Streda, 15. júl 2020
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

Ekológovia z Prešovskej univerzity vyšľachtili novú odrodu maku

Výsledkom niekoľkoročného výskumu ekológov z Prešovskej univerzity, pod vedením docenta Jozefa Fejéra, je vyšľachtenie a registrácia novej odrody maku siateho s názvom Azurit. Ten má lepšie parametre úrody a kvality ako registrované odrody.

Mak Azurit
Mak Azurit

Kolektív pracovníkov Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV) PU sa už niekoľko rokov zaoberá výskumom biodiverzity špeciálnych druhov rastlín. Jedným z najnovších úspechov výskumných aktivít tejto katedry je nová odroda maku siateho. „Azurit sa vyznačuje stabilnou a vyššou úrodou semena s vyššou hmotnosťou tisíc semien v porovnaní s kontrolnými odrodami (Opal a Major). Makové semeno má lepšie senzorické vlastnosti, vyznačuje sa peknou svetlomodrou farbou, s veľmi dobrou farebnou vyrovnanosťou. Vyšší obsah oleja v semene je predpokladom lepších chuťových vlastností, a teda vhodnosti využitia na potravinárske účely, “ vysvetlil doc. Jozef Fejér z Katedry ekológie FHPV. Ako dodal, nová odroda je jedným z výsledkov projektu s názvom „Rastliny maku siateho produkujúce semeno s lepšími vlastnosťami pre potravinársky priemysel, “ ktorý sa realizoval v rokoch 2011 – 2014.

„Monitoring, zber a následné hodnotenie krajových populácií maku hlavne z oblasti severovýchodného Slovenska boli zavŕšené úspechom v podobe vyselektovania genotypu maku, ktorý vykazoval lepšie parametre úrody a kvality ako registrované odrody. Tento genotyp pod označením PU-01 bol v rokoch 2016 – 2018 skúšaný v Štátnych odrodových skúškach a v roku 2019 registrovaný ako nová odroda maku potravinového typu s názvom Azurit, “ doplnil Fejér. V závere roka 2019 bolo odrode udelené šľachtiteľské osvedčenie.

Podľa Fejéra je tvorba nových odrôd so zlepšenými parametrami kvality makového semena pre potravinárske využitie na Slovensku vysoko aktuálna. „Mak siaty je v oblasti strednej Európy tradičnou pochutinou používanou predovšetkým na priamy konzum v podobe rôznych druhov pokrmov. Slovenská republika aj Česká republika je jedna z mála krajín v rámci Európy a sveta, kde je mak možné legálne pestovať na konzumné účely, samozrejme pri dodržaní určitých legislatívnych podmienok, “ poznamenal.

Vyšľachtenie a zaregistrovanie novej odrody maku siateho je v poradí siedmy výstup tohto typu z dielne vedcov PU, ktorý je na úrovni patentu (odroda rumančeka; odroda mäty piepornej; dve odrody láskavca Pribina a Zobor vyšľachtené v spolupráci s Ústavom genetiky a biotechnológií rastlín, Centrom biológie rastlín a biodiverzity, SAV Nitra; 2 x Európska právna ochrana odrôd).

„Prešovská univerzita si je vedomá potreby aplikácie výsledkov vedeckého výskumu do praxe. Vyšľachtená odroda Azurit – maku siateho je toho svetlým príkladom. Vedenie PU sa tomuto úspechu veľmi teší a aj naďalej bude podporovať pracovníkov univerzity, aby pokračovali vo svojich vedeckých bádaniach, ktoré budú mať presah do praxe. Nechceme robiť vedu pre vedu, ale chceme reagovať na reálne apely a spoločenské potreby, či objednávky, “ povedal prof. Gabriel Paľa, prorektor PU pre vedu, umenie, šport a akreditáciu, ktorý verí, že si táto odroda nájde svoje miesto v potravinárskej praxi a bude úspešná.

doc. Fejer

doc. Fejer
Prorektor Pala

Prorektor Pala
Azurit

Azurit
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovské materské školy budú pre deti otvorené aj počas prázdnin
Mesto Prešov zverejňuje letný harmonogram otvorenia materských škôl. Deti sa počas letných prázdnin môžu hrať a učiť v 17 materských školách.
Prešovské materské a základné školy rozširujú prevádzkový čas
Mesto Prešov v súlade s Rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR predlžuje od 15.6.2020 prevádzkový čas vo všetkých materských a základných školách maximálne na 10 hodín denne.
Klub nadaných detí už v tomto školskom roku neotvoria
Klub združuje deti so všeobecným intelektovým nadaním, deti nadané matematicky, lingvisticky, bystro uvažujúce deti, deti hravé a ochotné rozširovať si obzory všetkými smermi.
O Klub nadaných detí aj v tomto školskom roku obrovský záujem
Klub, aký nemá páru na celom Slovensku. Založili ho zanietení učitelia a združujú sa v ňom nadané deti. Mimoriadne bohatý na program bol aj v tomto školskom roku.
Prešovské základné školy dnes rozdali viac ako 6000 vysvedčení, stovky ďalších si žiaci neprevzali
Aj v Prešove si dnes žiaci odniesli domov svoje vysvedčenia. Vyzdvihnúť si ich však neprišli všetci.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.