Utorok, 26. máj 2020
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami

Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.


Na Slovensku existuje približne 1500 kresťanských zborov, keďže takmer každý kostol má svoj spevácky zbor. Tie sa potom delia na detské, mládežnícke a dospelácke. „Spievajú buď bez nástrojov, napríklad štvorhlasné žalmy, ale mládež má často v zbore aj hudobné nástroje a svoju kapelu. Iní zas spievajú gospelové veci. Náš zbor je trošku iný tým, že nás sprevádza kapela. Ale vystupujeme tiež na trojkráľových koncertoch alebo bohoslužbách“ hovorí Marcel Baláž z Gregosu.

Prvýkrát v klube
Tento zbor funguje tridsať rokov a vystupoval už na rôznych miestach. Okrem koncertov pre Jána a Martinu sa predstavili hneď dvakrát v rámci jedného ročníka na obľúbenom festivale Pohoda. Do klubu idú prvýkrát. Marcel Baláž netají, že sobotňajší klubový koncert je výzvou pre celý zbor. „Pravdupovediac sami nevieme čo máme očakávať. Povedali sme si, že do toho ideme všetci a napriek tomu, že netušíme čo nás čaká, či prídu návštevníci a ako to príjmu, bude to pre nás nová skúsenosť a môžeme len získať.“

Nový klip natáčali na Mikuláša
Spevácky zbor Gregos oslovil na novoročný koncert Martin Višňovský, ktorý sa stará o dramaturgiu Stromoradia. Okrem klasických aj šarišských kolied odznie zemplínska koleda Narodzil še nam, ku ktorej Gregos uverejnil na Štedrý deň videoklip. Koleda má len dve slohy, preto požiadali pani učiteľku Petronelu Míčovú z Veľkého Šariša, ktorá zbiera ľudové piesne a píše básne, aby doplnila ďalšie slohy. „Cez noc napísala tri slohy, ktoré sme ešte trochu upravili. Videoklip sme natáčali v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove 6.12. , kedy vybuchla bytovka na Mukačevskej. Veľmi nás to zasiahlo, ale natáčanie sme nevedeli presunúť na iný termín, “ priznáva Marcel Baláž. Premiéru mal v televízii Folklorika a obohatenú verziu Gregosu o ďalšie slohy spievali už aj v iných kostoloch.

Gregos – Narodzil še nam
Sobota bude symbolickou bodkou Stromoradia za Vianocami. Gregos preto obohatil svoj repertoár a odznejú tiež skladby, ktoré síce nie sú náboženské, ale speváci ich majú radi, prípadne sa k nim viaže nejaký príbeh. „So Simou Martausovou sme spievali jej pesničku Baránok a radi na to spomíname. Tiež sa nám páči pieseň Vianočná od Miroslava Žbirku.“ Odznie tiež skladba z filmu Juraja Jakubika Nejasná správa o konci sveta. Hudbu k tomuto filmu zložil Ondřej Soukup, ktorý nedávno v Prešove koncertoval s Richardom Müllerom a Michaelom Kocábom, s ktorými pôsobil v Pražskom Výběre.

Najbližšie koncerty v Stromoradí (priebežne aktualizované)

foto: Danali Foto

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Vystúpenie pod oknami prešovských bytoviek
Huslista Filip Jančík si pre Prešovčanov pripravil prekvapenie. Zahrá priamo pod ich oknami.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Lukáš Adamec prostredníctvom novinky NAJVIAC vyzdvihuje nádej.
Najviac zo všetkého, chcel by som asi ... aby sa blýskalo, na lepšie časy. Refrén novej skladby slovenského speváka Lukáša Adamca hovorí v aktuálnej situácii, ktorú prežívame, z duše azda všetkým. Prostredníctvom nového videoklipu ku skladbe NAJVIAC spomína na najšťastnejšie obdobia strávené na pódiách, zároveň však verí, že už čoskoro sa život vráti do normálu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.