Nedeľa, 05. apríl 2020
Meniny má Miroslava | zajtra Irena

O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať

Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.

Trojlístok - Šoltésová

Projekt Neziskovej organizácie Trojlístok, Zdraví občania – zdravé rodiny – zdravé komunity II. , podporený z rozpočtu Mesta Prešov, vyvrcholil odbornou diskusiou za okrúhlym stolom.

Zámerom projektu bolo posilniť povedomie verejnosti o duševnom zdraví s dôrazom na problematiku predchádzania závislostiam ako bariéram zdravého a plnohodnotného života.

Odborníčky a odborníci diskutovali o nových trendoch v prevencii užívania psychoaktívnych látok a návykových činností, analyzovali aktuálnu prax a prezentovali príklady dobrej praxe. Medzi diskutujúcimi boli odborníci z oblasti zdravotníctva, psychológie i školstva. Pozvanie na diskusiu prijal aj viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

Prevencia v oblasti užívania drog a škodlivých návykových činností – perspektívy a limity, ako znel názov diskusie, bola predstavená ako jedna z kľúčových tém modernej spoločnosti v oblasti duševného zdravia. Komplexnosť faktorov a závažnosť dôsledkov tohto rizikového správania a narastajúce trendy u nás aj v zahraničí upozorňujú, že ide o aktuálnu tému.

Môže sa zdať, že problematike je venovaná dostatočná spoločenská pozornosť. Avšak, podľa štatistických zistení chýbajú spoľahlivé a overené poznatky o účinnosti preventívnych aktivít realizovaných v pomerne hojnom počte v našich podmienkach. Stále sú tiež rozsiahlo využívané málo účinné prístupy, tradičné spôsoby (ako napríklad mediálne kampane, jednorazové podujatia a prednášky na báze informovania, varovných výziev, moralizovania, fascinácie, s cieľom viesť „vojnu proti drogám“), ktoré nemajú potenciál reálnych zmien v správaní cieľovej skupiny.

K výsledkom podujatia patria aj závery, ktoré budú slúžiť ako odporúčania v súvislosti s realizáciou prevencie tak, aby bola maximalizovaná jej účinnosť. Sú formulované v oblastiach trendy, zásady a limity účinnej prevencie. Kľúčovými východiskami sú najmä voliť komplexné stratégie (v rámci zdravého životného štýlu, nielen so zameraním na drogy) a využívať ich rôzne kombinácie; zohľadňovať špecifiká konkrétnej cieľovej skupiny, ale i celého prostredia; zameriavať sa viac na správanie a menej na informácie; uprednostniť dlhodobé pred jednorazovými aktivitami a realizovať komplexné hodnotenie účinnosti.

Činnosť organizácie Trojlístok je zameraná práve na prevenciu, predliečebné poradenstvo a následnú starostlivosť o ľudí, ktorých život je komplikovaný psychoaktívnymi látkami a návykovými činnosťami. V reakcii na uvedené organizácia pripravila podujatie, ktorým nielen poukázala na aktuálny stav v prevencii, ale hlavne otvorila priestor pre spoločné hľadanie dostupných zdrojov, inšpirácií a možností v regionálnych podmienkach.

Mohlo by Vás zaujímať
COVID-19: Najnovšie informácie v súvislosti so šírením koronavírusu na území SR
V nemocniciach pomáhajú aj zdravotníci z Prešovskej univerzity
Vyše tridsať študentov z Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) vypomáhajú ako dobrovoľníci v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach. Fakulta taktiež disponuje 3D tlačiarňou a pre zdravotníkov bezplatne vyrába PET-G štíty.
Kaufland dočasne plošne skracuje otváracie hodiny
Upravené otváracie hodiny pre predajne naprieč Slovenskom začínajú platiť od dnes 23. marca 2020 a platiť budú až do odvolania.
14 jednoduchých krokov ku spomaleniu šírenia nákazy COVID-19
Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí
Opatrenia v súvislosti s mimoriadnou situáciou
V súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou v našej krajine a opatreniami prijatými na zamedzenie šírenia koronavírusu budú
Park kultúry a oddychu v Prešove ruší všetky podujatia
PKO v Prešove ruší od 10.3.2020 až do odvolania všetky kultúrno-spoločenské a verejné podujatia vo všetkých svojich zariadeniach.
Čo robiť s použitými rúškami a ostatnými odpadmi?
Ochranné rúška na tvár sa v priebehu niekoľkých dní stali každodennou súčasťou našich životov. Je však dôležité, aby použité rúška neohrozili ďalších ľudí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.