Utorok, 14. júl 2020
Meniny má Kamil | zajtra Henrich

Martin Gaišberg vystúpil v POETIKE

Priatelia hudby a poetických príbehov so štipkou divadelníctva, mali možnosť začiatkom novembra v štýlových priestoroch POETIKA bistro&coffe&wine vypočuť si známeho slovenského dramaturga, hudobníka, textára a speváka – Martina Geišberga.

"Čo bude s dušičkou, keď telo do hrobu dajú
no čo bude robiť, ako to bude skutočne vyzerať.
Niektorí hovoria, že proste len svetlo zhasnú
a bude pokoj, konečne žiadne veliké trápenia..."
Text : Martin Geišberg

Také a ešte iné slová, básne, poézia vo forme piesní, doleteli počas večera do uší každého hosťa novootvoreného preplneného prešovského podniku POETIKA. Prenikli cez jemnučkú blanu ušných bubienkov poslucháčov a hoc im nik nepovedal, nik neukázal smer, ani ich nenavigoval... vedeli presne, kam majú ísť. Mierili do SRDCA. Tam sa všetky pochytali za ruky a začali roztopašne tancovať... až sa dotyčného srdce začudovalo: "Ach, až tak jednoduchá môže byť radosť zo života?"

Martin je autorom hudby, hudobno-poetického recitálu "Štyri ročné obdobia" na motívy rovnomennej novely jeho otca Mariána Geišberga. Koncertoval s množstvom známych hudobníkov, aj s Prešovčanmi ako je Katka Koščová, či Peter Adamkovič (ktorí nás tiež už navštívili). Ako o sebe sám hovorí: "Najradšej mám živé hranie, keďže som spontánny divadelný hudobník." Hudba je pre neho "univerzálny jazyk ľudstva a najlepší komunikačný prostriedok na svete.

V roku 2017 po 12 rokoch aktívneho koncertovania vydal svoj prvý pesničkový album "V jabloňovom kraji", na ktorom sa spolupodieľal aj klavirista Daniel Špiner, ktorý ho spojil aj so speváčkou Katkou Koščovou a tak vznikla krásna spolupráca s rodinou Geišbergovcov. Pred nedávnom vydal Martin svoj druhý album "Na Modrej Planéte". Vďaka opätovnej spolupráci s Danielom Špinerom a jazzovou balkán-folklórnou skupinou Balkansambel na nej zvýrazňuje tanečnú polohu svojich piesní, pričom stále ostáva verný aj divadelnému a koncepčnému prístupu k tvorbe.

Jeho tancujúce pesničky striedajú intímne balady a poetické texty, nesúce prvky magického realizmu, vťahujú do jeho príbehov a naozaj, to je ako počúvať poéziu podfarbenú hudbou... . Ten tanec jeho slov nežne pristávajúcich na duši bol zvláštny. Jednému začali stekať po úpätí skalnatého nosa slzy... , inému zas pošepkala Duša... "no tak odpusť už"... . Ďalší sa nechal tak uniesť hudbou vyvierajucou z Pravdy, až potratil všetky myšlienky do jednej. Nevedno, už či sedel v tom priestore on sám, alebo jeho priestorná samota.

Jedno je isté, Martin bol Božský... My sme mu vďační, že nám prišiel zaspievať, že rozospieval aj nás a tak nás aspoň na chvíľu opustili chladné kovové mreže persóny a boli sme ako jeden... kmeň... Ďakujeme, Martin!

Mohlo by Vás zaujímať
Letný večer s atmosférou ako vo vinici môžete zažiť aj v AUTOkine pod Hradom Šariš
AUTOkino pod Hradom Šariš je späť. Po minuloročnom úspechu organizátori opäť potešia nadšencov kinematografie, ktorí si obľúbili filmové zážitky pod holým nebom. Tento rok sa bude premietať dokonca dvakrát.
Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“
Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.
Galéria Caraffka dala priestor talentovaným umelcom
V mestskej galérii Caraffka sa uskutočnila výstava talentovaných umelcov, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu vytvoriť jedinečné umelecké diela.
Príďte s deťmi stráviť skvelý víkend do Jazdeckého areálu v Prešove
Mesto Prešov pozýva všetky deti a ich rodičov stráviť skvelý víkend plný zábavy v Jazdeckom areáli. Pripravený je program plný zábavy a nebude chýbať ani jazda na koni.
Komajota odohrá prvý po-korona koncert v Žiline
Prešovská skupina Komajota hlási návrat na koncertné pódiá. Už tento piatok 19.6. sa predstaví naživo v žilinskom klube Smer Klub 77. Po dvoch online koncertoch, ktoré absolvovala počas uplynulého obdobia, kedy boli kluby úplne zatvorené sa hudobníci tešia, že budú môcť opäť stretnúť svojich fanúšikov naživo. Koncert sa uskutoční za dodržania aktuálnych hygienicko-bezpečnostných pokynov Úradu verejného zdravotníctva.
Podajte ďalej knihu a nenechajte si ujsť letné handmade trhy
Už tento piatok 3.7.2020 môžete na Floriánovej ulici zažiť obľúbené podujatie Podaj ďalej knihu a letné handmade trhy. Deti sa môžu tešiť aj na interaktívne čítanie či kreslenie.
Po dvoch rokoch ožíva na Zelenej vode OpenJazzFest
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa môžu tento rok tešiť na festival, ktorý absentoval posledné dva roky v kalendári open air podujatí. Už tradične sa bude konať na brehu jazera v prírodnom amfiteátri vo skvelej a takmer rodinnej atmosfére. „Snažíme sa navrátiť náš festival na Zelenú vodu napriek pandémii aj zlej ekonomickej atmosfére v spoločnosti. Bude to zrejme jediný jazzový letný festival na Slovensku, aj keď tentokrát v jednodňovej verzii. Veríme, že nás naši diváci neopustili a prídu nás podporiť„ konštatuje Tibor Zelenay , dramaturg a riaditeľ festivalu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.