Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

Mimoriadna publikácia o bardejovskom hudobnom géniovi Jozefovi Grešákovi uvedená do života v Univerzitnej knižnici PU v Prešove

V príjemný jesenný podvečer dňa 20. novembra 2019 sa na pôde Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove zišla komunita znalcov i milovníkov umenia, aby uviedli do života publikáciu Skladateľ a pedagóg Jozef Grešák z pohľadu muzikológov a interpretov 21. storočia.

Editorky publikácie prof. Irena Medňanská (Filozofická fakulta PU v Prešove) a Mgr. Silvia Fescková (muzikologička, Bardejov) boli súčasne aj hlavnými organizátorkami projektu Rok Jozefa Grešáka (1. 2. 2017 – 28. 2. 2018), nad ktorým záštitu prevzal primátor Mesta Bardejov MUDr. Boris Hanuščak. Vedecký zborník charakteru kolektívnej monografie mimoriadnej odbornej kvality s najnovšou pramennou bázou je jeho dôstojnou bodkou. Zborník poňali zostavovateľky ako poctu významnému bardejovskému umelcovi Jozefovi Grešákovi s dôrazom na jeho skladateľský odkaz v kontexte spoločenských pomerov doby. Publikácia zároveň dokumentuje umelecké podujatia, ktoré sa konali pri príležitosti Roka Jozefa Grešáka od Bardejova až po Bratislavu.

Uvedenie publikácie do života malo svoj predvoj v podobe koncertu prešovských umelcov známych v oblasti historicky poučenej interpretácie starej hudby, akým je súbor Musica historica Prešov. Súbor po niekoľkých rokoch odmlky znova začal aktívne pôsobiť na scéne univerzity, regiónu, Slovenska. V zložení doc. Karol Medňanský – viola da gamba, sprievodné slovo a doc. Liubov Gunder – spinet (obaja pôsobiaci na Inštitúte hudobného a výtvarného umenia FF PU) predviedli na koncerte nazvanom Viola da gamba v hudbe troch storočí skladby z epochy od hudobnej renesancie až po raný klasicizmus – predstavili tvorbu menej známych skladateľov európskej proveniencie (D. Ortiz, M. Preatorius, K. F. Abel atď.), ktorých hudba je pramenne podchytená a hrávala sa súdobo aj na našom území. Hudobné kvality interpretácie ako aj zasvätené slovo K. Medňanského malo u publika výborný ohlas a súčasne vytvorilo prepojenie k prezentácii novej publikácie, kde obaja umelci prispeli vedeckými príspevkami vo forme samostatných kapitol.

Medzi vzácnymi hosťami podujatia bola aj dr. Lýdia Urbančíková, muzikologička, bývalá redaktorka Slovenského rozhlasu v Košiciach, blízka spolupracovníčka Jozefa Grešáka a spoluautorka publikácie, ktorá vo svojom príhovore pripomenula význam Jozefa Grešáka a prezentáciu jeho tvorby. Prof. Medňanská osvetlila peripetie a samotný proces prípravy knihy. Mgr. Fecsková erudovane priblížila štruktúru zborníka, predstavila jednotlivých autorov textov a ich príspevky.
Na vzniku zborníka sa podieľali okrem už zmienených autorov aj umelecké a muzikologické osobnosti, akými sú Richard Zimmer, Jozef Podprocký, Prof. PhDr. Ľubomír Chalupka, PhD. , Pavel Burdych a ďalší. Uvedenie do života sa udialo pokropením publikácie liečivou vodou z Bardejovských Kúpeľov, kde skladateľ žil a tvoril. Podujatie bolo vzdaním holdu stále ešte málo doceňovanej skladateľskej osobnosti našej hudobnej kultúry 20. storočia.

Foto: Univerzitná knižnica PU

Mohlo by Vás zaujímať
Relax-fit opäť víta svojich zákazníkov
Koronavírus zasiahol naše životy vo všetkých smeroch, od slobody pohybu, až po spôsob, akým pracujeme. Ľudia sa uzavreli do svojich domovov. Nie je žiadnym prekvapením, že máme strach o seba a svojich blízkych z rizika nakazenia sa, o budúcnosť a o svoju prácu.
TAXANA najčastejšie odpovedá na otázky o koronaopatreniach
Viac ako 41 000 nových unikátnych klientov využilo len za štyri mesiace tohto roka možnosť poradiť sa s TAXANOU. Chatbot finančnej správy pomáha klientom najmä v otázkach spojených s koronakrízou a opatreniami, ktoré v tejto súvislosti finančná správa v zmysle legislatívny zabezpečuje. Obsah TAXANY finančná správa pravidelne aktualizuje.
Bardejovské kúpele sú od 12.mája otvorené, zatiaľ len pre poistencov
V Bardejovských kúpeľoch, a.s. začala v utorok 12.mája 2020 obmedzená prevádzka, zatiaľ iba pre klientov zdravotných poisťovní.
V Zariadení pre seniorov Náruč sa opäť testovalo, koronavírus u nikoho nepotvrdili
Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v ZpS Náruč.
Rady odborníkov pre vyťažených rodičov: Vďaka týmto trom krokom karanténu so školákmi hravo zvládnete!
Pre väčšinu detí ide o splnený sen, no rodičom sa z toho robia len vrásky na čele. Zatvorené školy a škôlky v dôsledku pandémie sú pre nás ťažkou skúškou. Nie len že musíme zvládať svoje zamestnanie a domácnosť, stali sme sa aj učiteľmi na plný úväzok. Ako to celé zvládnuť a nezblázniť sa? Odborníci radia, ako deti motivovať k učeniu ešte pred riadnym otvorením škôl a zároveň si pri tom zachovať chladnú hlavu.
Starostlivá banka. Spája komerčný svet firiem s rodinami bez domova.
Slovensko má aktuálne klesajúcu tendenciu novonakazených koronavírusom COVID-19, avšak naopak neustále rastie počet tých, ktorých prebiehajúca pandémia zasiahla ekonomickým prepadom. Rodiny a ľudia bez domova sú zraniteľnejší o to viac, že ich príjem je častokrát nepravidelný, neistý, no najmä nedostatočný na pokrytie základných ľudských potrieb.
Budúcnosť EÚ a jej zotavenie po kríze bude závisieť od jej regiónov, miest a obcí
Kríza vyvolaná ochorením COVID-19 neznamená koniec projektu európskej integrácie, je naopak príležitosťou dať Európe novú podobu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.