Utorok, 11. august 2020
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila

Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.

Si známy z kultových prešovských kapiel. Aké miesto zastáva alebo aký význam má v tvojom hudobnom živote HPdB?
HPdB je moja srdcovka, keďže všetkých troch nás hranie v tomto zoskupení veľmi baví a navzájom sa dokážeme inšpirovať pri každom spoločnom hraní. S Milošom Humeníkom sa poznáme už takmer dvadsať rokov. Spája nás to, že väčšinou počujeme hudbu podobne – rovnako vnímame gitarové party a celkovo gitarové nástroje, či už ide o jazz, rock alebo jazzrock.  Myslím si, že HPdB je najmä o ňom, o čom svedčí aj náš sound,  aj keď autorsky sa na skladbách podieľam aj ja. Vo svojich predchádzajúcich kapelách som hral prevažne na gitaru, no v našom HPdB zastáva úlohu gitaristu Miloš, ktorý si toto miesto zaslúži niekoľkonásobne viac, a ja hrám na basu.  Paľo Balčák je s nami v HPdB dva roky a okamžite sa chytil akoby s nami dvomi hral odjakživa.  Z hrania v HPdB máme všetci veľkú radosť, vždy sa tešíme z toho, že spolu hráme a na koncertoch je to, verím, vidieť a najmä počuť...
 
V Stromoradí si hral naposledy 16. novembra s Edom Klenom. V čom sa bude tento koncert odlišovať?  Čo budete hrať?
S HPdB budeme hrať vlastný repertoár, takže okrem pódia, mňa a môjho basového komba tam bude v porovnaní s predošlým koncertom iné úplne všetko. Stromoradie je však veľmi príjemné miesto a na jeho pódium a ľudí pod ním sa veľmi teším. Na koncerte Eda Klenu ako aj na viacerých koncertoch, na ktorých som bol ako poslucháč, som si užíval výborný zvuk a akustiku priestoru, takže sa na štvrtkové hranie veľmi teším.  

HPdB – Dolina
https://www.youtube.com/watch?v=CEiJzKttQfE
 
Koľko máte vlastného materiálu, a ako ste skladali program pre tento koncert?
Hrať budeme iba naše autorské veci, máme ich dosť, keďže pravidelne tvoríme nové skladby a najväčší problém máme s tým, aby sme im stíhali vymýšľať názvy.  Program sa skladal pomerne ľahko, vieme čo budeme hrať, akurát Miloš sfinalizuje playlist.
 
Ktoré vaše skladby majú odozvu u publika a dali by sa považovať za inštrumentálne hitovky?
Na koncertoch máme niekoľko „vypaľovačiek“, napríklad skladbu Ritchie, ale máme aj pomerne chytľavé pomalé skladby, ako napríklad Dolina.  Verím, že príde dostatok ľudí, a že sa im budeme páčiť.
 
Plánujete aj vydanie albumu?
Áno, jeden je už dokonca nahratý, ale kým sme sa dokopali k finalizácii, už sme vymysleli toľko nových skladieb, že máme materiál aj na druhý. Preto sa pohrávame s myšlienkou, že pôjdeme do štúdia ešte raz a nahráme to všetko nanovo, aby sme tam mali aj nové veci. Nahrávame totiž naraz všetci traja, t. j. , gitara, basa aj bicie, a chceme, aby bol ten album kompaktný a aby na ňom bolo cítiť našu energiu a radosť zo spoločného hrania.
 
Ako by ste charakterizovali svoju hudbu?
Nemám rád charakteristiky hudby, podľa mňa je hudba buď dobrá alebo nie. Snažíme sa hrať dobrú hudbu a ak nás niekto núti charakterizovať sa, poviem, že hráme garážový jazzrock, ale so všetkou úctou ku garážam, nie je to žiadny „neporiadok“. Máme radi melódie a harmónie, baví nás spolu hrať, ladí nám to, akurát sme totálne manažérsky odfláknutá kapela. Odozvy na koncertoch však máme veľmi pozitívne a táto spätná väzba nám robí z hrania ešte väčšiu radosť.
 
Budete hrať v Stromoradí, čo pre teba táto ulica znamená?  Vynárajú sa ti s ňou aj nejaké hudobné spomienky?
Chodievali sme tam už ako študenti. Musím sa priznať, že sme boli vybavení väčšinou „jabĺčkovým“ vínom alebo podobnou lahôdkou. Kamarát Igor M. tam s obľubou nosieval domáce bazové. Aj k rodine Šimovcov, ktorá v dnešnom Stromoradí roky žila ako v svojom rodinnom dome mám veľmi dobrý vzťah a vnútri v dnešnom Stromoradí som bol x-krát ešte vtedy, keď to bol ich domov. Zdá sa mi, že dnes je to pre nich ich druhý domov, rovnako ako aj pre Maťa Višňovského, a veľmi sa teším, že tomuto krásnemu miestu vdýchli dušu a jeho atmosféru dokázali sprostredkovať návštevníkom podniku aj koncertov.  A hudobné
spomienky na túto ulicu určite mám, lebo hudba k „stromku“ vždy patrila.

Autor fotografie: Matúš Maťufka

Mohlo by Vás zaujímať
Obraz do nového bytu
Rodiny, ktoré prežili minuloročnú tragédiu na Mukačevskej ulici, museli začať úplne odznova. V Galérii Caraffka pre nich pripravili výnimočnú výstavu, ktorá im bude pripomínať pomoc a oporu, ktorú našli nielen v Prešovčanoch, ale aj vo všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli.
ARTIS festival - hráme pre radosť
ARTIS festival je v Prešove už sedem rokov neodmysliteľne spojený s letom a s koncertami v Ortodoxnej synagóge.
Piate vydanie Turistických novín Prešovského kraja je už v obehu
Množstvo tipov na výlety, zaujímavé rozhovory a novinky z oblasti cestovného ruchu. Menovaným témam sa venuje 5. číslo Turistických novín Prešovského kraja, ktoré vydáva a distribuuje Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
Peter Juhás kvôli videoklipu k skladbe Mávam vyskočil z lietadla!
Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa do povedomia dostal vďaka účinkovaniu v speváckej súťaži Hlas Česko Slovenska, vydáva v poradí už druhý singel z pripravovaného albumu. Kým prvotina ''Ty ani nevieš'' sa zrodila za podpory Jany Kirschner, novinku “Mávam“ mladý talent púšťa do sveta sám.
Folklórne leto s Dúbravou plné tanca a zábavy
Folklórny súbor Dúbrava si pripravil množstvo aktivít, ktoré počas leta roztancujú všetkých nadšencov folklóru a ľudových tradícií. Folklórne leto s Dúbravou štartuje už 17. júla 2020.
Filmové prekvapenie pre fanúšikov festivalu Filmová noc na hrade
Na Hrade Šariš sa bude premietať aj tento rok. Napriek neplánovanej pauze festivalu Filmová noc na hrade (FNNH) súvisiacej s pandémiou, fanúšikovia podujatia o filmový zážitok pod holým nebom neprídu. Už v sobotu je totiž pripravené Síkrit kino FNNH.
The Grand Buffet & Hafner šokujú novým videom k skladbe Bože, božee.
The Grand Buffet, projekt Petra Lipu ml. , a Tomáš Hafner predstavili nevídaný videoklip k piesni Bože, božee. Duo v ňom paroduje diskusnú politickú reláciu. Pozor, o politiku v novinke nejde! Kreatívni hudobníci prostredníctvom skladby a klipu vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií, ktorými je verejnosť hojne zásobovaná.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.