Andrea Cuperová – Marianna (Spiaci mních, Kamenica)

Príroda:
1. miesto Marián Kuric – Osamotený (Zámkovského chata)
2. miesto Jaroslav Kačmar – Kráľovstvo nebeské (Jarabina)
3. miesto Marián Kmeť– Zimná rozprávka (Podspády)

Šport a športové aktivity:
1. miesto Tibor Šarišský – Hasiči (Prešov)
2. miesto Dušan Ignác – Stropkovský box (Stropkov)
3.  miesto Anton Hričan – Časovka (Tisinec)

Cena predsedu poroty:
Lucia Petrušová – Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)

GRAND PRIX:
Marián Kuric – Mesačnou cestou (Téryho chata)

Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska.

1. miesto Tibor Šarišský - Mláka (Prešov)

1. miesto Tibor Šarišský - Mláka (Prešov)
2. miesto Andrej Belovežčík - PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)

2. miesto Andrej Belovežčík - PUĽS na vystúpení v Stropkove (Stropkov)
3. miesto Janette Uhrínová - Päť (Dreveník)

3. miesto Janette Uhrínová - Päť (Dreveník)
Lucia Petrušová - Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)

Lucia Petrušová - Zamrznuté Štrbské pleso v opare (Štrbské pleso)
Marián Kuric - Mesačnou cestou (Téryho chata)

Marián Kuric - Mesačnou cestou (Téryho chata)
1. miesto - Martin Bugár - Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)

1. miesto - Martin Bugár - Zemiakové pivničky z Liptovskej Tepličky s výhľadom na Tatry (Liptovská Teplička)
2. miesto - Jaroslav Pitoňák - Čhajori (Rakúsy)

2. miesto - Jaroslav Pitoňák - Čhajori (Rakúsy)
3. miesto - Andrea Cuperová - Marianna (Spiaci mních, Kamenica)

3. miesto - Andrea Cuperová - Marianna (Spiaci mních, Kamenica)
1. miesto Marián Kuric - Osamotený (Zámkovského chata)

1. miesto Marián Kuric - Osamotený (Zámkovského chata)
2. miesto Jaroslav Kačmar -Kráľovstvo nebeské (Jarabina)

2. miesto Jaroslav Kačmar -Kráľovstvo nebeské (Jarabina)
3. miesto Marián Kmeť - Zimná rozprávka (Podspády)

3. miesto Marián Kmeť - Zimná rozprávka (Podspády)
Mohlo by Vás zaujímať
Letný večer s atmosférou ako vo vinici môžete zažiť aj v AUTOkine pod Hradom Šariš
AUTOkino pod Hradom Šariš je späť. Po minuloročnom úspechu organizátori opäť potešia nadšencov kinematografie, ktorí si obľúbili filmové zážitky pod holým nebom. Tento rok sa bude premietať dokonca dvakrát.
Obraz do nového bytu
Rodiny, ktoré prežili minuloročnú tragédiu na Mukačevskej ulici, museli začať úplne odznova. V Galérii Caraffka pre nich pripravili výnimočnú výstavu, ktorá im bude pripomínať pomoc a oporu, ktorú našli nielen v Prešovčanoch, ale aj vo všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli.
ARTIS festival - hráme pre radosť
ARTIS festival je v Prešove už sedem rokov neodmysliteľne spojený s letom a s koncertami v Ortodoxnej synagóge.
Návštevníkov kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou prekvapí slovenský unikát
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Hanušovce nad Topľou vystavuje jedinečný komplet predmetov svadobného vena rodu Dessewffy. Tento unikátny súbor osobných predmetov odhaľuje intimitu rodiny a podľa zástupcu riaditeľa múzea Samuela Brussa ho môžeme považovať za jeden z najvýznamnejších na Slovensku. Návštevníci tu uvidia napríklad zásnubný prsteň, rodové striebro či osobné tkaniny a bielizeň nevesty.
Piate vydanie Turistických novín Prešovského kraja je už v obehu
Množstvo tipov na výlety, zaujímavé rozhovory a novinky z oblasti cestovného ruchu. Menovaným témam sa venuje 5. číslo Turistických novín Prešovského kraja, ktoré vydáva a distribuuje Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
Peter Juhás kvôli videoklipu k skladbe Mávam vyskočil z lietadla!
Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa do povedomia dostal vďaka účinkovaniu v speváckej súťaži Hlas Česko Slovenska, vydáva v poradí už druhý singel z pripravovaného albumu. Kým prvotina ''Ty ani nevieš'' sa zrodila za podpory Jany Kirschner, novinku “Mávam“ mladý talent púšťa do sveta sám.
Folklórne leto s Dúbravou plné tanca a zábavy
Folklórny súbor Dúbrava si pripravil množstvo aktivít, ktoré počas leta roztancujú všetkých nadšencov folklóru a ľudových tradícií. Folklórne leto s Dúbravou štartuje už 17. júla 2020.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.