Sobota, 07. december 2019
Meniny má Ambróz | zajtra Marína

A svetlo bolo ako vo dne

Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici PU venovaná 75. výročiu bombardovania Prešova Červenou armádou.

Dvadsiateho decembra uplynie 75 rokov od bombardovania Prešova lietadlami Červenej armády, bombardovania, o ktorom sa mlčalo 45 rokov a ani dnes, 30 rokov po páde komunizmu, sa o tejto tragickej dejinnej udalosti veľa nehovorí a ani nepíše. Nečudo preto, že o tom vie len málo Prešovčanov.

Nočný nálet takmer 150 sovietskych bojových lietadiel 15. stíhacej leteckej divízie sa začal krátko pred 19. hodinou – signalizovali ho zavýjajúce sirény a tzv. Stalinove sviece (svetlice), ktoré oblohu nad Prešovom rozžiarili do biela. Po nekonečných 80 minútach jeho trvania bolo okrem niekoľkých vojenských cieľov zničených aj značné množstvo civilných, cirkevných či štátnych budov. Bolo zničené takmer celé mesto – z celkového počtu 2050 domov bolo poškodených až 1700, pričom úplne zničených bolo 85. Najviac boli zdevastované budovy na Hlavnej (Hlinkovej) a Slovenskej ulici, okrem kaviarní, oboch kín a divadla boli o. i. poškodené aj františkánsky kostol s kláštorom a tiež sídlo gréckokatolíckeho biskupa P. P. Gojdiča.

Presný počet ľudských obetí dodnes nie je známy. Odhaduje sa, že pri zničení väznice nemeckého gestapa na Konštantínovej ulici bolo zabitých viac ako 120 ľudí, paradoxne však nie Nemcov, ale ich väzňov. Okrem nich pravdepodobne zahynulo až 150 nevinných civilistov, prevažne z radov obyvateľov Šarišsko-zemplínskej župy – dobová tlač ešte týždne po bombardovaní uverejňovala zoznamy padlých.

Výstava fotografií v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) pod názvom A SVETLO BOLO AKO VO DNE poukazuje na nezmyselnosť celej tejto sovietskej vojenskej akcie na konci 2. svetovej vojny. UK PU pripravila výstavu predovšetkým z archívnych materiálov doc. Ľudovíta Petraška. Okrem sedemnástich veľkoformátových fotografií zbombardovaného Prešova sú prezentované aj ukážky z dobovej tlače, a to tak nemeckej, ako aj slovenskej (24 článkov). Vystavená je aj publikácia doc. Petraška o bombardovaní Prešova (s rovnomenným názvom ako výstava), ktorú vydalo v roku 2016 Vydavateľstvo Prešovskej univerzity.

Výstava bola sprístupnená dňa 25. novembra 2019 v Centrálnej študovni UK PU v Prešove (Ul. 17. novembra 1) a potrvá mesiac.

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška
Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška

Foto: UK PU a archív Ľ. Petraška
Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove

Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove
Kniha A SVETLO BOLO AKO VO DNE

Kniha A SVETLO BOLO AKO VO DNE
Mohlo by Vás zaujímať
Nadaní oboznámili vysokoškolákov s tajomstvami svojho vzdelávania
V novembri sa na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnilo zaujímavé stretnutie nadaných detí s vysokoškolákmi.
Veľký úspech žiakov ZŠ Važecká v celoslovenskej súťaži November 89 a MY
Žiaci ZŠ Važeckej v Prešove si pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie kreatívne. V celoslovenskej súťaži November 89 a MY nazbierali skvelé úspechy.
Deň študentstva sa na Prešovskej univerzite niesol v znamení ocenení a spomienkového stretnutia pri soche slobody
Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 30. výročia Nežnej revolúcie odovzdal rektor Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Peter Kónya podpredsedom akademických senátov za študentskú časť Bronzovú medailu. Medaila je symbolickým vyjadrením úcty všetkým študentom, ktorí boli dôležitými aktérmi veľkého prevratu v novembri 1989.
Poznáme Talenty 2019
ABC - Centrum voľného času v Prešove odmeňovalo talentované deti z prešovských základných škôl, osemročných gymnázií a pedagógov za šk. rok 2018/2019. V Prešove sme tak spoznali najväčšie talenty roka 2019.
Kúzlo Vianoc na Pedagogickej fakulte PU
Dňa 05.12.2019 sa na Pedagogickej fakulte (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) uskutočnili tradičné vianočné podujatia s viacerými sprievodnými aktivitami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.