Streda, 12. august 2020
Meniny má Darina | zajtra Ľubomír

XXIV. Gorazdov literárny Prešov

Začiatok vianočného adventu bol aj v tomto roku v živote začínajúcich literárnych autorov spätý so súťažou Gorazdov literárny Prešov, ktorá v svojej 24 ročnej tradícii patrí k jednej s najstarších literárnych súťaží.

V  priestoroch malej scény Divadla J. Záborského v Prešove sa aj v tomto roku stretli autori, ktorí prispeli do tejto súťaže a ktorých práce boli ocenené ako najkvalitnejšie. 30. november bol dňom, keď sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov XXIV. ročníka Gorazdovho literárneho Prešova, celoštátnej súťaže v tvorbe duchovnej poézie, prózy a drámy s medzinárodnou účasťou.

Vyhlasovateľmi podujatia boli Prešovský samosprávny kraj, Divadlo Jonáša Záborského – útvar osvetovej činnosti Prešov, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Spoluvyhlasovateľmi súťaže boli v tomto roku Cyrilometodská spoločnosť Bratislava, Gorazdus n. o. Prešov, Knižnica P. O. Hviezdoslava Prešov, Matica slovenská Martin, Oblastná rada Matice slovenskej Prešov, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Spolok sv. Cyrila a Metoda Michalovce, Spolok sv. Vojtecha Trnava, Spolok slovenských spisovateľov a Svetové združenie Slovákov v zahraničí. Podujatie sa ako súčasť XXX. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025 konalo už po jedenástykrát pod záštitou exprezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Súťaž si ako svoje základné ciele vymedzuje prispieť k poznaniu života a diela sv. Gorazda, iniciovať tvorbu duchovnej poézie, prózy a drámy na Slovensku, vytvárať platformu pre odborné usmerňovanie predmetnej tvorby a tvorivého dialógu autorov. Tieto ciele zaujali aj v tomto roku mnohých autorov, o čom svedčí ich účasť na súťaži ako aj úroveň zaslaných príspevkov. Súťaž bola vyhlásená v máji 2019 a do októbra sa do nej zapojilo 87 autorov z celého Slovenska, a to tak , že do sekcie prózy prispelo 36, do sekcie poézie 38 a do sekcie drámy 1 autor. Do súťaže sa zapojilo 36 detských prispievateľov.

Ich tvorbu hodnotila porota v zložení prof. Marta Součková, PhD. , PhDr. Peter Karpinský PhD. , Mgr. Katarína Hrabčáková, PhD. ktorí udelili 24 cien a o umiestnení literárnych autorov rozhodli nasledovne:

POÉZIA
1. miesto: Magdaléna Martišková, Topoľčany, 2. miesto: Júlia Rakovská, Smolenice, 2. miesto: Adam Kollár, Stará Ľubovňa, 3. miesto: Natália Timaniková, Stará Ľubovňa

ČESTNÉ UZNANIE:
Mária Barnovská, Stará Ľubovňa, Barbora Langová, Stará Ľubovňa, Ema Fröhlichová, Stará Ľubovňa, Marek Jaroš, Stará Ľubovňa, Zuzana Martišková, Topoľčany, Jana Cigániková, Slovenský Grob

PRÓZA
1. miesto: Magdaléna Martišková, Topoľčany, 2. miesto: Zuzana Martišková, Topoľčany, 3. miesto: Mária Barnovská, Stará Ľubovňa

ČESTNÉ UZNANIE:
Kristína Leonhard, Zvolen, Jana Cigániková, Slovenský Grob
1. miesto: Katarina Melcherová, Stará Ľubovňa, 2. miesto: Ema Rusiňáková, Stará Ľubovňa, 2. miesto: Katarína Chmeliarová, Stará Ľubovňa, 3. miesto: Martina Kovalčíková, Stará Ľubovňa, 3. miesto: Tina Strenková, Stará Ľubovňa

ČESTNÉ UZNANIE:
Marianna Ibrahimi, Topoľčany, Terézia Kažová, Kapušany, Soňa Čandíková, Stará Ľubovňa, Johana Holotňáková, Stará Ľubovňa

Cena neziskovej organizácie Gorazdus pri SSOŠ Elba v Prešove
Kristína Leonhard, Zvolen, Terézia Kažová, Kapušany

Cena oblastnej rady Matice slovenskej v Prešove
Marek Jaroš, Stará Ľubovňa, Soňa Čandíková, Stará Ľubovňa

K prítomným autorom sa prihovoril v zastúpení prešovského otca arcibiskupa , metropolitu Jána Babjaka kancelár a riaditeľ ABÚ Mgr. Michal Sopko, za Maticu slovenskú predseda prezídia Matice slovenskej PaedDr. Miroslav Holečko a riaditeľka Domu MS v Prešove Mgr. Sláva Jurková.

