Streda, 26. február 2020
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Na pošte sú príslušníci finančnej správy vyťažení na maximum

Pobočka Colného úradu (CÚ) Bratislava Pošta dostáva v týchto dňoch na colnú kontrolu od prepravcu denne približne 40 000 tisíc zásielok.

V prípade dovozu z tretích krajín prostredníctvom Slovenskej pošty a. s. príslušníci finančnej správy upozorňujú, že treba dodržať pokyny uvedené v „Poštovom oznámení“. Bez toho, aby príjemcovia mali pri sebe všetky potrebné dokumenty, nie je možné zásielku colne prerokovať.

Desiatky tisíc balíkov z Číny či z ďalších krajín mimo EÚ evidujú v týchto dňoch príslušníci finančnej správy na bratislavskej poštovej pobočke. Slovenská pošta a. s. ako prepravca im v týchto dňoch predkladá denne na colnú kontrolu približne 40 000 tisíc zásielok. Všetky predložené poštové zásielky príslušníci finančnej správy priebežne spracovávajú. Pri dovoze zásielok z tretích krajín prostredníctvom prepravcu Slovenská pošta a. s. si treba pozorne prečítať pokyny uvedené na „Poštovom oznámení“. Často sa totiž stáva, že príjemcovia prídu colne prerokovať zásielku bez toho, aby si priniesli internetovú objednávku tovaru v zásielke.

V prípade, že CÚ má k dispozícii všetky potrebné doklady k colnému konaniu, vydá rozhodnutie v colnom konaní, ktorým vymeria colný dlh, najneskôr nasledujúci deň po predložení dokladov prepravcom. Colný dlh pozostáva z cla, DPH či spotrebnej dane. Aby ho CÚ mohol vypočítať, musí mať k dispozícii doklad potvrdzujúci skutočne zaplatenú cenu za tovar v zásielke spolu s poštovným za jej prepravu. Ideálne je, ak sa tento doklad nachádza priamo v zásielke. Ak doklad o hodnote nie je priložený, zásielka sa uloží u prepravcu v sklade dočasne uskladneného tovaru a ten písomne informuje príjemcu o ďalšom postupe a potrebe predloženia dokladov. Príjemca ďalej komunikuje s prepravcom.

Zásielky zasielané z tretích krajín sú oslobodené od cla, ak hodnota zásielky nepresahuje 150 eur. To, že je zásielka oslobodená od cla neznamená, že je oslobodená aj od DPH. Zásielky sú oslobodené od DPH, ak ich hodnota nepresahuje 22 eur, v tomto prípade príjemca neplatí nič. Oslobodenie sa však nevzťahuje na alkoholické výrobky, parfumy a toaletné vody, tabak a tabakové výrobky. Od 1. januára roku 2021 sa treba pripraviť na zmenu pri platení DPH. Do platnosti vstúpi Smernica EÚ, na základe ktorej budú všetky dovážané zásielky z tretích krajín podliehať platbe DPH.

Informácie o colnom konaní pre verejnosť možno nájsť na portáli finančnej správy v časti "Tovar prepravovaný poštou".

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Viki Olejárová na Stromoradí!
Vrámci Slovenskej Krčmy sa viki zastavila v piatok na Stromoradí a PIS si to nenechal ujsť.
FOTO: Chris Ellys v Poetike
Prešovský umelec sa zastavil v Poetike na koncert a PIS bol pri tom!
Kontroly používania eKasy budú pokračovať
Systém eKasa funguje korektne. Od januára 2020 beží v ostrej prevádzke. Napriek viacerým varovaniam kontroly finančnej správy odhalili podnikateľov, ktorí sa ho snažili obísť. O výsledkoch kontrolnej činnosti a celkovom fungovaní systému informovala prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová a generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker na spoločnom brífingu.
Štatistický úrad zisťuje údaje o príjmoch slovenských domácností
Štatistický úrad Slovenskej republiky v týchto dňoch zisťuje údaje o príjmoch a životných podmienkach domácností.
Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2019 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 17. februára 2020 písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2020, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2019 presiahli sumu 1 968,68 eur.
Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja si prevzali ocenenia
Trinásť laureátov ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019 si prevzalo svoj honor na veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020 v Bratislave. Ocenenia udeľovali predseda Prešovského samosprávneho kraja, Milan Majerský a predseda KOCR Severovýchod Slovenska, Michal Sýkora.
Fašiangová zábava roztancovala prešovských seniorov
Prešovskí seniori sa stále radi stretávajú a zabávajú. V PKO Čierny orol tentoraz zažili pravú fašiangovú zábavu ako za mladých čias.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.