PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18517/velkosarisania_chcu_pomoct_presovcanom_tiez.html

Veľkošarišania chcú pomôcť Prešovčanom tiež

Aj ľudia z Veľkého Šariša súcitia s Prešovčanmi, ktorí prišli v piatok pri výbuchu o svoje domovy a od prvej chvíle im chcú pomôcť. Výťažok z primátorského punču a vianočnej kapustnice vloží vedenie mesta na účet vytvorený mestom Prešov.

V nedeľu boli na námestí vo Veľkom Šariši Vianočné trhy. Na týchto trhoch ponúkal primátor svoj punč a výťažok z neho pôjde na pomoc rodinám v núdzi. “Obrovská tragédia zasiahla našich susedov a priateľov z Prešova. Samozrejme aj my sme ponúkli pomoc vo forme poskytnutia ubytovania, techniky a taktiež boli v pohotovosti naši dobrovoľní hasiči. Som však nesmierne hrdý na našich obyvateľov a podnikateľov, ktorí neváhali a proaktívne ponúkali pomoc! Premýšľali sme, či naše nedeľňajšie podujatie zrušíme, alebo nie. Zvíťazil však solidárny prístup. A preto výťažok z primátorskeho punču poputuje na zbierkový účet Mesta Prešov, aby pomohol zasiahnutým rodinám, ktorí to v tejto adventnej chvíli najviac potrebujú, ” uviedol primátor Viliam Kall.

Kultúrno-informačné centrum vo Veľkom Šariši, ktoré podujatie organizovalo, ponúkalo za dobrovoľný príspevok kapustnicu. Aj tento príspevok pôjde na pomoc ľuďom, ktorí prišli v piatok o strechu nad hlavou.

“Za dve hodiny sme vyzbierali na dobrovoľnom príspevku za punč i kapustnicu 1022 eur, všetky tieto peniaze vložíme na účet, ktorý vytvorilo mesto Prešov na pomoc ľuďom, ktorých postihla v piatok tragédia pri výbuchu bytového domu, ” skonštatoval V. Kall.

PROVIZÓRNA VÝZDOBA
Na Vianočných trhoch rozsvietil Mikuláš, ktorý zavítal medzi deti, vianočné stromčeky na námestí. “Minulý týždeň nám ktosi ukradol našu vianočnú výzdobu, takže sme museli vyriešiť tento problém aspoň provizórne. Vyzdobili sme štyri stromčeky na námestí novým led-osvetlením. Do Vianoc si ešte prenajmeme 30 rôznych dekorov, ktorými vyzdobíme naše mesto. Aj ZUŠ Ok z Prešova nám zapožičala svetelné kocky, ktoré tiež zdobia naše námestie, ” zdôraznil primátor. Prenájom vianočných ozdôb bude stáť samosprávu približne tisíc eur. “V budúcom roku dôjde k plneniu z poistky, takže opäť obnovíme a zakúpime veľkú vianočnú výzdobu, ” dodal Kall.

POMÁHALI AJ MAMIČKY
Už v piatok reagovali Veľkošarišania pomocou pre tieto rodiny. “Bola som neďaleko, keď došlo k výbuchu a reagovala som takmer okamžite. Mnohé mamičky vo Veľkom Šariši sa zmobilizovali a postupne som od nich vyzbierala rôzne deky, obliečky, vankúše či periny. Za krátky okamih sme mali plné auto, ani sme nevyzbierali všetko, čo mamky ponúkali, ” povedala nám Veľkošarišanka Katarína Petríková. Oslovila aj majiteľa miestnej pekárne. “Ten hneď reagoval a dal nám pre týchto ľudí chleby, rožky, vianočku i závin, ” dodala Šterbová.

 
9.12.2019 | Autor: Veronika Lazoríková | Mesto Prešov | čítané: 601 krát