Nedeľa, 27. september 2020
Meniny má Cyprián | zajtra Václav

Prešovský kraj predstaví čaro svojho vidieka - ITF SLOVAKIATOUR 2020

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska spoločnes Prešovským samosprávnym krajom pozývajú všetkých záujemcov objaviť jeho krásyna medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR 2020. ExpozíciaPrešovského kraja sa bude tento rok niesť v znamení témy - Čaro vidieka.

„Svetová organizácia cestovného ruchu zameriava svoje tohtoročné aktivity na podporu vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky. V tomto zmysle sme sa aj my rozhodli pre takúto formu expozície a prezentácie Prešovského kraja. Práve vidiecke pamiatky, monumenty, kultúra a stále udržiavané tradície robia Prešovský kraj pestrým a výnimočným, “ uviedol výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska, Martin Janoško. „Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu je len začiatkom našich ďalších aktivít, ktoré by mali v tomto roku smerovať k podpore vidieka. Medzi nimi je i projekt Otvorené chrámy, v rámci ktorého by sme radi sprístupnili v konkrétnych časoch viaceré drevené chrámy v regióne severovýchodného Slovenska, “ dodáva Janoško.

Expozícia Prešovského kraja bude aj tento rok umiestnená v strede haly B výstaviska Incheba Expo Bratislava od 23. do 26. januára. Podstatu stánku tvoria ľudové motívy – symboly, čipka či fotografie vidieckej časti Prešovského kraja. Chýbať nebudú ani ľudové kroje z oblastí Šariš a horný Zemplín. KOCR Severovýchod Slovenska pre návštevníkov svojho stánku pripravila i tento rok zaujímavý program, ktorý sa začne v úvodný deň vernisážou fotografií Jana Štovku (MQEP) pod názvom Rock na dzedzine. Už tradične v tento deň, 24. januára o 12:30, prebehne odovzdávanie ocenení ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja. Laureáti si tento rok prevezmú ceny z rúk predsedu PSK Milana Majerského a predsedu KOCR Severovýchod Slovenska Michala Sýkoru.
V nasledujúce dni bude program pokračovať rôznym kultúrnym programom, ako aj kvízmi, v rámci ktorých môžu záujemcovia vyhrať vecné ceny. Pre každého návštevníka stánku budú k dispozícii prezentačné materiály a publikácie všetkých členov KOCR Severovýchod Slovenska (Prešovský samosprávny kraj, oblastné organizácie cestovného ruchu - Horný Zemplín Horný Šariš, Vysoké Tatry-Podhorie, Tatry-Spiš-Pieniny, Región Vysoké Tatry, Severný Spiš Pieniny, Šariš Bardejov, Šariš Pestrý Región), ako i siete hotelov na Slovensku SOREA a spoločnosti KARLOFF, ktorá bude prezentovať svoj produkt TATRATEA.

Zaujímavosti o Prešovskom kraji

Príroda ako z rozprávky:
Turisti si v Prešovskom kraji naozaj prídu na svoje. Do územia kraja zasahuje päť národných prírodných parkov (Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry, Pieninský národný park, NP Poloniny a Slovenský raj). Najväčším lákadlom je nepochybne európska destinácia Vysoké Tatry. Turistika a lyžovanie v slovenských veľhorách, viac ako 600 km značkovaných chodníkov, vysokohorské chaty či malebné plesá sú zahraničným turistom dobre známe. Rovnako tak malebné Pieniny so splavom Dunajca a pohostinnými Goralmi. Čoraz väčšiu pozornosť pútajú tajomné Poloniny s Parkom tmavej oblohy. Tu si môžete vychutnať hviezdne nebo bez svetelného znečistenia. Výnimočnosť prírodného bohatstva Prešovského kraja podčiarkujú aj dve chránené krajinné oblasti a až 180 chránených území kraja. Okrem toho nájdete v tomto zelenom kraji množstvo prírodných unikátov a rarít v podobe skalných útvarov, tiesňav a nádherných výhľadov.

Bohatstvo kultúrnych pamiatok: 
Na území Prešovského kraja sa nachádza vyše 4000 väčších i menších kultúrnych pamiatok! Toto číslo vysoko prevyšuje ostatné kraje a predstavuje až 1/4 všetkých kultúrnych pamiatok na Slovensku.  Prešovský kraj má preto aj prívlastok Kraj kultúrnych pamiatok. Červený Kláštor s herbárom lietajúceho mnícha Cypriána, Solivar v Prešove, Duklianske bojisko s exponátmi bojovej techniky alebo múzeum zakladateľa pop artu Andyho Warhola v Medzilaborciach. To je len malá ochutnávka z bohatej ponuky.

UNESCO: 
Na Slovensku je do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísaných sedem lokalít.  Až štyri z nich sa nachádzajú v Prešovskom kraji! Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia, historické centrum Bardejova, drevené chrámy Karpatského oblúka a Karpatské bukové pralesy.

Historické skvosty: 
Slovensko je krajina malá územím, ale veľká históriou. Svedčia o tom i početné historické pamiatky, ktoré sú úplne alebo z časti zachované až dodnes. V Prešovskom kraji nájdete 2 veľké hrady, 14  zrúcanín, 6 kaštieľov a paláce.

Podzemné bohatstvo: 
Prešovský kraj má viac ako 400 prameňov podzemných vôd, minerálnych aj termálnych. Mnohé z nich sú voľne prístupné, veľké množstvo sa využíva v kúpeľníctve a  aquaparkoch. A nezabudnime ani na jaskyne (Belianska jaskyňa a Zlá diera) a na jedinečné Slovenské opálové bane. Najstaršie a najväčšie opálové bane na svete si môžete užiť počas originálnej prehliadky, nachádzajú sa v katastrálnom území obce Červenica pri Prešove.

Unikátne drevené kostolíky: 
Pokochajte sa pohľadom na 27 unikátnych drevených chrámov, ktoré sú doslova pastvou pre oči. Niektoré z nich sú postavené bez jediného klinca. V roku 2008 boli štyri z nich zapísané medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO (Hervartov,  Bodružal,  Ladomirová,  drevený artikulárny kostol v Kežmarku).

Mohlo by Vás zaujímať
Severovýchod Slovenska s Duklou je najvýznamnejšou lokalitou vojnovej histórie
Niet na Slovensku lokality, ktorá by bola tak postihnutá vojnovou históriou ako severovýchod Slovenska.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.