Sobota, 07. december 2019
Meniny má Ambróz | zajtra Marína

Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila

Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.

Si známy z kultových prešovských kapiel. Aké miesto zastáva alebo aký význam má v tvojom hudobnom živote HPdB?
HPdB je moja srdcovka, keďže všetkých troch nás hranie v tomto zoskupení veľmi baví a navzájom sa dokážeme inšpirovať pri každom spoločnom hraní. S Milošom Humeníkom sa poznáme už takmer dvadsať rokov. Spája nás to, že väčšinou počujeme hudbu podobne – rovnako vnímame gitarové party a celkovo gitarové nástroje, či už ide o jazz, rock alebo jazzrock.  Myslím si, že HPdB je najmä o ňom, o čom svedčí aj náš sound,  aj keď autorsky sa na skladbách podieľam aj ja. Vo svojich predchádzajúcich kapelách som hral prevažne na gitaru, no v našom HPdB zastáva úlohu gitaristu Miloš, ktorý si toto miesto zaslúži niekoľkonásobne viac, a ja hrám na basu.  Paľo Balčák je s nami v HPdB dva roky a okamžite sa chytil akoby s nami dvomi hral odjakživa.  Z hrania v HPdB máme všetci veľkú radosť, vždy sa tešíme z toho, že spolu hráme a na koncertoch je to, verím, vidieť a najmä počuť...
 
V Stromoradí si hral naposledy 16. novembra s Edom Klenom. V čom sa bude tento koncert odlišovať?  Čo budete hrať?
S HPdB budeme hrať vlastný repertoár, takže okrem pódia, mňa a môjho basového komba tam bude v porovnaní s predošlým koncertom iné úplne všetko. Stromoradie je však veľmi príjemné miesto a na jeho pódium a ľudí pod ním sa veľmi teším. Na koncerte Eda Klenu ako aj na viacerých koncertoch, na ktorých som bol ako poslucháč, som si užíval výborný zvuk a akustiku priestoru, takže sa na štvrtkové hranie veľmi teším.  

HPdB – Dolina
https://www.youtube.com/watch?v=CEiJzKttQfE
 
Koľko máte vlastného materiálu, a ako ste skladali program pre tento koncert?
Hrať budeme iba naše autorské veci, máme ich dosť, keďže pravidelne tvoríme nové skladby a najväčší problém máme s tým, aby sme im stíhali vymýšľať názvy.  Program sa skladal pomerne ľahko, vieme čo budeme hrať, akurát Miloš sfinalizuje playlist.
 
Ktoré vaše skladby majú odozvu u publika a dali by sa považovať za inštrumentálne hitovky?
Na koncertoch máme niekoľko „vypaľovačiek“, napríklad skladbu Ritchie, ale máme aj pomerne chytľavé pomalé skladby, ako napríklad Dolina.  Verím, že príde dostatok ľudí, a že sa im budeme páčiť.
 
Plánujete aj vydanie albumu?
Áno, jeden je už dokonca nahratý, ale kým sme sa dokopali k finalizácii, už sme vymysleli toľko nových skladieb, že máme materiál aj na druhý. Preto sa pohrávame s myšlienkou, že pôjdeme do štúdia ešte raz a nahráme to všetko nanovo, aby sme tam mali aj nové veci. Nahrávame totiž naraz všetci traja, t. j. , gitara, basa aj bicie, a chceme, aby bol ten album kompaktný a aby na ňom bolo cítiť našu energiu a radosť zo spoločného hrania.
 
Ako by ste charakterizovali svoju hudbu?
Nemám rád charakteristiky hudby, podľa mňa je hudba buď dobrá alebo nie. Snažíme sa hrať dobrú hudbu a ak nás niekto núti charakterizovať sa, poviem, že hráme garážový jazzrock, ale so všetkou úctou ku garážam, nie je to žiadny „neporiadok“. Máme radi melódie a harmónie, baví nás spolu hrať, ladí nám to, akurát sme totálne manažérsky odfláknutá kapela. Odozvy na koncertoch však máme veľmi pozitívne a táto spätná väzba nám robí z hrania ešte väčšiu radosť.
 
Budete hrať v Stromoradí, čo pre teba táto ulica znamená?  Vynárajú sa ti s ňou aj nejaké hudobné spomienky?
Chodievali sme tam už ako študenti. Musím sa priznať, že sme boli vybavení väčšinou „jabĺčkovým“ vínom alebo podobnou lahôdkou. Kamarát Igor M. tam s obľubou nosieval domáce bazové. Aj k rodine Šimovcov, ktorá v dnešnom Stromoradí roky žila ako v svojom rodinnom dome mám veľmi dobrý vzťah a vnútri v dnešnom Stromoradí som bol x-krát ešte vtedy, keď to bol ich domov. Zdá sa mi, že dnes je to pre nich ich druhý domov, rovnako ako aj pre Maťa Višňovského, a veľmi sa teším, že tomuto krásnemu miestu vdýchli dušu a jeho atmosféru dokázali sprostredkovať návštevníkom podniku aj koncertov.  A hudobné
spomienky na túto ulicu určite mám, lebo hudba k „stromku“ vždy patrila.

Autor fotografie: Matúš Maťufka

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Úspešná športovkyňa v sebe objavila talent pre maľbu
15.novembra bude v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši vystavovať svoje diela Veľkošarišanka Veronika Očipová (30). Svoj talent pre maľovanie objavila len tohto roku a o pár dní bude mať svoju samostatnú výstavu. Fitnesska a umelkyňa bude vystavovať svoje abstraktné diela i maľby Veľkého Šariša.
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
FS ŠARIŠAN: Ro©k na dzedzine
Mesto Prešov a Galéria v Caraffovej väznici vás pozývajú na unikátnu výstavu. Už 12. novembra máte jedinečnú možnosť zažiť v priestoroch galérie emócie, tradície aj trochu iný pohľad na kultúru našich predkov.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.