Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Zo zarastenej ruiny vznikol krásny hradný areál

Hrad Šariš sa obnovuje každý rok. Ani tento rok to nebolo iné a na dominante mesta sa urobilo znova množstvo práce. Takmer všetko robia ručne.

V roku 2019 bolo najdôležitejšie pokračovať v konzervácii a čiastočnej obnove obvodovej hradby horného hradu. „Tento rok sa nám podarilo urobiť 30-metrový úsek z východnej strany. Je to jeden z najkrajších múrov na hrade, pretože je tam najviac oporných stĺpov a sú tam aj otvory po tzv. stratnom debnení, čiže pre návštevníkov je tento múr veľmi atraktívny, “ uviedol správca hradu Ladislav Babuščák. Niekedy v minulosti, keď naši predkovia murovali hrad Šariš, tak to robili tak, že vždy postavili zhruba 2 metre múra, potom do toho múra osadili drevá, ktoré trčali z múra, a tým si vytvorili lešenie. „Na tie drevá si dali dosky, na tom stáli a murovali ďalšie 2 metre. A keď ten múr domurovali, tak tým, ako išli dole, tak tie drevá odrezali a tým pádom zlikvidovali debnenie. Preto sa volá stratné, lebo sa už nedalo vybrať z toho múra, ale muselo sa odrezať a časom ostal len kameň, drevo zhnilo a ostala tam diera. A tie diery sa ako otlačky zachovali v murive a my, keď murujeme, tak sa snažíme tieto otlačky zachovať, aby ich bolo vidno, “ zdôraznil Babuščák.

700 kubíkov muriva – všetko robia ručne
Druhou časťou zveľaďovania bola konzervácia a obnova obvodovej hradby z južnej strany. „Tu sme urobili asi 40-metrový úsek a tým pádom sme aj na hornom hrade sprístupnili asi 200 m2 ďalších priestorov, kde sa môžu návštevníci bezpečne dostať.“ Obvodová hradba je v niektorých miestach 7,8 metrov vysoká a 2,2 m hrubá. „Odhadujem, že toho roku sme spravili asi 700 metrov kubických muriva, čo v tonách predstavuje neskutočné množstvo. A pri tom stupni mechanizácie, ktoré používame my, všetko robíme ručne, je to obrovský výkon.“

Horný hrad sa skladá hlavne z obrannej veže - donjonu. Okolo neho sú ďalšie priestory, ktoré boli v minulosti obytným palácom, kde králi a veľmoži bývali. „Ostali z toho len ruiny a my sa snažíme tieto priestory sprístupniť návštevníkom. Pre budúci rok nám ostala časť východného múru obvodovej hradby a veža pristavaná z východnej strany. Čiže veríme, že na budúci rok budeme mať celý horný hrad zakonzervovaný, obnovený a bezpečne prístupný pre návštevníkov, “ uviedol správca hradu. Hrad zveľaďovalo tento rok 50 pracovníkov.

Správca hradu: Záchrana prišla v hodine dvanástej
Hrad sa zveľaďuje už niekoľko rokov. „Zo zarastenej ruiny vznikol krásny hradný areál, ktorý slúži našim návštevníkom. Toto bol zakliaty zámok, zarastený, neprístupný, nebezpečný pre návštevníkov a za tých 9 rokov sme dokázali urobiť obrovské množstvo práce aj z pohľadu estetickej, aj z pohľadu komplexnej záchrany Národnej kultúrnej pamiatky. Záchrana prišla v hodine dvanástej.“

Správca radu zdôrazňuje, že úlohou číslo jeden je na budúci rok dokončiť horný hrad. „Chceli by sme dokončiť východnú stranu obvodovej hradby horného hradu a pristavanú baštu. Verím, že to dokážeme v priebehu asi dvoch mesiacov a potom by sme sa pustili do novej vstupnej brány, cez ktorú musia prejsť všetci návštevníci, a ktorej technický stav nie je vyhovujúci a hrozí tam, že môže dôjsť k úrazu. Takže by sme to chceli urobiť tak, aby vstup do hradu bol pre návštevníkov absolútne bezpečný, “ dodal Babuščák.

Hrad Šariš
Hrad Šariš
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.