Streda, 01. apríl 2020
Meniny má Hugo | zajtra Zita

Šarišská hradná cesta - Šarišská cesta krásami regiónu

„História nie je veda, je to umenie, ktoré potrebuje predstavivosť“, povedal francúzsky básnik Anatole François Thibault. Pre podporu predstavivosti a hlavne pre podporu turizmu Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) pokračuje v propagácii jedinečnosti svojho regiónu.

Šarišská hradná cesta
Šarišská hradná cesta

„Našim zámerom je vyzdvihnúť krásy hradov, zámkov a kaštieľov na území Regiónu Šariš, prepojiť jednotlivé objekty, zvýšiť ich návštevnosť a udržať turistu v regióne čo najdlhšie“, uviedol Branislav Švorc, výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš. OOCR Región Šariš preto začína so svojim novým projektom cestovného ruchu, ktorý bude prebiehať aj v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Tento projekt bude prepájať všetky body záujmu (hrady, zámky, kaštiele, kúrie) a bude vystupovať pod jednotným názvom – Šarišská hradná cesta. Tento projekt spoznáte aj podľa originálneho loga, ktoré vytvoril grafický dizajnér a guru vizuálnej komunikácie Svetozár Šomšák.

Na začiatok sa Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš zamerala na hrady v okolí mesta Prešov a v rámci projektu „Šarišská hradná cesta“ vydala prvý hradný bedeker. Šestnásť strán bedekra vás prevedie desiatimi najznámejšími hradmi, ktoré sú známe aj svojimi prívlastkami. Napríklad druhý najrozsiahlejší hrad Šariš, najrozmanitejší Soľnohrad, najvýraznejší Kapušiansky hrad, najpôvabnejší Obišovský hrad, najmenší Lipovský hrad, záhadný hrad Plaveč alebo kamenno-krásny hrad Zborov, či znova objavený hrad Šebeš.

Hrady sú zdokumentované aktuálnymi fotografiami s peknou maľovanou prehľadnou mapou opäť z pera Svetozára Šomšáka. Na mape tiež nájdete, kde ležia menšie hrady ako Medzianky, Bodoň, či zaniknuté hrady so zvyškami muriva pod zemou ako sú Sokoľ, Lipovec a Brezovica. Tie možno čakajú na svoje znovuobjavenie rovnako ako mnoho z hradov, ktoré sa opravili vďaka dobrovoľníkom a ľuďom, ktorým na histórii týchto stavieb záleží.

Hradný bedeker o hradoch v okolí mesta Prešov je prvou lastovičkou. Ďalším krokom bude jeho virtuálna podoba – vytvorenie internetového portálu www.sarisskahradnacesta.sk , či neskôr aj samostatnej mobilnej aplikácie. Tieto online nástroje budú zahŕňať informácie o ostatných hradoch, ktoré sa do brožúry nezmestili, rovnako o zaniknutých hradoch, histórii, súčasnosti, ale aj povesti a fakty, o ktorých ste ani netušili. Ambíciou projektu oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Šariš je prepojený koncept Šarišskej hradnej cesty s ďalšími pamiatkami ako sú kaštiele, hradiská, kúrie či mestské opevnenia. Tých na území regiónu Šariš sa nachádza viac ako päťdesiatpäť. Ich spojením vznikne ucelená predstava a možnosť spoznávať aj viacero pamiatok za deň, kontinuálne sa dozvedieť o ich histórii, príbehoch a majiteľoch, či zúčastniť sa na rôznych podujatiach, od otvorenia letných sezón, hradných hier až po rôzne mnohožánrové festivaly.

Prvý hradný bedeker v rámci projektu „Šarišská hradná cesta“ bol vydaný s podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR na podporu návštevnosti hradov na Šariši.
Papierovú brožúru nájdete v každom dobrom informačnom centre a bude tiež distribuovaná na vybrané hrady v regióne. Prelistovať si ju môžete aj online na webstránke ŠHC: https://www.sarisskahradnacesta.sk

Šarišská hradná cesta

Šarišská hradná cesta
Šarišská hradná cesta
Šarišská hradná cesta
Mohlo by Vás zaujímať
Počet prenocovaní na Hornom Zemplíne medziročne vzrástol
Počet prenocovaní na Hornom Zemplíne medziročne vzrástol takmer o 30 percent, v území pribudli aj ubytovacie zariadenia. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Do Prešovského kraja zavítalo viac ako milión návštevníkov
Prešovský kraj pokračuje v trende rastu návštevnosti. Na jeho územie zavítalo v predchádzajúcom roku 1 108 313 návštevníkov ubytovacích zariadení. Už tradične sa zvýšil aj počet zahraničných návštevníkov. Prešovský kraj je však obľúbený najmä u domácich. V tomto ukazovateli zaznamenal až 21,8 % nárast oproti roku 2018, čo je najviac spomedzi všetkých krajov na Slovensku.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.