PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18640/v_krajskom_muzeu_v_presove_predstavia_vitazov_jubilejnej_fotosutaze.html

V Krajskom múzeu v Prešove predstavia víťazov jubilejnej fotosúťaže

V Rákociho paláci vystavia víťazné diela fotosúťaže Náš príbeh. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v utorok 11. februára v rámci kampane Národný týždeň manželstva. Na Slovensku sa organizuje jubilejný desiatykrát.

Národný týždeň manželstva je celosvetová kampaň na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína. Organizátori podujatia chcú počas nej pripomenúť, že spokojné manželstvo nie je samozrejmosťou, ale vzťahom, ktorý by sa mal rozvíjať.

„V Prešove sa snažíme šíriť tieto myšlienky už šiesty rok. Tohtoročnou témou Náš príbeh chceme vyjadriť myšlienku, že každý manželský pár má svoj príbeh. Ten je síce vždy iný, no v každom platí to isté - o jeho pokračovaní rozhodujú samotní aktéri, “ prezradila Veronika Galbavá, regionálna koordinátorka Národného týždňa manželstva v Prešove.

Do súťaže bolo prihlásených 45 fotografií. Podmienkou bolo okrem danej témy aj dostatočná kvalita snímky kvôli veľkoformátovej tlači.
„Sme radi, že môžeme aspoň takýmto spôsobom podporiť tradičné hodnoty a rodinu ako základ spoločnosti, čo je najmä v dnešnej dobe veľmi potrebné. Našu novú výstavu tvorí najlepších 20 fotografií vo formáte A3, ktoré neskôr poputujú ďalšími inštitúciami v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, “ hovorí PhDr. Ľuboš Olejník, PhD. riaditeľ Krajského múzea v Prešove.
Ďalšími zastávkami výstavy budú podľa jeho slov Vihorlatské múzeum v Humennom, Podtatranské múzeum v Poprade, kaštieľ Stropkov, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni, Okresná knižnica D. Gutgesela v Bardejove a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou. Súťažiaci mohli uviesť aj názov fotografie, respektíve jej popis a tie boli podľa Galbavej častokrát rovnako hodnotné ako samotné fotky.

„Na fotkách i v textoch sa objavili príbehy z turistiky, romantické zápletky, rozprávanie o príchode detí na svet, ale aj zábavné motívy ako manželský príbeh z Lega, nájdi 5 rozdielov po 15 rokoch, či rodinný príbeh o kadibudkách. , “ dodáva Galbavá
Záštitu nad podujatím prevzali predseda PSK Milan Majerský a primátorka Prešova Andrea Turčanová. Slávnostná vernisáž spojená s odovzdávaním ocenení sa uskutoční 11. februára 2019 v Rákociho paláci v Prešove o 17.00 h. Výstava potrvá do 31.3.2020.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956.
Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie).

 
10.2.2020 | Autor: Rastislav Žitný | Kultúra a voľný čas | čítané: 616 krát