Sobota, 06. jún 2020
Meniny má Norbert | zajtra Róbert

A svetlo bolo ako vo dne

Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici PU venovaná 75. výročiu bombardovania Prešova Červenou armádou.

Dvadsiateho decembra uplynie 75 rokov od bombardovania Prešova lietadlami Červenej armády, bombardovania, o ktorom sa mlčalo 45 rokov a ani dnes, 30 rokov po páde komunizmu, sa o tejto tragickej dejinnej udalosti veľa nehovorí a ani nepíše. Nečudo preto, že o tom vie len málo Prešovčanov.

Nočný nálet takmer 150 sovietskych bojových lietadiel 15. stíhacej leteckej divízie sa začal krátko pred 19. hodinou – signalizovali ho zavýjajúce sirény a tzv. Stalinove sviece (svetlice), ktoré oblohu nad Prešovom rozžiarili do biela. Po nekonečných 80 minútach jeho trvania bolo okrem niekoľkých vojenských cieľov zničených aj značné množstvo civilných, cirkevných či štátnych budov. Bolo zničené takmer celé mesto – z celkového počtu 2050 domov bolo poškodených až 1700, pričom úplne zničených bolo 85. Najviac boli zdevastované budovy na Hlavnej (Hlinkovej) a Slovenskej ulici, okrem kaviarní, oboch kín a divadla boli o. i. poškodené aj františkánsky kostol s kláštorom a tiež sídlo gréckokatolíckeho biskupa P. P. Gojdiča.

Presný počet ľudských obetí dodnes nie je známy. Odhaduje sa, že pri zničení väznice nemeckého gestapa na Konštantínovej ulici bolo zabitých viac ako 120 ľudí, paradoxne však nie Nemcov, ale ich väzňov. Okrem nich pravdepodobne zahynulo až 150 nevinných civilistov, prevažne z radov obyvateľov Šarišsko-zemplínskej župy – dobová tlač ešte týždne po bombardovaní uverejňovala zoznamy padlých.

Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) pod názvom A SVETLO BOLO AKO VO DNE poukazuje na nezmyselnosť celej tejto sovietskej vojenskej akcie na konci 2. svetovej vojny. UK PU pripravila výstavu predovšetkým z archívnych materiálov doc. Ľudovíta Petraška. Okrem sedemnástich veľkoformátových fotografií zbombardovaného Prešova sú prezentované aj ukážky z dobovej tlače, a to tak nemeckej, ako aj slovenskej (24 článkov). Vystavená je aj publikácia doc. Petraška o bombardovaní Prešova (s rovnomenným názvom ako výstava), ktorú vydalo v roku 2016 Vydavateľstvo Prešovskej univerzity.

Výstava bola sprístupnená dňa 25. novembra 2019 v Centrálnej študovni UK PU v Prešove (Ul. 17. novembra 1) a potrvá mesiac.

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška
Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška
Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove
Kniha A SVETLO BOLO AKO VO DNE

Kniha A SVETLO BOLO AKO VO DNE
Mohlo by Vás zaujímať
Vysokoškolský areál dostane novú podobu a zazelení sa
Prešovská univerzita v Prešove (PU) začala s rozsiahlou úpravou priestranstva pred budovou Vysokoškolského areálu (VŠA). Výsledkom realizácie projektu za viac ako 400 tis. eur bude zvýšenie jeho funkčnosti, ako aj zlepšenie kvality mestského prostredia s dôrazom na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry. V areáli pribudne aj fontána.
Prešovská univerzita plánuje na školskom pozemku zriadiť vlastnú včelnicu
Komunitná včelia záhrada a Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pracujú na výskume, ktorý je zameraný na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi. Na tento cieľ chcú využiť usilovnosť a pracovitosť včiel.
Aj prešovské školy od 1. júna opäť otvoria svoje brány
Školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov sa po dvoch mesiacoch začínajú pripravovať na otvorenie v zmysle usmernení Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR, hlavného hygienika a krízového štábu.
Minister školstva a primátorka Prešova navštívili 3 školy ešte pred ich otvorením
Mesto Prešov otvorí školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti podľa plánu. Od 1.6.2020 sa vrátia deti a žiaci do 31 materských a základných škôl vo všetkých mestských častiach.
Logické myslenie predškolákov preverí Malá logická olympiáda.
Súťaž určená deťom predškolského veku preverí logické myslenie, pamäť, tvorenie pojmov i precvičovanie motoriky. Každý súťažiaci získa certifikát!
Mesto Prešov otvorí od 1. júna všetky materské a základné školy
Mesto Prešov v súlade s Rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR otvára od 1.6.2020 všetky materské školy, základné školy a školské kluby detí vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.
Hygienické opatrenia v školách platia aj pre rodičov
Prešovské materské a základné školy sú už kompletne pripravené na otvorenie. Priestory všetkých škôl pred nástupom detí dôkladne vyčistili a zabezpečili dezinfekčné prostriedky. Hygienické pravidlá však budú musieť dodržiavať nie len žiaci, ale aj ich rodičia.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.