Piatok, 10. júl 2020
Meniny má Amália | zajtra Milota

V prešovskom Divadle Alexandra Duchnoviča si hrajú s ukrajinskou klasikou

Premiéru inscenácie s jednoduchou, ale divácky vďačnou dejovou zápletkou o otcoch, ktorí sa chcú čo najskôr zbaviť svojich dcér súcich na výdaj pripravuje na piatok 6. decembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Vasiľ Rusiňák (vľavo ako otec), Zdenka Kvasková (v úlohe dcéry) a Ladislav Ladomirjak (ako Anton nápadník) v inscenácii Ostali hlupákmi, novom titule v repertoári prešovského DAD.
Vasiľ Rusiňák (vľavo ako otec), Zdenka Kvasková (v úlohe dcéry) a Ladislav Ladomirjak (ako Anton nápadník) v inscenácii Ostali hlupákmi, novom titule v repertoári prešovského DAD.

Realizačný tím vedený hosťujúcou režisérkou a aj dramaturgičkou Teréziou Mindošovou našiel inšpiráciu v texte klasika ukrajinskej drámy Marka Lukyča Kropyvnyckého pod názvom Ostali hlupákmi.

Na dnešnej tlačovej besede T. Mindošová podčiarkla, že je to jej vôbec prvá režijná práca v kamennom divadle. V akademickom roku 2018/2019 skončila štúdium réžie na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Prostredie DAD je však jej veľmi dobre známe, pretože v ňom doslova vyrastala. Jej otec herec Ľubomír Mindoš je umeleckým šéfom v DAD. „Zostarol som, ešte nedávno to tu vysedávalo v divadle a teraz mi radí čo mám robiť na javisku, nemôžem mať nestranný pohľad umeleckého šéfa, “ s lakonickým úsmevom konštatoval. Ľ. Mindoš aj hrá v tejto inscenácii. „Snažil som sa pred Ľubom čo najdlhšie tajiť svoje rozhodnutie koho angažujem za režiséra, “ pridal sa s poznámkou riaditeľ DAD Marián
Marko. Zároveň dodal, že po mladom hosťujúcom režisérovi Antonovi Korenčim (v októbri t. r. mala na scéne DAD premiéru inscenácia v jeho réžii pod názvom Známy neznámy podľa predlohy vojvodinského Slováka Vladimíra Hurbana Vladimirova) je to ďalší príklad, že v DAD dávajú príležitosť mladým nádejným režisérom.

„Z celého skúšobného obdobia mám zaujímavý dojem. Chodila som sem ako divák a teraz som v úlohe tvorcu. Každopádne ďakujem za túto príležitosť prezentovať sa, “ povedala T. Mindošová. Počas štúdia sa venovala projektom psychologických či symbolických hier, tragédií, po prvýkrát si teraz zmerala sily s komédiou. „Vybrala som si prvky talianskeho ľudového divadla commedia dell’arte a prepojila so štylizovaným herectvom. Predloha Kropyvnyckého bola na to, “ konštatovala.

M. Kropyvnyckij (1840 – 1910) je autor vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, ale aj herec a režisér, platí za zakladateľa ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo cárskemu Rusku. Hru Ostali hlupákmi (v origináli Пошились у дурні) napísal v roku 1875 pre ochotníkov v dosť archaickej ukrajinčine, čo celému realizačnému tímu robilo ťažkosti. V DAD (presnejšie jeho predchodcovi – Ukrajinskom národnom divadle – UND) už túto hru uvádzali. Najprv v 50. rokoch v štýle socialistického realizmu a potom koncom 80. rokov ako realistickú inscenáciu. Pred rokom mala premiéru v DAD iná hra z pera M. Kropyvnyckého – absurdná komédia Na revízii. Súbor ju hral po rusínsky, režíroval Andrij Romanij ako hosť z Kyjeva.

V inscenácii, ktorej premiéra sa chystá účinkuje spolu sedem členov hereckého tímu DAD. Hlavné postavy otcov stvárňujú Vasiľ Rusiňák a Jozef Tkáč (v alternácii s Jevgenijom Libezňukom), dcéry hrajú Zdenka Kvasková a Jaroslava Sisáková.

Aj ďalší členovia inscenačného kolektívu sú hostia DAD, Jaroslav Daubrava je autor scény, kostýmy navrhla Alžbeta Vakulová, o scénickú hudbu sa postaral Vladimír Zima.

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku. Podľa dohody predstaviteľov rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny má mať DAD počas sezóny jednu premiéru v ukrajinčine. Táto je v 74. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom UND) v poradí 380. premiérou, druhou v sezóne 2019/2020. Na jej realizáciu DAD získalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR.

Mohlo by Vás zaujímať
Po roku tu máme opäť Prešovské vínne slávnosti
Po úspešnom minuloročnom nultom ročníku sa Wave centrum nezávislej kultúry rozhodol aj tento rok usporiadať Prešovské vínne slávnosti. Víno a sprievodný program si znova budete môcť vychutnať pod holým nebom.
Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“
Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.
Letný večer s atmosférou ako vo vinici môžete zažiť aj v AUTOkine pod Hradom Šariš
AUTOkino pod Hradom Šariš je späť. Po minuloročnom úspechu organizátori opäť potešia nadšencov kinematografie, ktorí si obľúbili filmové zážitky pod holým nebom. Tento rok sa bude premietať dokonca dvakrát.
Galéria Caraffka dala priestor talentovaným umelcom
V mestskej galérii Caraffka sa uskutočnila výstava talentovaných umelcov, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu vytvoriť jedinečné umelecké diela.
Príďte s deťmi stráviť skvelý víkend do Jazdeckého areálu v Prešove
Mesto Prešov pozýva všetky deti a ich rodičov stráviť skvelý víkend plný zábavy v Jazdeckom areáli. Pripravený je program plný zábavy a nebude chýbať ani jazda na koni.
Komajota odohrá prvý po-korona koncert v Žiline
Prešovská skupina Komajota hlási návrat na koncertné pódiá. Už tento piatok 19.6. sa predstaví naživo v žilinskom klube Smer Klub 77. Po dvoch online koncertoch, ktoré absolvovala počas uplynulého obdobia, kedy boli kluby úplne zatvorené sa hudobníci tešia, že budú môcť opäť stretnúť svojich fanúšikov naživo. Koncert sa uskutoční za dodržania aktuálnych hygienicko-bezpečnostných pokynov Úradu verejného zdravotníctva.
Podajte ďalej knihu a nenechajte si ujsť letné handmade trhy
Už tento piatok 3.7.2020 môžete na Floriánovej ulici zažiť obľúbené podujatie Podaj ďalej knihu a letné handmade trhy. Deti sa môžu tešiť aj na interaktívne čítanie či kreslenie.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.