Sobota, 07. december 2019
Meniny má Ambróz | zajtra Marína

V prešovskom Divadle Alexandra Duchnoviča si hrajú s ukrajinskou klasikou

Premiéru inscenácie s jednoduchou, ale divácky vďačnou dejovou zápletkou o otcoch, ktorí sa chcú čo najskôr zbaviť svojich dcér súcich na výdaj pripravuje na piatok 6. decembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Vasiľ Rusiňák (vľavo ako otec), Zdenka Kvasková (v úlohe dcéry) a Ladislav Ladomirjak (ako Anton nápadník) v inscenácii Ostali hlupákmi, novom titule v repertoári prešovského DAD.
Vasiľ Rusiňák (vľavo ako otec), Zdenka Kvasková (v úlohe dcéry) a Ladislav Ladomirjak (ako Anton nápadník) v inscenácii Ostali hlupákmi, novom titule v repertoári prešovského DAD.

Realizačný tím vedený hosťujúcou režisérkou a aj dramaturgičkou Teréziou Mindošovou našiel inšpiráciu v texte klasika ukrajinskej drámy Marka Lukyča Kropyvnyckého pod názvom Ostali hlupákmi.

Na dnešnej tlačovej besede T. Mindošová podčiarkla, že je to jej vôbec prvá režijná práca v kamennom divadle. V akademickom roku 2018/2019 skončila štúdium réžie na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Prostredie DAD je však jej veľmi dobre známe, pretože v ňom doslova vyrastala. Jej otec herec Ľubomír Mindoš je umeleckým šéfom v DAD. „Zostarol som, ešte nedávno to tu vysedávalo v divadle a teraz mi radí čo mám robiť na javisku, nemôžem mať nestranný pohľad umeleckého šéfa, “ s lakonickým úsmevom konštatoval. Ľ. Mindoš aj hrá v tejto inscenácii. „Snažil som sa pred Ľubom čo najdlhšie tajiť svoje rozhodnutie koho angažujem za režiséra, “ pridal sa s poznámkou riaditeľ DAD Marián
Marko. Zároveň dodal, že po mladom hosťujúcom režisérovi Antonovi Korenčim (v októbri t. r. mala na scéne DAD premiéru inscenácia v jeho réžii pod názvom Známy neznámy podľa predlohy vojvodinského Slováka Vladimíra Hurbana Vladimirova) je to ďalší príklad, že v DAD dávajú príležitosť mladým nádejným režisérom.

„Z celého skúšobného obdobia mám zaujímavý dojem. Chodila som sem ako divák a teraz som v úlohe tvorcu. Každopádne ďakujem za túto príležitosť prezentovať sa, “ povedala T. Mindošová. Počas štúdia sa venovala projektom psychologických či symbolických hier, tragédií, po prvýkrát si teraz zmerala sily s komédiou. „Vybrala som si prvky talianskeho ľudového divadla commedia dell’arte a prepojila so štylizovaným herectvom. Predloha Kropyvnyckého bola na to, “ konštatovala.

M. Kropyvnyckij (1840 – 1910) je autor vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, ale aj herec a režisér, platí za zakladateľa ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo cárskemu Rusku. Hru Ostali hlupákmi (v origináli Пошились у дурні) napísal v roku 1875 pre ochotníkov v dosť archaickej ukrajinčine, čo celému realizačnému tímu robilo ťažkosti. V DAD (presnejšie jeho predchodcovi – Ukrajinskom národnom divadle – UND) už túto hru uvádzali. Najprv v 50. rokoch v štýle socialistického realizmu a potom koncom 80. rokov ako realistickú inscenáciu. Pred rokom mala premiéru v DAD iná hra z pera M. Kropyvnyckého – absurdná komédia Na revízii. Súbor ju hral po rusínsky, režíroval Andrij Romanij ako hosť z Kyjeva.

V inscenácii, ktorej premiéra sa chystá účinkuje spolu sedem členov hereckého tímu DAD. Hlavné postavy otcov stvárňujú Vasiľ Rusiňák a Jozef Tkáč (v alternácii s Jevgenijom Libezňukom), dcéry hrajú Zdenka Kvasková a Jaroslava Sisáková.

Aj ďalší členovia inscenačného kolektívu sú hostia DAD, Jaroslav Daubrava je autor scény, kostýmy navrhla Alžbeta Vakulová, o scénickú hudbu sa postaral Vladimír Zima.

DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku. Podľa dohody predstaviteľov rusínskej a ukrajinskej národnostnej menšiny má mať DAD počas sezóny jednu premiéru v ukrajinčine. Táto je v 74. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom UND) v poradí 380. premiérou, druhou v sezóne 2019/2020. Na jej realizáciu DAD získalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Úspešná športovkyňa v sebe objavila talent pre maľbu
15.novembra bude v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši vystavovať svoje diela Veľkošarišanka Veronika Očipová (30). Svoj talent pre maľovanie objavila len tohto roku a o pár dní bude mať svoju samostatnú výstavu. Fitnesska a umelkyňa bude vystavovať svoje abstraktné diela i maľby Veľkého Šariša.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FS ŠARIŠAN: Ro©k na dzedzine
Mesto Prešov a Galéria v Caraffovej väznici vás pozývajú na unikátnu výstavu. Už 12. novembra máte jedinečnú možnosť zažiť v priestoroch galérie emócie, tradície aj trochu iný pohľad na kultúru našich predkov.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.