V slávnostnom umeleckom programe vystúpil Zbor sv. Romana Sladkopevca pri Gréckokatolíckom kňazskom seminári bl. biskupa Pavla, Petra Gojdiča V interpretácii Mgr. Júlie Čurillovej odznela báseň Tomáša Repčiaka z knihy Na vydaj. Texty víťazných poetov boli zarecitované v podaní študentky ZUŠ M. Moyzesa v Prešove v réžii PaedDr. Márie Kuderjavej, PhD.

Po slávnostnom programe bol zúčastneným podaný slávnostný obed a v poobedňajších hodinách sa uskutočnil rozborový seminár za účasti porotcov a autorov.
Všetci ocenení autori si odniesli do svojich domovov diplomy a zborník zostavený z ich prác, knižné publikácie a vecné ceny, ktoré im darovali vyhlasovatelia a spoluvyhlasovatelia súťaže. Podujatie z verejných fondov podporil FPU.

Gorazdov literárny Prešov sa za uplynulých 24 rokov svojej existencie stal domovom pre začínajúcich literárnych autorov vnímajúcich duchovno ako základ svojej tvorby a aj v tomto roku opätovne potvrdil svoj význam v ich tvorbe. Pripájame sa k slovám predsedu poroty PhDr. Petra Karpinského, PhD. a v mene poroty, aj v našom, by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí do súťaže poslali svoje diela za to, že nás opäť duchovne a umelecky obohatili. Tešíme sa na vás pri štvrťstoročnici Gorazdovho literárneho Prešova – na jubilejnom 25. ročníku súťaže.

Dr. Holečko - MS

Dr. Holečko - MS
Júlia Čurillová

Júlia Čurillová
Mgr.M.Sopko - ABÚ

Mgr.M.Sopko - ABÚ
Mgr.S.Jurková-MS

Mgr.S.Jurková-MS
odovzdavanie cien

odovzdavanie cien
porota

porota
víťazi

víťazi
Zbor bl. R.Sladkopevca

Zbor bl. R.Sladkopevca
Mohlo by Vás zaujímať
Obraz do nového bytu
Rodiny, ktoré prežili minuloročnú tragédiu na Mukačevskej ulici, museli začať úplne odznova. V Galérii Caraffka pre nich pripravili výnimočnú výstavu, ktorá im bude pripomínať pomoc a oporu, ktorú našli nielen v Prešovčanoch, ale aj vo všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli.
ARTIS festival - hráme pre radosť
ARTIS festival je v Prešove už sedem rokov neodmysliteľne spojený s letom a s koncertami v Ortodoxnej synagóge.
Piate vydanie Turistických novín Prešovského kraja je už v obehu
Množstvo tipov na výlety, zaujímavé rozhovory a novinky z oblasti cestovného ruchu. Menovaným témam sa venuje 5. číslo Turistických novín Prešovského kraja, ktoré vydáva a distribuuje Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
Peter Juhás kvôli videoklipu k skladbe Mávam vyskočil z lietadla!
Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa do povedomia dostal vďaka účinkovaniu v speváckej súťaži Hlas Česko Slovenska, vydáva v poradí už druhý singel z pripravovaného albumu. Kým prvotina ''Ty ani nevieš'' sa zrodila za podpory Jany Kirschner, novinku “Mávam“ mladý talent púšťa do sveta sám.
Folklórne leto s Dúbravou plné tanca a zábavy
Folklórny súbor Dúbrava si pripravil množstvo aktivít, ktoré počas leta roztancujú všetkých nadšencov folklóru a ľudových tradícií. Folklórne leto s Dúbravou štartuje už 17. júla 2020.
Filmové prekvapenie pre fanúšikov festivalu Filmová noc na hrade
Na Hrade Šariš sa bude premietať aj tento rok. Napriek neplánovanej pauze festivalu Filmová noc na hrade (FNNH) súvisiacej s pandémiou, fanúšikovia podujatia o filmový zážitok pod holým nebom neprídu. Už v sobotu je totiž pripravené Síkrit kino FNNH.
The Grand Buffet & Hafner šokujú novým videom k skladbe Bože, božee.
The Grand Buffet, projekt Petra Lipu ml. , a Tomáš Hafner predstavili nevídaný videoklip k piesni Bože, božee. Duo v ňom paroduje diskusnú politickú reláciu. Pozor, o politiku v novinke nejde! Kreatívni hudobníci prostredníctvom skladby a klipu vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií, ktorými je verejnosť hojne zásobovaná.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.