Sobota, 25. január 2020
Meniny má Gejza | zajtra Tamara

Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami

Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.


Na Slovensku existuje približne 1500 kresťanských zborov, keďže takmer každý kostol má svoj spevácky zbor. Tie sa potom delia na detské, mládežnícke a dospelácke. „Spievajú buď bez nástrojov, napríklad štvorhlasné žalmy, ale mládež má často v zbore aj hudobné nástroje a svoju kapelu. Iní zas spievajú gospelové veci. Náš zbor je trošku iný tým, že nás sprevádza kapela. Ale vystupujeme tiež na trojkráľových koncertoch alebo bohoslužbách“ hovorí Marcel Baláž z Gregosu.

Prvýkrát v klube
Tento zbor funguje tridsať rokov a vystupoval už na rôznych miestach. Okrem koncertov pre Jána a Martinu sa predstavili hneď dvakrát v rámci jedného ročníka na obľúbenom festivale Pohoda. Do klubu idú prvýkrát. Marcel Baláž netají, že sobotňajší klubový koncert je výzvou pre celý zbor. „Pravdupovediac sami nevieme čo máme očakávať. Povedali sme si, že do toho ideme všetci a napriek tomu, že netušíme čo nás čaká, či prídu návštevníci a ako to príjmu, bude to pre nás nová skúsenosť a môžeme len získať.“

Nový klip natáčali na Mikuláša
Spevácky zbor Gregos oslovil na novoročný koncert Martin Višňovský, ktorý sa stará o dramaturgiu Stromoradia. Okrem klasických aj šarišských kolied odznie zemplínska koleda Narodzil še nam, ku ktorej Gregos uverejnil na Štedrý deň videoklip. Koleda má len dve slohy, preto požiadali pani učiteľku Petronelu Míčovú z Veľkého Šariša, ktorá zbiera ľudové piesne a píše básne, aby doplnila ďalšie slohy. „Cez noc napísala tri slohy, ktoré sme ešte trochu upravili. Videoklip sme natáčali v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove 6.12. , kedy vybuchla bytovka na Mukačevskej. Veľmi nás to zasiahlo, ale natáčanie sme nevedeli presunúť na iný termín, “ priznáva Marcel Baláž. Premiéru mal v televízii Folklorika a obohatenú verziu Gregosu o ďalšie slohy spievali už aj v iných kostoloch.

Gregos – Narodzil še nam
Sobota bude symbolickou bodkou Stromoradia za Vianocami. Gregos preto obohatil svoj repertoár a odznejú tiež skladby, ktoré síce nie sú náboženské, ale speváci ich majú radi, prípadne sa k nim viaže nejaký príbeh. „So Simou Martausovou sme spievali jej pesničku Baránok a radi na to spomíname. Tiež sa nám páči pieseň Vianočná od Miroslava Žbirku.“ Odznie tiež skladba z filmu Juraja Jakubika Nejasná správa o konci sveta. Hudbu k tomuto filmu zložil Ondřej Soukup, ktorý nedávno v Prešove koncertoval s Richardom Müllerom a Michaelom Kocábom, s ktorými pôsobil v Pražskom Výběre.

Najbližšie koncerty v Stromoradí (priebežne aktualizované)

foto: Danali Foto

Mohlo by Vás zaujímať
Predpremiéra filmu Sviňa sa v Prešove uskutoční za prítomnosti tvorcov a hercov
Film Sviňa je tým filmom, ktorý by si mal pozrieť každý. Aj preto filmu venujú veľkú pozornosť nielen tvorcovia, ale aj jeho protagonisti, ktorí sa osobne zúčastnia predpremiéry v meste Prešov. Rezervovať si miesto na slávnostnej predpremiére je možné už dnes.
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Benefičný koncert pre obyvateľov z Mukačevskej ulice
19. januára sa chystá benefičný koncert na pomoc pre obyvateľov výbuchom poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici 7 v Prešove. Výťažok z koncertu pomôže ľuďom dotknutým tragédiou, ktorá sa v Prešova stala 6. decembra 2019.
OZ Májový úsmev na ozónovej ceste
OZ Májový úsmev sa v roku 2019 zameralo na posilnenie zdravia a medziľudských vzťahov. Pre svoje členky usporiadalo výlety a príjemné podujatia vďaka dotácii mesta Prešov.
Ivo Bič, niekdajší spevák kapely Peter Bič Project, predstavil videoklip Unavený
Košičan Ivo Bič, po rokoch pôsobenia v jednej z najúspešnejších slovenských kapiel, oživuje svoju sólovú spevácku kariéru. Reštart zahájil videoklipom Unavený.
Bienále maľby, kresby, grafiky a počítačovej grafiky v Caraffke
V prešovskej mestskej galérii Caraffka opäť dostávajú priestor všetci, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu povýšiť kresbu alebo maľbu na jedinečné umelecké dielo.
Vieme poznať ľudské klamstvo? Zistite v prednáške skúseného kriminálneho psychológa
Oproti sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde?
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.