Streda, 15. júl 2020
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

O hologramoch, vývoji hier či komiksoch – aj o tom bude PegasCon 2020

Zaujímaví rečníci a prednášajúce, množstvo stolových hier či tvorivých dielní ale aj divadelné predstavenie – to všetko môžu účastníci ôsmeho ročníka festivalu vedy, sci-fi a fantasy PegasCon zažiť už tento víkend v Prešove. Trojdňový festival sa uskutoční od piatka 21. do nedele 23. februára v priestoroch ABC Centra voľného času na Októbrovej ulici.

Hlavnou sekciou PegasConu je aj tento rok pásmo prednášok rozdelené do dvoch paralelných programových línií. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. „Sme radi, že tento rok sa nám podarilo presvedčiť slovenských vývojárov videohier pracujúcich pre veľké zahraničné firmy aj naše slovenské nezávislé štúdiá, aby prišli a porozprávali o svojej práci. Pozvanie prijal Ľubomír Baran zo štúdia SEGA ale aj Martin Béreš z košického inLogicu, “ predstavuje hlavné hviezdy programu Alexander Schneider, spoluorganizátor festivalu. „Moderné technológie hologramov zasa predstaví Ivana Novotná z košického start-upu APONI, “ dodáva. Okrem nich sa budú témou hier zaoberať aj prekladateľka videohier Mária Koscelníková či propagátor gamingu a esports Samuel Parlagi. V programe je zahrnutých ďalších viac ako 20 prednášok týkajúcich sa slovenskej aj zahraničnej komiksovej tvorby, diel autorov vedeckej fantastiky či žánrových filmov a seriálov ako sú Harry Potter alebo Hra o Tróny.

Témou PegasConu sú tento rok aj animované filmy. Deväťdesiate výročie oslávia americké legendy ako Bugs Bunny a ďalšie postavičky zo série Looney Tunes. Osemdesiate výročie zasa Tom a Jerry – a tak príde česká autorka Františka Vrbenská porozprávať práve o histórii animovaného filmu, zatiaľ čo slovenský popkultúrny teoretik Juraj Malíček predstaví moderné „animáky“, ktoré nie sú len pre deti, ale vedia osloviť aj dospelého diváka.

Zastúpenie bude mať ale aj literatúra. Ondrej Sokol, ktorý je známy svojim blogom a knihou o tom, ako vozil Nórov, príde predstaviť jej pokračovanie. Marka Staviarska zasa svoje detské knihy a porozprávať o produkcii filmu Loli Paradička. Mark E. Pocha účastníkov presvedčí o kvalitách slovenského hororu.

Zlatým klincom festivalu je už tradične sobotňajšia premiéra divadelného predstavenia. Košický autor Dušan Fabian napísal pre PegasCon historickú fantasy veselohru z čias Veľkej Moravy pod názovom My, Slovieni. Dej sa odohráva na Čingove, kam sa z výučby v Nitre vracia mladý Svetloslav. Osudy hradiska však nezmení len jeho príchod, ale aj nadprirodzené sily. Po divadle sa všetci môžu tešiť na vyhodnotenie štedrej tomboly.

Do priestorov ABC Centra voľného času prinesie festival aj miestnosť plnú stolových spoločenských hier, ktoré si budú môcť návštevníci a návštevníčky vyskúšať za pomoci vysvetlenia pravidiel priamo na mieste. Zároveň bude prítomná aj miestnosť retroherne videohier, v ktorej si staršie ročníky zaspomínajú na časy prvých konzol, starších 8-bitových počítačov a začiatkov PC. Tí mladší zasa budú môcť okúsiť trochu z histórie počítačových hier naživo.

Vstupenky na jednotlivé dni festivalu (alebo separátne na sobotňajšie večerné divadlo) budú dostupné priamo na mieste. Detailný rozpis programu sa nachádza na webovej stránke www.pegascon.sk.

Mohlo by Vás zaujímať
Letný večer s atmosférou ako vo vinici môžete zažiť aj v AUTOkine pod Hradom Šariš
AUTOkino pod Hradom Šariš je späť. Po minuloročnom úspechu organizátori opäť potešia nadšencov kinematografie, ktorí si obľúbili filmové zážitky pod holým nebom. Tento rok sa bude premietať dokonca dvakrát.
Festival Filmová noc na hrade (FNNH) bude mať toto leto pauzu, fanúšikov však čaká prekvapenie v podobe „Síkrit FNNH“
Unikátny festival plný filmových zážitkov pod holým nebom - Filmová noc na hrade (FNNH), bude mať tento rok neplánovanú pauzu. Organizátori presúvajú 9. ročník na rok 2021.
Galéria Caraffka dala priestor talentovaným umelcom
V mestskej galérii Caraffka sa uskutočnila výstava talentovaných umelcov, ktorí nie sú absolventmi vysokých škôl umeleckého smeru, no dokážu vytvoriť jedinečné umelecké diela.
Príďte s deťmi stráviť skvelý víkend do Jazdeckého areálu v Prešove
Mesto Prešov pozýva všetky deti a ich rodičov stráviť skvelý víkend plný zábavy v Jazdeckom areáli. Pripravený je program plný zábavy a nebude chýbať ani jazda na koni.
Komajota odohrá prvý po-korona koncert v Žiline
Prešovská skupina Komajota hlási návrat na koncertné pódiá. Už tento piatok 19.6. sa predstaví naživo v žilinskom klube Smer Klub 77. Po dvoch online koncertoch, ktoré absolvovala počas uplynulého obdobia, kedy boli kluby úplne zatvorené sa hudobníci tešia, že budú môcť opäť stretnúť svojich fanúšikov naživo. Koncert sa uskutoční za dodržania aktuálnych hygienicko-bezpečnostných pokynov Úradu verejného zdravotníctva.
Podajte ďalej knihu a nenechajte si ujsť letné handmade trhy
Už tento piatok 3.7.2020 môžete na Floriánovej ulici zažiť obľúbené podujatie Podaj ďalej knihu a letné handmade trhy. Deti sa môžu tešiť aj na interaktívne čítanie či kreslenie.
Po dvoch rokoch ožíva na Zelenej vode OpenJazzFest
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa môžu tento rok tešiť na festival, ktorý absentoval posledné dva roky v kalendári open air podujatí. Už tradične sa bude konať na brehu jazera v prírodnom amfiteátri vo skvelej a takmer rodinnej atmosfére. „Snažíme sa navrátiť náš festival na Zelenú vodu napriek pandémii aj zlej ekonomickej atmosfére v spoločnosti. Bude to zrejme jediný jazzový letný festival na Slovensku, aj keď tentokrát v jednodňovej verzii. Veríme, že nás naši diváci neopustili a prídu nás podporiť„ konštatuje Tibor Zelenay , dramaturg a riaditeľ festivalu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.